بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال:

در قرآن کریم گفته شده که خداوند “سریع الحساب” است، از طرفی در جای دیگر آمده است که مدت حسابرسی، پنجاه هزار سال است. آیا این دو گروه آیه با یکدیگر تناقض ندارد؟  

جواب:

ابتدا باید معنای “سریع الحساب” را مشخص کنیم. 

«سریع الحساب» یکی از اسمای الهی است که ۸ بار در قرآن کریم به کار رفته است.

معنای این کلمه آن است که خداوند همانند انسان ها نیست که برای محاسبۀ اعمال و رفتار دیگران، نیازمند به گذر وقت و زمان باشد. او نیازی ندارد که برای تک ـ تک انسان ها فرصت جداگانه صرف کند، بلکه با اراده اش حسابرسی هر فردی محقق می شود: «إِنَّما قَوْلُنا لِشَیْ‏ءٍ إِذا أَرَدْناهُ أَنْ نَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُون»؛ «وقتى چیزى را اراده مى‏کنیم، فقط به آن مى‏گوییم: “موجود باش!” بلافاصله موجود مى‏شود.»[۱]

بنابراین، حسابرسی مخلوقات برای خداوند بسیار آسان است.

البته احوال مخلوقات در این میان متفاوت است.

کسانی که عمر خود را در بندگی خداوند صرف کرده­ اند، در قیامت معطلی ندارند و به سرعت از موقف حساب و کتاب عبور می کنند. آیۀ «أُولئِکَ لَهُمْ نَصیبٌ مِمَّا کَسَبُوا وَ اللَّهُ سَریعُ الْحِسابِ»[۲] ناظر به این گونه افراد است.  

اما کسانی که بار گناه و معصیت را بر دوش می کشند، نسبت به گناهانی که انجام داده اند، سختی هایی را در موفق حساب و کتاب می بینند و دشواری هایی را تحمل می کنند. تحمل این دشواری ها هم، منافاتی با “سریع الحساب” بودن خداوند ندارد.


[۱] . نحل، آیۀ۴۰٫

[۲] . بقره، آیۀ۲۰۲٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی