سؤال: برای این که کسی را «کثیرالسفر» بدانیم، باید چه مقدار سفر داشته باشد؟

جواب: در این رابطه میان علمای عظام اختلاف نظر وجود دارد.

  1. حضرات آیات عظام: گلپایگانی، تبریزی و مکارم می­ فرمایند: «باید در هفته حداقل یک سفر شغلی در مسافت شرعی داشته باشد».
  2. حضرات آیات عظام: اراکی، صافی، فاضل و مقام معظم رهبری می فرمایند: «باید به صورتی دنبال کارش برود که ده روز کامل در یک محل نباشد».
  3. حضرات آیات عظام: خویی و سیستانی می فرمایند: «در هفته، حداقل چهار روز در وطن و سه روز در سفر باشد. البته اگر پنج روز در وطن و دو روز در سفر باشد، باید نمازش را شکسته بخواند». حضرت آیت الله سیستانی در پاسخ به شخصی که می گوید: از طرف اداره به مسافرت شغلی می رود می فرماید: اگر به طور متوسط در ماه ده روز در سفر هستید، نماز شما کامل است، اما اگر کمتر از هشت روز در سفر هستید، نمازتان شکسته است. اگر بین ۸ و ۹ روز است، نماز را شکسته و تمام بخوانید و ضمن امساک در روزه، در وطن خود، روزه را قضا نمایید.
متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی