بسم الله الرَّحمن الرَّحیم

أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا یُفْتَنُونَ * وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذینَ صَدَقُوا وَ لَیَعْلَمَنَّ الْکاذِبینَ.[۱]

آیا مردم چنین پنداشتند که به صرف اینکه گفتند ما ایمان (به خدا) آورده ‏ایم رهاشان کنند و هیچ امتحانشان نکنند؟ * و محققا ما اممى را که پیش از اینان بودند به امتحان و آزمایش آوردیم، و همانا خدا دروغ گویان و راستگویان را کاملا مى‏ شناسد.

یکی از عناوینی که بعد از ایمان به خدای متعال در پیش روی خود خواهیم داشت عنوان فتنه است.

فتنه و سنت الهی:

کسی که دارای ثروت است ممکن است همه­ ی مال و ثروت خود را برای خود نگه دارد و کسی را از آن مال بهره ­مند نسازد و ممکن است دیگران را هم از خان نعمت خود متمتع ساخته و به آن ها احسان نماید. همچنین کسی که دارای علم و دانش است ممکن است آن علم را به کسی نیاموزد تا تنها خود را یکه تاز آن علم بداند و ممکن است شاگردان مستعدی را فرا خواند و آن علم را به آن ها هم بیاموزد. در این دو مثالی که ذکر شد، ویژگی اوّل حاکی از بخل صاحب مال و علم است که خود، نقص و رذیله­ ای اخلاقی است، و ویژگی دوم حاکی از … اوست و خود، کمال و فضیلتی اخلاقی به شمار می­ آید. خداوند متعال دارای جمیع کمالات است و هرگونه نقصی هم از ساحت او مبرّی می ­باشد. همین ویژگی اقتضا می­ کند که او فیّاض مطلق بوده، دیگران را هم از کمالات خود بهره ­مند سازد. بدین مناسبت خداوند مخلوقاتی را خلق کرد و هر مخلوقی با توجه به نقشی که در عالم هستی ایفا می­ کند دارای ظرفیت خاصی است. حال همه­ ی این مخلوقات می ­توانند در حدّ خود نمایشگر کمالی از کمالات خداوند باشند. به عنوان مثال «کوه» مظهر عزت و نفوذ ناپذیری خداوند است و «طاووس» مظهر جمال خدای تعالی می ­باشد منتهی هر یک از این موجودات به مقدار وسع و ظرفیت خود نامی از نام های خداوند را به نمایش می ­گذارند و هرگز نمی ­توانند همه­ی جمال و عزت الهی را به نمایش گذارند. در میان مخلوقات فقط انسان است که می­تواند همه ­ی اسماء الهی را به نمایش گذارد و در راه دستیابی به این اسماء تا بی ­نهایت به پیش رود. حتی ملائکه­ای الهی هم نمی ­توانند به چنین مقام بزرگی دست یابند. روی همین اساس است که خداوند از انسان به عنوان خلیفه ­ی خود یاد کرد. البته هر انسانی بالقوّه خلیفه الله است نه بالفعل. به عنوان مثال یک دانه ظرفیت آن را دارد که تبدیل به درختی تنومند گشته و میوه دهد. لذا می­ توان گفت «این دانه بالقوه درخت است»، هر چند که ممکن است هرگز به کمال خود نرسد و یا این که در نیمه­ ی راه متوقف شود. هر انسانی می­ تواند دانشمندی متبحر گردد لذا می ­توان به همه­ ی انسان ها هم گفت: «شما بالقوه دانشمندید»؛ اما رسیدن به علم و دانش مستلزم سال ها مطالعه و تحقیق است. انسان ها هم همه بالقوه خلیفه­ ی الهی هستند منتهی رسیدن به این مقام ایمان و عمل صالح می ­طلبد.   

رسیدن به این مقام منیع مستلزم عبور از راهرو دنیاست. دنیا موقف عمل و اعتقاد پاک است و عبور موفقیت آمیز از این راهرو به انسان کمک می­ کند تا بتواند به مقام عظیم خلیفه اللّهی نزدیکتر شود. خداوند متعال در بستر دنیا با فراهم آوردن مشکلات و ابتلاءات مختلف، انسان را در معرض فتنه­ های گوناگون قرار می­ دهد تا اگر توانست به سلامتی از آن ها عبور کند او را به مقام عالی انسانیت نزدیکتر نماید و با نام «سلام» در بهشت الهی وارد گردد. پس فتنه امری است ضروری و سنت خداوند است و در سنت خداوند هم تغییری حاصل نمی­شود. «…وَ لَنْ تَجِدَ لِسُنَّةِ اللَّهِ تَبْدیلاً»[۲].  

معنای لغوی فتنه: ­

فتن: الأَزهری و غیره: جِماعُ معنى الفِتْنة الابتلاء و الامْتِحانُ و الاختبار، و أَصلها مأْخوذ من قولک فتَنْتُ الفضة و الذهب إِذا أَذبتهما بالنار لتمیز الردی‏ء من الجیِّدِ، و فی الصحاح: إِذا أَدخلته النار لتنظر ما جَوْدَتُه، و دینار مَفْتُون.[۳]

فتنه به معنای امتحان، ابتلاء و آزمایش است و اصل آن از این قول گرفته شده است که می ­گویی: «طلا و نقره را مورد امتحان قرار دادم وقتی که آن ها را در آتش گذاشتم تا در نهایت طلا و نقره­ی خالص و ناب را از ناخالص و نامرغوب جدا کنم». 

انوا­ع فتنه:

۱٫  فتنه­ ی فردی. (امتحان فردی)  

۲٫ فتنه­ ی اجتماعی. (غبار آلود شدن فضای جامعه)  


[۱] سوره­ ی عنکبوت آیات ۲ و ۳٫

[۲] . سوره­ ی احزاب، آیه­ی ۶۲٫

[۳] . لسان‏ العرب، ج۱۳، ص۳۱۷٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی