بسم الله الرحمن الرحیم

روش تفسیری اهل بیت در تفسیر قرآن به قرآن

رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) و امامان معصوم(علیهم السلام) در داوری ها و احتجاج ها و در پاسخ به پرسش های تفسیری، آیات قرآن را به یکدیگر ارجاع می دادند و با سایر آیات قرآن، آیۀ مورد نظر خود را تفسیر می کردند.

نمونه:

امیرالمؤمنین(علیه السلام) از جمع بین آیۀ کریمۀ «وَ الْوالِداتُ یُرْضِعْنَ أَوْلادَهُنَّ حَوْلَیْنِ کامِلَیْن…»[۱] و آیۀ «...وَ حَمْلُهُ وَ فِصالُهُ ثَلاثُونَ شَهْرا…»[۲] استفاده کردند که از نظر قرآن کریم حداقل دوران بارداری بانوان شش ماه است و بر این اساس، حکم رجم را از شخصی که متهم شده بود برداشتند.

همچنین حضرت امام جواد(علیه السلام) با ضمیمه کردن آیۀ «وَ أَنَّ الْمَساجِدَ لِلَّه…»[۳] به آیۀ «وَ السَّارِقُ وَ السَّارِقَةُ فَاقْطَعُوا أَیْدِیَهُما…»[۴] حد سارق را قطع انگشتان دست دانسته اند. در حالی که افراطیون از خوارج، با استناد به خصوص آیۀ «وَ السَّارِقُ وَ السَّارِقَةُ» معتقد بودند که دست دزد باید از شانه قطع شود؛ زیرا بر همۀ آن «ید» اطلاق می شود!

همچنین امام باقر(علیه السلام) در پاسخ به زراره که پرسید: چگونه از آیۀ شریفۀ «وَ إِذا ضَرَبْتُمْ فِی الْأَرْضِ فَلَیْسَ عَلَیْکُمْ جُناحٌ أَنْ تَقْصُرُوا مِنَ الصَّلاةِ»[۵] که لسانش الزام نیست، حکم به لزوم قصر در نماز مسافر استفاده می شود، فرمودند: تعبیر «لا جناح» در این آیه، نظیر «لا جناح» در آیۀ کریمۀ «فَمَنْ حَجَّ الْبَیْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلا جُناحَ عَلَیْهِ أَنْ یَطَّوَّفَ بِهِما»[۶] است، که مقصود از آن، حکم لزومی است، نه رُجحان صرف.

تذکر: آن چه از سیرۀ عملی اهل بیت در تفسیر قرآن به قرآن نقل می شود برای اثبات اصل منهج است وگرنه تطبیق آن در پاره ای از موارد بدون تعبد آسان نیست.

مؤلف تفسیر المنار برای مرحلۀ برین تفسیر شرایطی قائل شده که اولین آن تفسیر قرآن به قرآن است. او می گوید: «و قد قالوا ان القرآن یفسر بعضه ببعض»[۷]

اما نه خود صاحب المنار جناب محمد عبده و نه رسید رضا و نه دیگران چنین کار سترگی را نداشتد. اما المیزان و ما ادراک ما المیزان: «ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاء»[۸] راز کامیابی مؤلف بزرگوار المیزان در تفسیر قرآن به قرآن بعدا روشن خواهد شد.

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۱، ص۶۹ ـ ۷۲)


[۱] و. بقره، ۲۳۳

[۲] . احقاف، ۱۵٫

[۳] . جن، ۱۸

[۴] . مائده، ۳۸٫

[۵] . نساء، آیۀ۱۰۱٫

[۶] . بقره، ۱۵۸٫

[۷] . المنار، ج۱، ص۲۲٫

[۸] . جمعه، ۴٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی