بسم الله الرحمن الرحیم

اضافه شدن «قتیل (کشته)» به العبره (اشک)» ، اضافه­ ی سبب به مسبب است. بنابراین، جمله­ ی «من کشته­ ی اشکم» بدین معناست که کشته شدن من، سبب جاری شدن اشک است. این جمله در احادیث نیز چین تفسیر شده است:

الْحُسَیْنُ بْنُ عَلِیٍّ (علیه ­السلام) : أَنَا قَتِیلُ الْعَبْرَةِ لَا یَذْکُرُنِی مُؤْمِنٌ إِلَّا اسْتَعْبَرَ.[۱]

من کشته­ ی اشکم. مؤمنی از من یاد نمی­ کند، جز این­که می­ گرید.

در واقع «أنا قتیل العبره» به یک پدیده­ ی مهم و تنبّه آفرین اجتماعی و تاریخی اشاره دارد که کشته شدن هیچ کس در طول تاریخ، به اندازه­ ی کشته شدن سید الشهدا، غم انگیز و گریه آور نبوده و نیست. … درباره­ ی هیچ کس جز امام حسین (علیه ­السلام) گزارش نشده است که همه­ ی پیامبران از آدم ابوالبشر تا خاتم الأنبیاء (صلی ­الله ­علیه ­و آله) و خاندان پیامبر و جمعی از اصحاب پیامبر خدا قبل از تولدش، بر او گریسته باشند و نیز فرشتگان، پریان، حیوانات و زمین و آسمان بر او گریه کرده باشند و حتّی دشمن هم بر او گریسته باشد. در طول تاریخ کسی را سراغ نداریم که مردمی بیش از یک­ هزار و سیصد سال، بر او بگریند.

آری! سید الشهدا «کشته ­ی اشک» است؛ اشکی که تا وقتی انتقام خون همه­ی مظلومان تاریخ را از ستمگران باز نستاند و آرمان­ های حسینی را به رهبری فرزند بزرگوارش مهدی آل محمد، در جهان تحقق نبخشد، همچنان بر گونه ­های مؤمنان راستین و علاقمندان به خاندان رسالت، جاری خواهد بود.

برگرفته از کتاب «گزیده ­ی دانشنامه­ ی امام حسین (علیه ­السلام)». صفحات ۸۰۳ و ۸۰۴


[۱] . بحارالأنوار، ج۴۴، ص۲۸۴٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به معنای «انا قتیل العَبَرَه» چیست؟

 • محمدرضا

  سلام.با تشکر
  با عرض پوزش این معانیی که نوشتید را قبول تدارند و می گویند کشته ی اشکها اصلا معنای خوبی نیست حتی اساتید حوزه هم قبول ندارند و می فرمایند قتیل العبره اینجا به معنای این است که امام حسین علیه السلام از چشم ها اشک میگیرد نه اینکه کشته ی اشکها باشد

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مهر ۲م, ۱۳۹۴ ۱۷:۰۷:

  سلام علیکم
  اگر دقت کنید، بنده هم همین معنا را نوشتم.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی