بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن کریم حجت غیر منحصر

آیا حجیت و اعتبار تفسیر «قرآن به قرآن» و نتیجۀ حاصل از آن، به نحو انحصار است یا نه؟

پاسخ: قطعا چنین نیست. قرآن، گرچه خودش حجت مستقل است، اما حجت منحصر نیست. زیرا علاوه بر حجیت عقل (که بعد در رابطه با آن صحبت خواهد شد) قرآن کریم اطاعت از رسول اکرم(صلی الله علیه وآله) و اولوالأمر را هم واجب کرده و مراجعه به آن ها را لازم دانسته است. و رسول خدا هم طبق نقل قطعی و مسلّم(حدیث ثقلین)، قرآن و عترت را همتای هم و متلازم یکدیگر معرفی کرده است. هر چند که قرآن «ثقل اکبر»، و معصومین «ثقل اصغر» هستند.  

توجه: اگر از معصومین(علیهم السلام) به عنوان «ثقل اصغر» یاد می شود، تنها در نشئۀ دنیا و تکلیف است. نشئه ای که در آن موظف هستند برای صیانت از قرآن، تا سر حدّ شهادت فداکاری کنند. اما در دیگر مراحل وجودی خود، چیزی از قرآن کمتر ندارند. (مطالعه بیشتر)  

(برگفته از تفسیر تسنیم، ج۱، ص۱۰۵) 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت