بسم الله الرحمن الرحیم

ویژگی های سنت قطعی

تفسیر «قرآن به حدیث» گذشته از لزوم آکاهی به علوم قرآنی، نیازمند حدیث شناسی است و باید از قواعد علم حدیث پیروی کند.

قرآن در مسأله «عرض حدیث بر قرآن» برای اثبات صحت روایت، توجه داشته باشید که:  

اولا: سنت به دو قسم تقسیم می شود: سنت قطعی و سنت غیر قطعی.

ثانیا: آنچه باید بر قرآن عرضه شود، سنت غیر قطعی است. خودش به عنوان منبع جداگانه مورد عرض سنت غیر قطعی است؛ یعنی حدیث غیر یقینی همان طور که بر قرآن عرض می شود، بر سنت قطعی نیز معروض می گردد.

ثالثا: سنت قطعی همانند قرآن کریم گذشته از بی نیازی از عرض به منبع دیگر، خودش به عنوان منبع جداگانه مورد عرض سنت غیرقطعی است. 

رابعا: هر چند که سنت قطعی از دو جهت(یعنی: «بی نیازی از عرضه کردن به منبع دیگر» و «منبعی برای تشخیص صحت سنت غیر قطعی») همتای قرآن است؛ اما حجیت و اعتبار آن، متوقف بر ثبوت رسالت پیامبر اکرم است و رسالت حضرت هم متوفق بر معچزه بودن قرآن. (در صورتی که رسالت پیامبر به معچزه دیگری تکیه نکند)

بنابراین اعتبار سنت قطعی همتای قرآن نیست، بلکه از لحاظ رتبه، متأخر از آن است. 

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۱، ص۱۴۱ ـ ۱۴۲) 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی