1. معیار، چشم غیر مسلح در افراد عادی است.
  2. معیار، هوای صاف و بدون غبار است.
  3. شهری که در بلندی یا گودی است، باید به گونه ای تصور شود که در زمین مسطح است. در این صورت باید قضاوت کرد که اگر شهر در زمین مسطح است، چه مقدار باید دور شد تا دیوارهای شهر دیده نشود؟ با توجه به این مطلب، مسافری که از روی کوه یا تپه به شهر نگاه می کند، دیدن خانه های شهر را نباید معیار حد ترخص قرار دهد. او باید علاوه بر تصور کردند شهر در زمین مسطح، خود را هم در مکانی که هم سطح با شهر است تصور کند. با این حال ببیند که آیا می تواند شهر را ببیند یا خیر؟!
  4. اگر شبح شهر مشخص باشد، در میان فقها اختلاف است. برخی (همانند آیات عظام: امام خمینی و فاضل) می فرمایند، همین که شهر به صورت واضح دیده نشود، نماز شکسته است. برخی دیگر (همانند آیات عظام: گلپایگانی و صافی) می فرمایند: تا زمانی که از مکان مسطح شبه شهر را می بیند، بنابر احتیاط واجب باید نماز را کامل و شکسته بخواند.
متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی