امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرَّحمن الرَّحیم

أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا یُفْتَنُونَ * وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذینَ صَدَقُوا وَ لَیَعْلَمَنَّ الْکاذِبینَ.[۱]

آیا مردم چنین پنداشتند که به صرف اینکه گفتند ما ایمان (به خدا) آورده ‏ایم رهاشان کنند و هیچ امتحانشان نکنند؟ * و محققا ما اممى را که پیش از اینان بودند به امتحان و آزمایش آوردیم، و همانا خدا دروغ گویان و راستگویان را کاملا مى‏ شناسد.

یکی از عناوینی که بعد از ایمان به خدای متعال در پیش روی خود خواهیم داشت عنوان فتنه است.

فتنه و سنت الهی:

کسی که دارای ثروت است ممکن است همه­ ی مال و ثروت خود را برای خود نگه دارد و کسی را از آن مال بهره ­مند نسازد و ممکن است دیگران را هم از خان نعمت خود متمتع ساخته و به آن ها احسان نماید. همچنین کسی که دارای علم و دانش است ممکن است آن علم را به کسی نیاموزد تا تنها خود را یکه تاز آن علم بداند و ممکن است شاگردان مستعدی را فرا خواند و آن علم را به آن ها هم بیاموزد. در این دو مثالی که ذکر شد، ویژگی اوّل حاکی از بخل صاحب مال و علم است که خود، نقص و رذیله­ ای اخلاقی است، و ویژگی دوم حاکی از … اوست و خود، کمال و فضیلتی اخلاقی به شمار می­ آید. خداوند متعال دارای جمیع کمالات است و هرگونه نقصی هم از ساحت او مبرّی می ­باشد. همین ویژگی اقتضا می­ کند که او فیّاض مطلق بوده، دیگران را هم از کمالات خود بهره ­مند سازد. بدین مناسبت خداوند مخلوقاتی را خلق کرد و هر مخلوقی با توجه به نقشی که در عالم هستی ایفا می­ کند دارای ظرفیت خاصی است. حال همه­ ی این مخلوقات می ­توانند در حدّ خود نمایشگر کمالی از کمالات خداوند باشند. به عنوان مثال «کوه» مظهر عزت و نفوذ ناپذیری خداوند است و «طاووس» مظهر جمال خدای تعالی می ­باشد منتهی هر یک از این موجودات به مقدار وسع و ظرفیت خود نامی از نام های خداوند را به نمایش می ­گذارند و هرگز نمی ­توانند همه­ی جمال و عزت الهی را به نمایش گذارند. در میان مخلوقات فقط انسان است که می­تواند همه ­ی اسماء الهی را به نمایش گذارد و در راه دستیابی به این اسماء تا بی ­نهایت به پیش رود. حتی ملائکه­ای الهی هم نمی ­توانند به چنین مقام بزرگی دست یابند. روی همین اساس است که خداوند از انسان به عنوان خلیفه ­ی خود یاد کرد. البته هر انسانی بالقوّه خلیفه الله است نه بالفعل. به عنوان مثال یک دانه ظرفیت آن را دارد که تبدیل به درختی تنومند گشته و میوه دهد. لذا می­ توان گفت «این دانه بالقوه درخت است»، هر چند که ممکن است هرگز به کمال خود نرسد و یا این که در نیمه­ ی راه متوقف شود. هر انسانی می­ تواند دانشمندی متبحر گردد لذا می ­توان به همه­ ی انسان ها هم گفت: «شما بالقوه دانشمندید»؛ اما رسیدن به علم و دانش مستلزم سال ها مطالعه و تحقیق است. انسان ها هم همه بالقوه خلیفه­ ی الهی هستند منتهی رسیدن به این مقام ایمان و عمل صالح می ­طلبد.   

رسیدن به این مقام منیع مستلزم عبور از راهرو دنیاست. دنیا موقف عمل و اعتقاد پاک است و عبور موفقیت آمیز از این راهرو به انسان کمک می­ کند تا بتواند به مقام عظیم خلیفه اللّهی نزدیکتر شود. خداوند متعال در بستر دنیا با فراهم آوردن مشکلات و ابتلاءات مختلف، انسان را در معرض فتنه­ های گوناگون قرار می­ دهد تا اگر توانست به سلامتی از آن ها عبور کند او را به مقام عالی انسانیت نزدیکتر نماید و با نام «سلام» در بهشت الهی وارد گردد. پس فتنه امری است ضروری و سنت خداوند است و در سنت خداوند هم تغییری حاصل نمی­شود. «…وَ لَنْ تَجِدَ لِسُنَّةِ اللَّهِ تَبْدیلاً»[۲].  

معنای لغوی فتنه: ­

فتن: الأَزهری و غیره: جِماعُ معنى الفِتْنة الابتلاء و الامْتِحانُ و الاختبار، و أَصلها مأْخوذ من قولک فتَنْتُ الفضة و الذهب إِذا أَذبتهما بالنار لتمیز الردی‏ء من الجیِّدِ، و فی الصحاح: إِذا أَدخلته النار لتنظر ما جَوْدَتُه، و دینار مَفْتُون.[۳]

فتنه به معنای امتحان، ابتلاء و آزمایش است و اصل آن از این قول گرفته شده است که می ­گویی: «طلا و نقره را مورد امتحان قرار دادم وقتی که آن ها را در آتش گذاشتم تا در نهایت طلا و نقره­ی خالص و ناب را از ناخالص و نامرغوب جدا کنم». 

انوا­ع فتنه:

۱٫  فتنه­ ی فردی. (امتحان فردی)  

۲٫ فتنه­ ی اجتماعی. (غبار آلود شدن فضای جامعه)  


[۱] سوره­ ی عنکبوت آیات ۲ و ۳٫

[۲] . سوره­ ی احزاب، آیه­ی ۶۲٫

[۳] . لسان‏ العرب، ج۱۳، ص۳۱۷٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 3
  • بازدیدکننده امروز: 391
  • بازدید کننده دیروز: 257
  • بازدید هفته: 1061
  • بازدید ماه: 1061
  • بازدید سال: 1397294
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: خرداد ۷, ۱۳۹۶
عکس های متنوع تصادفی