امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

مقدمه کتاب:

وقتی برای سخنرانی پیرامون موضوعات خانوادگی در برخی محافل شرکت می ­کنم،بسیار جالب است که شرکت کنندگان، با علاقه و اشتیاق ویژه­ای به مطالب گوش می ­دهند، و با نگاه ­های کنجکاو خود، مطالب مطرح شده را تأیید می ­کنند. همین علاقه نشان می­دهد که بسیاری از آقایان و خانم­ ها مشتاق شنیدن راه ­کارهایی برای زندگی بهتر و همچنین روش­ های کاربردی و عملی برای رفتار بهتر با همسر خود هستند.   

اگر اصول زندگی زناشویی و راه ­کارهای شگفت ­انگیز دینی، به خوبی تبیین می­شد، به جرأت می­توان گفت آمار نابسامانی ­های خانوادگی بسیار کمتر از آن چیزی بود که اکنون می­ بینیم. وقتی خانواده، سامان درستی یافت و در چارچوبه ­ی صحیح  خود قرار گرفت، زن و شوهر به آرامش مطلوبی می­ رسند، و جامعه هم از ثمرات مادّی و معنوی آن بهره­ ی قابل توجّهی خواهد برد. آرامش و نشاط فردی و اجتماعی، دقّت و نظم در محیط کار، بالا رفتن رشد علمی و فرهنگی کشور، تقویت حیا و عفّت، تربیت صحیح کودک و فواید ناشی از آن، و نیز ده ­ها و بلکه صدها فایده­ ی دیگر، از اموری هستند که از دل خانواده ­های ایده ­آل، به جامعه سرایت می­ کنند.  

کتاب «آشیانه ­ی مهر» در صدد است تا با ارائه­ ی راه ­کارهای علمی و عملی برای زوج ­های محترم، راهی نورانی مقابل آن­ ها قرار دهد، تا در بستر آن بتوانند به رشد و بالندگی، و نیز به تکامل اخلاقی و معنوی دست یابند، و بهترین و پاک­ترین زندگی­ ها را در کنار یکدیگر رقم بزنند.

یکی از آسیب ­هایی که خانواده ­های ما را تهدید می­کند، جدا کردن زن و مرد از کانون خانواده و نگاه یک­جانبه ی ­جنسیّتی به حقوق مرد یا زن است. چنین نگاهی نه تنها از روی انصاف و بر اساس واقع­ گرایی نیست، بلکه می ­توان نام نگاه «قبیلگی» و «متعصّبانه» را بر آن گذاشت که نگاهی کاملاً ناقص و یک جانبه به ارکان خانواده دارد. بعضی، آن­ چنان دم از حقوق زن می­زنند، که گویی مردها ذاتا موجودات ظالم و خشنی هستند که هیچ احترام و ارزشی برای خانم­ها قائل نیستند.در این میان عدّه­ ای احساس تکلیف کرده ­اند، تا با ارائه ­ی راه ­کارهای مختلف، و تصویب قوانین عجیب و غریب، در مقابل این موجودات خشن بایستند،و حقوق از دست رفته­ی خانم ­ها را بازیابی کنند! برخی دیگر هم با سوء استفاده از حقوق و جایگاه مرد، چنان تصویر مرموزی از زن ارائه می­دهند که گویی موجوداتی موزی­تر و بهانه­ گیرتر از خانم­ ها بر روی زمین قدم  نگذاشته، و با یکدیگر تبانی کرده ­اند تا علیه مردها دست به شورش بزنند!

اشتباه  بزرگ چنین افرادی، فراموشی خانه و خانواده، و همچنین فراموشی ویژگی­ های متفاوت و در عین  حال مکمّل هر یک از زن و مرد است. ! زن ومرد، دو رکن از کانون مقدّس خانواده هستند و در بستر خانواده به نیازهای یکدیگر پاسخ می­ گویند. جدا کردن زن و مرد از کانون خانواده، و همچنین نگاه جزیره ­ای به هر یک از آن­ ها، نه تنها مشکلی را حل نمی ­کند، بلکه بنیان خانوده را هم به فراموشی می ­کشاند و چنین بنیان محترم و مقدّسی را در معرض فروپاشی قرار می­ دهد.

این کتاب در صدد است  تا به حقوق هر یک از زن و مرد در بستر خانوده بپردازد. البته باید دقّت داشت که هدف از  ذکر حقوق، ایجاد توقّع و انتظار برای گرو کشی و خشک کردن کانون عاطفی خانواده با سردی قانون و مقرّرات نیست. بلکه منظور، آگاه کردن هر کدام از زن و شوهر به وظایف اخلاقی و انسانی خود در قبال طرف مقابل،و نیز ارائه­ ی راه ­کارهایی برای مهرورزی وخدمت به دوست و همراه زندگی خواهد بود. وظایفی که در بستر آن افراد خانواده به رشد و شکوفایی مادّی و معنوی می­ رسند و طعم خوش آرامش دنیوی و سعادت اخروی را خواهند چشید.

لازم به ذکر است تمامی اسم ­هایی که در نمونه ­های عینی ذکر شده، مستعار بوده و به هیچ وجه از نام  واقعی افراد استفاده نشده است.  همچنین داستان­ ها و نمونه­ های عینی به گونه­ ای بیان شده است که اسرار شخصی کسی در این میان آشکار نگردد.

نگارش کتاب «آشیانه­ ی مهر» در شب پانزدهم ماه مبارک رمضان، سالروز میلاد پربرکت حضرت امام حسن مجتبی (علیه ­السلام)، که فرزند ارشد با شکوه ­ترین خانواده ­های عالم است، به اتمام رسید. امید که با لطف و عنایت آن امام عزیز، همه­ ی خانواده ­های ما زندگی شاد و مبارکی داشته باشند، و در کنار یکدیگر به سعادت دنیا و آخرت دست پیدا کنند. ان شاء الله.

قیمت پشت جلد: ۹۰۰۰ تومان 

تعداد صفخات: ۲۳۲ صفحه.

شماره تلفن مرکز پخش: ۳۲۱۱۲۲۳۶ ـ ۰۲۱ / ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳   

انتشارات: جامعۀ الزهراء (سلام الله علیها)  

سال چاپ: ۱۳۹۲

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 156
  • بازدید دیروز: 5325
  • بازدید هفته: 40446
  • بازدید ماه: 144982
  • بازدید سال: 1666206
عکس های متنوع تصادفی