بسم الله الرحمن الرحیم

مقدمه کتاب:

وقتی برای سخنرانی پیرامون موضوعات خانوادگی در برخی محافل شرکت می ­کنم،بسیار جالب است که شرکت کنندگان، با علاقه و اشتیاق ویژه­ای به مطالب گوش می ­دهند، و با نگاه ­های کنجکاو خود، مطالب مطرح شده را تأیید می ­کنند. همین علاقه نشان می­دهد که بسیاری از آقایان و خانم­ ها مشتاق شنیدن راه ­کارهایی برای زندگی بهتر و همچنین روش­ های کاربردی و عملی برای رفتار بهتر با همسر خود هستند.   

اگر اصول زندگی زناشویی و راه ­کارهای شگفت ­انگیز دینی، به خوبی تبیین می­شد، به جرأت می­توان گفت آمار نابسامانی ­های خانوادگی بسیار کمتر از آن چیزی بود که اکنون می­ بینیم. وقتی خانواده، سامان درستی یافت و در چارچوبه ­ی صحیح  خود قرار گرفت، زن و شوهر به آرامش مطلوبی می­ رسند، و جامعه هم از ثمرات مادّی و معنوی آن بهره­ ی قابل توجّهی خواهد برد. آرامش و نشاط فردی و اجتماعی، دقّت و نظم در محیط کار، بالا رفتن رشد علمی و فرهنگی کشور، تقویت حیا و عفّت، تربیت صحیح کودک و فواید ناشی از آن، و نیز ده ­ها و بلکه صدها فایده­ ی دیگر، از اموری هستند که از دل خانواده ­های ایده ­آل، به جامعه سرایت می­ کنند.  

کتاب «آشیانه ­ی مهر» در صدد است تا با ارائه­ ی راه ­کارهای علمی و عملی برای زوج ­های محترم، راهی نورانی مقابل آن­ ها قرار دهد، تا در بستر آن بتوانند به رشد و بالندگی، و نیز به تکامل اخلاقی و معنوی دست یابند، و بهترین و پاک­ترین زندگی­ ها را در کنار یکدیگر رقم بزنند.

یکی از آسیب ­هایی که خانواده ­های ما را تهدید می­کند، جدا کردن زن و مرد از کانون خانواده و نگاه یک­جانبه ی ­جنسیّتی به حقوق مرد یا زن است. چنین نگاهی نه تنها از روی انصاف و بر اساس واقع­ گرایی نیست، بلکه می ­توان نام نگاه «قبیلگی» و «متعصّبانه» را بر آن گذاشت که نگاهی کاملاً ناقص و یک جانبه به ارکان خانواده دارد. بعضی، آن­ چنان دم از حقوق زن می­زنند، که گویی مردها ذاتا موجودات ظالم و خشنی هستند که هیچ احترام و ارزشی برای خانم­ها قائل نیستند.در این میان عدّه­ ای احساس تکلیف کرده ­اند، تا با ارائه ­ی راه ­کارهای مختلف، و تصویب قوانین عجیب و غریب، در مقابل این موجودات خشن بایستند،و حقوق از دست رفته­ی خانم ­ها را بازیابی کنند! برخی دیگر هم با سوء استفاده از حقوق و جایگاه مرد، چنان تصویر مرموزی از زن ارائه می­دهند که گویی موجوداتی موزی­تر و بهانه­ گیرتر از خانم­ ها بر روی زمین قدم  نگذاشته، و با یکدیگر تبانی کرده ­اند تا علیه مردها دست به شورش بزنند!

اشتباه  بزرگ چنین افرادی، فراموشی خانه و خانواده، و همچنین فراموشی ویژگی­ های متفاوت و در عین  حال مکمّل هر یک از زن و مرد است. ! زن ومرد، دو رکن از کانون مقدّس خانواده هستند و در بستر خانواده به نیازهای یکدیگر پاسخ می­ گویند. جدا کردن زن و مرد از کانون خانواده، و همچنین نگاه جزیره ­ای به هر یک از آن­ ها، نه تنها مشکلی را حل نمی ­کند، بلکه بنیان خانوده را هم به فراموشی می ­کشاند و چنین بنیان محترم و مقدّسی را در معرض فروپاشی قرار می­ دهد.

این کتاب در صدد است  تا به حقوق هر یک از زن و مرد در بستر خانوده بپردازد. البته باید دقّت داشت که هدف از  ذکر حقوق، ایجاد توقّع و انتظار برای گرو کشی و خشک کردن کانون عاطفی خانواده با سردی قانون و مقرّرات نیست. بلکه منظور، آگاه کردن هر کدام از زن و شوهر به وظایف اخلاقی و انسانی خود در قبال طرف مقابل،و نیز ارائه­ ی راه ­کارهایی برای مهرورزی وخدمت به دوست و همراه زندگی خواهد بود. وظایفی که در بستر آن افراد خانواده به رشد و شکوفایی مادّی و معنوی می­ رسند و طعم خوش آرامش دنیوی و سعادت اخروی را خواهند چشید.

لازم به ذکر است تمامی اسم ­هایی که در نمونه ­های عینی ذکر شده، مستعار بوده و به هیچ وجه از نام  واقعی افراد استفاده نشده است.  همچنین داستان­ ها و نمونه­ های عینی به گونه­ ای بیان شده است که اسرار شخصی کسی در این میان آشکار نگردد.

نگارش کتاب «آشیانه­ ی مهر» در شب پانزدهم ماه مبارک رمضان، سالروز میلاد پربرکت حضرت امام حسن مجتبی (علیه ­السلام)، که فرزند ارشد با شکوه ­ترین خانواده ­های عالم است، به اتمام رسید. امید که با لطف و عنایت آن امام عزیز، همه­ ی خانواده ­های ما زندگی شاد و مبارکی داشته باشند، و در کنار یکدیگر به سعادت دنیا و آخرت دست پیدا کنند. ان شاء الله.

قیمت پشت جلد: ۹۰۰۰ تومان 

تعداد صفخات: ۲۳۲ صفحه.

شماره تلفن مرکز پخش: ۳۲۱۱۲۲۳۶ ـ ۰۲۱ / ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳   

انتشارات: جامعۀ الزهراء (سلام الله علیها)  

سال چاپ: ۱۳۹۲

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی