بسم الله الرحمن الرحیم

اعتبار قرآن و حجیت استقلالی آن در مقام «ثبوت» است وگرنه در مقام «اثبات»، نیازمند به وسیله است و از دو راه می توان اعتبار آن را ثابت کرد:

۱ ـ راه اولیای خدا که با شهود باطنی و علم حضوری حقانیت قرآن را می یابند.

این راه تنها مخصوص عدۀ اندکی از سالکان کوی شهود است و دیگران بهره ای از آن ندارند.

۲ ـ راه حکیمان و متکلمان است که با علم حصولی و برهان عقل، معنای اعجاز و فرق معجزه با علوم غریبه مانند: سحر و طلسم و شَعبده و یز امتیاز آنان با کارهای مرتاضان و سایر مسائل عمیق این رشته را معلوم می کنند. آن گاه با قطع حصولی(علیم الیقین) حقانیت قرآن کریم روشن می گردد.

این راه را قاطبۀ قافله های فکری طی می کنند. و اگر کسی به صرف استناد به حسّ و احساس تغیّر صورت و دیدن تحوّل پدیده ای غیرعادی به نبوت پیامبری ایمان آورد، یا مشاهدۀ مشابه ظاهری آن از متنبّی (کسی که ادعای نبوت می کند) به وی می گرود و از نبی راستین دور می شود. نظیر کار برخی از بنی اسرائیل که با دیدن مار شدن عصای موسی به وی ایمان آوردند و با شندیدن بانگ گوساله سامری، از موسی بریدند و به سامری گرایش پیدا کردند. «فَأَخْرَجَ لَهُمْ عِجْلاً جَسَداً لَهُ خُوار»؛ «و براى آنان مجسّمه گوساله ‏اى که صدایى همچون صداى گوساله (واقعى) داشت پدید آورد».[۱]

این جاست که سلطنت عقل در مقام اثبات وحی و رسالت الهی روشن می شود. حق بودن قرآن که در مقام ثبوت منزّه از نیاز به هر عامل دیگر است، در مقام اثبات نیازمند به برهان عقلی است. البته چنین عقلی همان طور که در بحث تفسیر به رأی خواهد آمد، رسالت الهی را بر عهده دارد و جزو چراغ های «درون دینی» است، نه «برون دینی».

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۱، ص۱۰۵ ـ ۱۱۰)


[۱] . طه، آیۀ۸۸٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی