بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

نگاهی اجمالی به عقد موقت 

عقد موقت یکی از قوانین پیشرفته و مترقی اسلام عزیز است که در جای خود بسیار کارساز و مفید می­ باشد. همانگونه که از نام آن برمی­ آید،  این عقد برای مواقع اضطراری است تا جامعه گرفتار گناه و فساد اخلاقی نشود. خداوند متعال در قرآن کریم از این عقد اینگونه یاد می­ کند: «فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِیضَةً.»[۱] (با زن هایى که ازدواج موقت مى‏ کنید، باید مهر آن ها را به عنوان یک امر واجب بپردازید). 

عقد موقت و خانم­ های غیر باکره: 

منظور از خانم غیر باکره، خانم­ هایی هستند که ازدواج کرده­ اند و به واسطه­ ی طلاق  ویا مرگ شوهر هم اکنون مجرد هستند. این خانم­ ها باید در درجه­ی اوّل در فکر عقد دائم با مردی در شأن خود باشند، اما چون از یک طرف ممکن است سال­ها در انتظار چنین  شوهری بمانند و از طرف نیاز عاطفی به یک مرد نتواند آن ها را از گناه باز دارد، می ­توانند با در نظر گرفتن ملاحظات عقد موقت، مدتی را در عقد موقت با مردی سپری نمایند تا در گناه و فساد گرفتار نشوند. همچنین برخی از این خانم­ ها که بنا به دلایلی نمی­ توانند ازدواج دائم داشته باشند، می­ توانند با عقد موقت نیاز عاطفی و بلکه مالی خود را مرتفع گردانند. مثلا خانم­ هایی هستند که فرزند دختر دارند و صلاح نمی ­دانند دختر جوان­شان زیر دست ناپدری بزرگ شود. یا این که پسرهایی دارند که به او اجازه­ ی چنین ازدواجی نمی­ دهند. در این رابطه عمل به تذکرهای ذیل توصیه می­ شود:

۱٫      هویت مردی که می­ خواهد با او ازدواج موقت داشته باشد معلوم باشد.

۲٫      از این موضوع کسی را مطلع نسازند.

۳٫      سعی کنند مردی را انتخاب کنند که توجه به نیازهای عاطفی آن ها هم داشته باشد.

۴٫      تعدّد ازدواج موقت با افراد مختلف ممکن است موجب نتوع طلبی خانم و در نهایت به خطر افتادن سرمایه­ ی عفت و حیای او گردد. لذا سعی کنند با دقت مردی را انتخاب نمایند که بتوانند برای مدتی طولانی روی او حساب باز کنند.

۵٫      اگر  قصد ازدواج دائم دارند، مراقب باشند که جلوه­ های ازدواج موقت آن ها را از عقد دائم و غافل  نکند. کم نیستند خانم­ هایی که دوران طراوت جوانی خود را مشغول عقد موقت بوده­ اند و در دروان میان­ سالی به یک باره خود را تنها و بی ­پناه می­ بینند. 

عقد موقت و خانم­ های باکره:

عقد موقت برای خانم­ های باکره (یعنی خانم­ هایی که  هنوز شوهر ندیده ­اند) در وحله­ ی اوّل به صلاح نیست و بیش از هر چیز موجب درد سر می­ گردد. اما صادق (علیه­ السلام) در مورد ازدواج موقت با دختر باکره می­ فرمایند: ازدواج موقت با دختر باکره کراهت دارد؛ چرا که موجب بروز عیب برای خانواده­ اش می­ گردد.[۲] در این  قسمت چند مورد از گرفتاری­ های این  نوع ازدواج برای دختر باکره بیان می ­شود:

۱٫      معاشرت با یک مرد در دوران عقد موقت برای روحیات لطیف دختر مشکل ساز است و ممکن است که بعد از ازدواج دائم نتواند آن گونه که باید در حق همسر خود محبت داشته باشد.

۲٫      چون دختر تجربه­ ی زندگی با مردی را ندارند، ممکن است مورد سوء استفاده قرار گرفته و عمری را در اندوه ندانم کاری خود سپری کنند. چه این سوء استفاده به لحاظ از بین رفتن بکارت باشد و چه اینکه به نحو دامی باشد که مردهای شیاد برای او می­ چینند تا وی را در منجلاب فساد قرار دهند.

روزی دختر خانمی که به دلیل فوت پدر، اجازه ­اش ازدواجش در دست خودش بود، سراسیمه به مرکز مشاوره مراجعه کرد. این دختر با پسری رفیق می ­شود و بعد با یکدیگر صیغه­ ی محرمیت می­ خوانند. رابطه­ ی عاطفی میان این دو آن قدر صمیمانه می­ شود که کاملا یقین می­ کنند ازدواجشان حتمی است. روی همین اساس متأسفانه دختر، خانم بکارت خود را در معاشرت با پسر از دست می­ دهد. بعد از مدتی پسر به دلیل ممانعت خانواده­ اش از ازدواج با او سر باز می  ­زند و با یک معذرت خواهی ساده او را به حال خود رها می­ سازد و دنبال کار خود می­ رود. حالا این دختر مانده بود با مشکل بزرگی که زندگی آینده­ ی او را در هاله­ ای از ابهام قرار داده بود!  

۳٫      بسیاری از مردهایی که رو به ازدواج موقت می­ آورند، در این ازدواج فقط به جنبه­ ی غریزی آن می ­نگرند و توجهی به خواسته­ های عاطفی دختر ندارند. این بی ­توجهی ممکن است باعث شود تا به تدریج دختر از جنس مرد متنفر شود و به خواستگارهای خود هم جواب منفی بدهد.

۴٫      دختری که طعم معاشرت با مردی را نچشیده ممکن است در ازدواج موقت به یکباره به وی علاقمند شده و نتواند از او جدا شود. از یک طرف می ­بیند که زندگی دائم با آن مرد غیر ممکن است و از طرف دیگر با عشق و محبتی که از او در دلش افتاده نمی­ تواند ـ در قالب ازدواج دائم ـ مرد دیگری را در زندگی خود پذیرا باشد.

۵٫      ممکن است دختر به دلیل جذابیت عقد موقت، دوران طلایی جوانی خود را از دست  بدهد و با امروز و فردا کردن، خواستگار یا خواستگارهای خوب خود را از دست بدهد.      

با این مسائل مشخص شد که عقد موقت برای دخترهای باکره مشکل ساز بوده و بسیار خطرناک می­ باشد. حال با در نظر گرفتن این مسأله اگر دختر خانم دید که تاب تحمل نداشته و می­ رود تا به گناه بیفتد می ­تواند ابتدا مشکل خود را با یک کارشناش مذهبی در میان بگذارد. چه بسا آن کارشناس راه­ کاری به او ارائه کرد تا از این مشکل رهایی یابد. به هر حال تا می­ تواند در مقابل مسائل عاطفی و نیازهای غریزی تحمل داشته باشد تا دچار درد سر نشود. در برخی موارد بسیار استثنایی که دختر به خاطر این مسائل نمی ­تواند پاک بماند و حتی مبتلا به مشکلات روحی و روانی شده است. از باب دفع افسد به فاسد می­ تواند با عقد موقت به صورت موقتی مشکل خود را مرتفع نماید. حال اگر دختر خانمی اجازه ­اش در دست خودش بود که با نهایت دقت با مردی عقد موقت می­ بندد و اگر اجازه در دست ولی بود. اینجا عرفا وشرعا بر ولی واجب است که با ازدواج موقت به نیاز دختر خود رسیدگی نماید و او را از این گرفتاری نجات دهد.

در این عقد باید تذکرهای ذیل لحاظ شود:

۱٫      حتی الإمکان معاشرتشان در حد صحبت و گفتگوی معمولی باشد تا از آسیب­ های عقد موقت دورتر باشند.

۲٫      سعی کنند بجز پدر و مادر شخص دیگری را متوجه این عقد نکنند و با آن ها در مورد این مسأله صحبتی  به میان نیاورند. چه این  شخص برادر و خواهر باشد و چه رفیق صمیمی. چرا که ممکن است بعدها همین افراد موضوع عقد موقت دختر را بر زبان جاری کنند و مشکل بزرگی برای وی درست کنند. (البته مخفی بودن موضوع عقد موجب نشود که دختر از مشورت با اهل آن خودداری نماید)   

۳٫      طولانی بودن زمان عقد موقت در برخی موارد برای خانم درد سر ساز است. دختر تمایلی به ادامه­ ی این عقد ندارد و مرد مابقی مدت را به او نمی­ بخشد. همچنین با توجه به این که خواستگاری از خانمی که در عقد دیگری است حرام است ممکن است در دروان عقد موقت خواستگار خوبی برای خانم پیدا شود و دختر به خاطر این که در عقد ـ موقت ـ دیگری است نتواند پذیرای او باشد. روی همین اساس پیشنهاد می­ گردد که در ضمن خواندن صیغه­ ی عقد، دختر از مرد وکالت بلاعزل بگیرد که هر وقت خواست بتواند از طرف مرد مابقی عقد را بر خود ببخشد.

۴٫      به محض اینکه متوجه شدید در ازدواج موقت نیاز عاطفی شما برطرف شده دیگر به آن ادامه ندهید. 

در پایان چند نکته­ ی ضروری در مورد عقد موقت ذکر می­ گردد:

۱٫      در عقد موقت باید زمان و مهریه­ ی آن به صورت مشخص معین گردد. در غیر  این صورت عقد اشکال دارد. در برخی از مشاوره­ ها که می­ دیدم دو نفر با یکدیگر عقد موقت خوانده­ اند. از آن ها می ­پرسیدم مقدار مهریه چقدر است؟ می­ دیدم که می­ گویند خانم گفته من مهر نمی­ خواهم! و حال آن که چنین عقدی باطل است. یا می­ پرسیدم عقد موقت به چه مدّت است؟ می­ گفتند: گفتیم فعلا بخوانم بعد تا هر وقت شد ادامه می­ دهیم!

۲٫      کسی که قبلا در عقد دیگری بوده ـ چه دائم و چه موقت ـ باید توجه داشته باشد که تا عده­ ی شخص قبلی به اتمام نرسیده، نمی­ تواند با کسی ازدواج ـ دائم یا موقت ـ داشته باشد.

۳٫      شاید این مطلب برای برخی تعجب آور باشد؛ اما لازم تذکر دهم خانمی که شوهر دارد نمی­ تواند با کسی صیغه­ کند. بارها دیده­ام برخی خانم­ های متأهل گمان می­ کنند که می­ توانند با دیگری صیغه­ ی محرمیت بخوانند!  

۴٫      در شرع مقدس اسلام چیزی به عنوان صیغه­ ی خواهر ـ برادری نداریم. تنها صیغه­ ی ازدواج است که به صورت ازدواج دائم و موقت شکل می­ گیرد.


[۱] . سوره ­ی نساء، آیه ­ی ۲۴٫  امام صادق (علیه ­السلام)  در جواب شخصی که از متعه سؤال می­ کرد این آیه را قرائت فرمودند. الکافی، ج۵، ص۴۵۰٫

[۲] . عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (علیه­ السلام) قَالَ فِی الرَّجُلِ یَتَزَوَّجُ الْبِکْرَ مُتْعَةً قَالَ یُکْرَهُ لِلْعَیْبِ عَلَى أَهْلِهَا. / الکافی، ج۵، ص۴۶۲٫    

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

83 پاسخ به همه چیز درباره ی عقد موقت، بایدها و نبایدها ـ دلیل قرآنی

 • علی

  خوب بود ولی در عمل امکان پذیر نیست چون من کل شهر رو گشتم کسی کمکم نکرد برای صیغه اما متاسفانه حرام زیاده وارزان تر اگه شما میتونین کمکم کنید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۱م, ۱۳۹۲ ۰۸:۵۳:

  سلام بر علی آقای بزرگوار … بابت تأخیر در پاسخ گویی از محضر مبارکتون عذر خواهی میکنم.
  این نوشته در حقیقت نگاهی کوتاه به کلیت عقد موقت و بایدها و نبایدهای آن است
  در یکی از پست ها مطلبی را ذکر کردم که در واقع پاسخ سوال شما می باشد … در قسمتی از پست ::توصیه های اخلاقی به جوانان مجرد:: چنین آمده:
  ۱۱٫ در فکر ازدواج موقت نباشید: برخی از جوان­ های عزیز (آقا پسرها) که بنا بر دلایلی نتوانسته­ اند ازدواج کنند، به فکر ازدواج موقت می­ افتند. ازدواج موقت با رعایت شرایطش کار بسیار خوب و پسندیده ­ای است اما توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر زمینه­ ی چنین کاری برای شما فراهم نیست هرگز به آن نیندیشید. وقتی جوان در مواجهه با قوای شهوانی تنها راه نجات خود را تقوای الهی می ­بیند در این اضطرار تمام قوای خود را متمرکز در رعایت تقوی می­ کند اما اگر نیم نگاهی به ازدواج موقت داشته باشد، و مدام به خود چنین وعده­ ای دهد در واقع همین فکر موجب می­ شود تا دیگر انگیزه ­ی چندانی برای تمرکز در حل مشکل خود نداشته باشد و نتواند به صورت ریشه ­ای و اساسی مشکل خود را حل کند. گویند در یکی از شب های سرد زمستان پادشاهی از قصرش بیرون آمد. بیرون از قصر پیرمرد نگهبانی را دید که با لباس انداک مشغول نگهبانی است. پادشاه به پیر مرد گفت منتظر باش تا از داخل قصر لباس گرمی برایت بفرستم. پادشاه داخل قصرر شد و پیرمرد را از یاد برد. فردا صبح جنازه­ ی پیر مرد را در گوشه ­ای پیدا کردند. پیر مرد روی بدنش نوشته­ ای خطاب به پادشاه نوشته بود … سال ­ها با همین لباس اندک در سرما نگهبانی دادم اما وعده­ ی دیشب تو باعث شد تا به امید لباس گرم تحملم در برابر سرما پایین بیاید و جانم را از دست بدهم. غرض اینکه اگر جوان بخواهد به خود چنین وعده­ هایی بدهد نمی ­تواند از همه ­ی ظرفیت درونی خود برای اطفای شهوت و کنترل غرایض خود استفاده نماید.
  شاد سربلند باشید …

  [پاسخ]

 • حسین

  بسیار خوب خدا به شما سلامتی بدهد سایت خوبی دارید که خیلی ساده وراحت همه چیزو گفته

  [پاسخ]

 • حسین

  درجستجوی همسر خوب دختر خانم زیبا وباخانواده هستم سن من ۳۴سال وخانمی تاسن ۲۷ میخواهم منزل وماشین وشغل مناسب نیز دارم لطفا من را کمک کنید باتشکر از شما

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۳۱م, ۱۳۹۳ ۱۵:۱۷:

  سلام بر شما / متاسفانه بنده نمی تونم در این رابطه کمکتون کنم.
  ان شاء الله که همسر خوب و متیی پیدا کنید.

  [پاسخ]

 • زیبا

  من ۲۸ سالمه و.لیسانسم ودستیار دندانپزشک… ..حدود ۹سال پیش بنابه اجبار پدرم با پسر عمه ی خودم ازدواج کردم.بعداز ۲ماه ازشو جداشدم..وفقط یکبارشب عروسی کنار هم بودیم..من نمیتونستم تحملش کنم وا زش کراهت داشتم هرکاری کردم دوسش داشته باشم نشد…بعداز اون خواستگار زیادی هم نداشتم ..
  وهر کس که میفهمید قبلا ازدواج کردم..کنار میکشید.حدود۶ماه هست باپسری آشنا شدم..ولی خودم به حلال وحرام خیلی پابندم..درهمه یاین مدت هم از موقعیتی که داشتم سوءاستفاده نکردم..حالا که بحث ازدواج پیش میاد میگه ..توبیا صیغه ام شو…مادر من هیچ وقت اجازه نمیده با دختری که قبلا ازدواج کرده ..ازدواج کنم..همدیگرم دوست داریم..تمام اینارو گفتم تابگم…
  مشکلمو چه جوی حل کنم…

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ شهریور ۹م, ۱۳۹۳ ۱۵:۵۸:

  سلام . اگر باکره نیستید، می تونید با یکدیگر محرم بشید تا مرتکب گناهی نشوید. البته باید مراقب وابستگی باشید. چون به هر حال شما نیاز به همسر دائم دارید و این شخص نمی توانه همسر دائم شما باشه. وابستگی شما در چنین سنی موجب میشه تا اگر خواستگار خوبی هم داشتید نتوانید به او پاسخ مثبت بدهید. همچنین ارتباط با این آقا ممکنه موجب بشه که سطح انتظار شما از خواستگارهای آینده بالا بره و نتونید به راحتی به خواستگارها پاسخ منفی بدید. به هر حال محرم شدن شما با این آقا مانع شرعی نداره، ولی باید مراقب تبعات احتمالی آن باشید.

  [پاسخ]

 • راستگو

  من متاهلم و عاشق دخترخانومی شدم و میخام صیغش کنم شرعا میتونم ..

  اجرتون با خدا باتشکر

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مهر ۲۸م, ۱۳۹۳ ۰۰:۵۴:

  سلام. با توجه به این که ایشان دختر باکره است، برای ازدواج ـ دائم یا موقت ـ نیاز به اذن ولی دارد.

  [پاسخ]

 • hasan

  باسلام من میخوام کسی رو صیغه کنم که طلاق داده اگه صیغه محرمیت بخونم و دخولی انجام نشه بعد واسش خواستگار بیاد باید عده نگه داره یا نه با تشکر لطفا به ایملم بفرستین

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ آبان ۲۴م, ۱۳۹۳ ۱۷:۴۵:

  سلام بر شما
  بر فرض مذکور، ایشون عده ای نداره. بنابراین اگه بنا شد برای ایشان خواستگاری بیاد، شما مدت باقی مانده را بر او ببخشید تا بر شما نامحرم بشه و بتونه خواستگار رو بپذیره.

  [پاسخ]

 • javad

  با سلام و احترام
  بنده قصد ازدواج موقت با دختری ۲۲ ساله (باکره) داشتم که پدر مادر وی در زمان کودکی وی جدا شده اند. و دختر ارتباطی با پدر ندارد حتی با مادر نیز ارتباط زیادی ندارد و تا به حال خودش زندگیش را کرده است. از آنجا که مرجع آیت الله خامنه ای می باشد و ایشان در رابطه با ازدواج موقت از ” بنابر احتیاط” استفاده کرده اند. آیا در این صورت می شود از مرجعی که اذن پدر را واجب نمیداند استفاده کرد و صیغه را بدون اذن پدر خواند؟
  از انجا که میخواهیم سندی در دست باشد آیا در این صورت شخص ثالث در دفتر ثبت بدون اذن پدر صیغه را خواهد خواند یا خیر؟
  آیا به هر نحوی این عمل گناه باشد گناهش برای ما هست یا مرجع تقلید ؟

  تشکر

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ آذر ۱۷م, ۱۳۹۳ ۱۴:۲۱:

  سلام بر شما
  هر چند که ایشان تنها زندگی می کنه، اما باز هم اذن پدر ساقط نمیشه.
  البته اگر در این حکم به مرجع زنده ای وجوع کنه که اذن پدر رو شرط ندانه، اشکال نداره.
  با توجه به این که مجتهد متخصص در دین است، عمل به فتوای او، نه برای مقلد گناه محسوب می شود و نه برای خود او.
  در رابطه با چگونگی ثبت آن در دفتر خانه ها هم اطلاعی ندارم.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • علی

  با سلام بنده پسری هستم ۲۶ ساله مجرد -با خانمی آشنا شدم که بعلت مشکلات خانوادگی حدود ۳ سال است که از شوهرش جدا زندگی می کند و طی این مدت به دنبال حکم طلاق بوده است و در نهایت رای نهایی برای حکم طلاق ۲ ماه دیگر خوانده می شود و شوهر این خانم در زندان است -آیا میشود با توجه ۳ سال دوری این خانم از شوهرش با او صیقه موقت بخوانم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ آذر ۳۰م, ۱۳۹۳ ۱۶:۱۹:

  سلام
  هر چند که این خانم سال ها از شوهرش جدا بوده، اما همچنان به شوهرش محرم است و زن شوهر دار محسوب میشه.
  بنابراین شما نمی تونید با ایشون محرم بشید.
  بله! اگر شوهر این خانم هسرش رو طلاق داد و عدۀ شرعی او هم تمام شد، اون وقت می تونید با هم محرم بشید
  البته دقت داشته باشید که دوستی با نامحرم و خصوصا کسی که شوهر داره گناه بزرگی محسوب میشه. لذا خودتون رو از این گناه دور کنید.

  [پاسخ]

 • سپیده صبح

  چرا جوابم را ندادید؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۲۳م, ۱۳۹۳ ۲۱:۲۹:

  سلام . قبلا پاسخ این سوال رو خدمتتون مطرح کردم.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • سلام من زنی ۲۶ساله هستم مطلقه،بامردی ۴۰ساله آشنا شدم و خیلی دوستش دارم به حدی که به خاطر رسیدن به اون به خداپناه بردمواز اون کمک خواستم تا یابهش برسم یابتونم فراموشش کنم ،اون متأهله ولی به دلایل بسیاری از همسرش دلسردشده بود وخواست باهم ازدواج کنیم بعد مدتی نظرش عوض شد وازمن خواست فراموشش کنم الان ۱سال میگذره ومن هنوز نتونستم فراموشش کنم افسرده شدم ،اون مرد درشهری دور از من خیلی دورگفت دلیل جدایی اش بخاطر مسافت زیاد ودلسرد شدن از دنیا والوده نشدن به گناه است من چکار کنم خیلی دوسش دارم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۲۶م, ۱۳۹۳ ۲۱:۱۳:

  سلام بر شما
  همین که این اقا گفته منو فراموش کن، معلومه که عملا نمی تونه با شما ازدواج کنه و ازدواج با شما هزینه های سنگینی برای او داره.
  شما باید فرصت های خوب جوانی خود را درگیر چنین علاقه هایی کنید. البته موضوع فراموش کردن ایشان روند خاصی رو داره که می تونید تحت نظر یک مشاور مذهبی آن را طی کنید.

  [پاسخ]

 • آیاصحبت کردن بامرد نامحرم تا زمان ازدواج کردن ومحرم شدن گناه است؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۲۶م, ۱۳۹۳ ۲۱:۱۵:

  سلام بر شما / اگر صحبت عاطفی باشه اشکال داره .

  [پاسخ]

 • ممنون،ببخشید منظورتون ازاین که باید فرصت های خوب جوانی خود را درگیر چنین علاقه های کنید یعنی چی یعنی خوبه که دوسش دارم من خیلی عذاب میکشم خیلی وقته جواب پیامم روهم نمیده

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۲۶م, ۱۳۹۳ ۲۲:۱۴:

  خواهرم! درسته که ایشون رو دوست دارید اما این دوستی تا کی و به چه قیمتی می خواهد ادامه پیدا کنه؟!
  شما همین الآن آرامش و قرار ندارید و طبیعتا هر خواستگاری هم برای شما بیاید نبه راحتی پاسخ منفی میدید
  اما عاقبت این دوستی به کجا ختم میشه.
  اگر محبت شما منجر به ازدواج نشد، چی؟!
  ایا می خواین خودتون و جوونی خودتون رو فدای این عشق کنید؟!
  پس عاقلانه همینه که تحت نظر مشاور، قدری درنگ کنید و تصمیم بگیرید تا عاقلانه و با عزمی راسخ از این بن بست بیرون بیاین.

  [پاسخ]

 • ببخشید اقای نباتی من ازدنیابیزارشدم هیچ کس روندارم خانوادم به من پشت کردن این قلبم روبیشتردرد میاره من فقط بخاطرایمانش دوسش دارم اون بانماز وباخداست اگرقسمت نباشه مابه هم برسیم ناراحت نمیشم ولی دیگه هیچوقت ازدواج نمیکنم وتگرهم مجبور بشم ازدواج کنم هیچوقت نمیتونم فراموشش کنم میترسم به گناه الوده بشم خیلی ناراحتم که چرا نمیتونم خوشبخت بشم گذشته من خیلی تلخ بوده وهنوزهم غم وغصه هاادامه داره اگر بخوام بنویسم چندین روز طول میکشه تاتموم بشه ببخشید که سرشمارودرداوردم.

  [پاسخ]

 • احمد

  سلام
  برای جاری شدن عقد موقت باید به کجا مراجعه کنیم آیا دفترخانه های ازدواج و طلاق اینکارو انجام میدن ؟ آخه میخام برگه داشته باشیم که بهمون گیر ندهند…
  .متشکرم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ بهمن ۲۵م, ۱۳۹۳ ۰۶:۲۸:

  سلام بر شما
  بعضی از دفتر خانه ها این کار رو انجام میدن
  اگر دختر خانم باکره است باید پدرش هم حضور داشته باشه.
  و اگر قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته (باید سند طلاق) و اگر پدرش فوت کرده (باید گواهی فوت پدر) را به همراه داشته باشه.

  [پاسخ]

 • مهتاب

  باسلام دختری هستم باکره که یک سال و دوماه است باپسری حرف میزنم وخیلی هم دوستش دارم و خانواده هامونم درجریانه..فقط چون پسر شغلی نداره برای همین پدرآن پسراجازه ی عقد نمیده وگفته تا تموم شدن درستون ادامه بذید بعدعقدمیکنیمتون..الان من قصد دارم با این پسر صیغه ی محرمیت بخونم وکسی هم مطلع نشه..درضمن پدرومادرمن طلاق گرفتن ومن پیش مادرم میمانم..آیا اجازه ی پدربرای من لازمه یانه؟ممنون میشم جواب بدید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۱م, ۱۳۹۴ ۱۶:۰۵:

  سلام بر شما
  اذن پدر یا پدر بزرگ پدری در هر صورت لازم است. هر چند که پیش مادر زندگی کنید.

  [پاسخ]

 • ناشناس

  سلام،من پسری۱۹ساله هسم دخترداییم۲۴سال سن داره که شوهرش ۳ سال تو زندان هسش وقراره۴سال هم توزندان باشه،دخترداییم بم گفت ک تااومدن اون باش باشم ولی نه ب صورت رابطه جنسی فقط از نظر عاطفی،حالا این گناه ما چقدر هسش؟
  عایا میتونیم باصیغه شدن بی گناه ازین رابطه عبور کنیم؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۱م, ۱۳۹۴ ۱۴:۴۵:

  سلام
  با توجه به این که این خانم شوهر داره، به هیج وجهع نمی تونید باهاش محرم بشید.
  پیشنهاد این خانم هم اصلا صحیح نیست و شما نباید هیچ نوعه رابطه ای با این خانم داشته باشید.
  حتی رابطۀ عاطلفی با ایشان، برای شما گناه محسوب می شود. و به دنبالش شما را به گناهان بالاتر و گرفتاری های دیگری هم خواهد کشاند.
  بنابراین پای خود را از این موضوع بیرون بکشید.

  [پاسخ]

 • آسمان

  سلام و سپاس از ومطالب خیلی خوبتون.
  دختری ۳۷ ساله هستم . حدود ۴ سال پیش بود که بعد ازینکه از تنهایی و گناه به خدا پناه بردم با مردی آشنا شدم که ۲۰ سال از خودم بزرگتر و دارای همسر و فرزنده. البته بین ایشون و مادر بچه ها طلاق صورت گرفته و بنا به دلایلی از جمله روحیه فرزندان و وجهه اجتماعی، باهم در یک خانه زندگی میکنند…..
  مدت آشنایی ما طولانی شده و من با تحقیقاتی که انجام داده بودم بدون اذن پدر محرم ایشان شدم و رابطه ما مانند زن و شوهر رسمی بود به شرط اینکه بکارتم از بین نره…….
  از آنجا مدت آشنایی و در واقع زندگی با عقد موقت ما طولانی شده و درین مدت فرد مناسبی هم برای ازدواج دائم نبوده، ایشان کلیه شروط مرا میپذیرند تا رابطه ما شکل جدیدی بخود بگیره و رابطه عمیقتر بشه. من واقعا نمیدونم چکارکنم…. نیاز به همصحبتی درینباره دارم… سپاس

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۴م, ۱۳۹۴ ۰۹:۵۵:

  سلام / اگر ایشان قصد داره روابط عمیق تری داشته باشه، باید به صورت رسمی به خواستگاری شما بیاد و شما رو به عنوان همسر دائم خودش انتخاب کنه.
  اما اگر محرمیت شما در حد عقد موقت باشه، چنین کاری درست نیست.شما نمی تونید زندگی خود را در بستری بنا بگذارید که سست و غیرقابل اعتماد است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • مهدی

  با سلام.میخواستک بدونم که اگه اذن پدر نباشه صیغه کلا باطله؟یا قبوله؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۷م, ۱۳۹۴ ۰۷:۵۹:

  سلام . صیغه باطل است.
  البته آیت الله بهجت می فرماید: صیغه صحیح است، منتهی معصیت کرده اند.

  [پاسخ]

 • غمگین

  همسرم زندگی خودش رو فدای زنهای صیغه ای کرد ۲۵ سال زندگیم رو همه چیزم رو به پاش ریختم ما رو به یه پوست پیاز فروخت من از کسی که ازش انتظار نداشتم ضربه بزرگی خوردم

  [پاسخ]

 • شعبا نعلی مرادی

  باسلام ایا میشود صیعه غقد موقت را زن و مرد بخوانند ومهریه هم مشخص کنند ومرد یا زن شروط قرار دهند مثلا مرد مشخص نماید در صورتی که باردار شدی خرج مخارج فرزند به دنیا امده به عهده خودت است
  ایا اختیاج است ان نوشت را در جای ثبت نمایم یا همان نوشهای که خودم نوشته ایم کافیست

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۵م, ۱۳۹۴ ۱۹:۵۹:

  سلام بر شما
  با توجه به این که صحت چنین شرطی در میان علما محل تردید است، اول باید در این رابطه صحبت شود.
  لطف کنید نام مرجع تقلیدتون رو بفرمایید.

  [پاسخ]

 • مرادی

  باسلام ایا میشود صیعه غقد موقت را زن و مرد بخوانند ومهریه هم مشخص کنند ومرد یا زن شروط قرار دهند مثلا مرد مشخص نماید در صورتی که باردار شدی خرج مخارج فرزند به دنیا امده به عهده خودت است
  ایا اختیاج است ان نوشت را در جای ثبت نمایم یا همان نوشهای که خودم نوشته ایم کافیست لطفا به قسمت دوم سوال اینجانب جواب دهید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹م, ۱۳۹۴ ۱۷:۳۸:

  سلام بر شما
  چهت دریافت پاسخ سؤالتون به اینجا مراجعه کنید.

  [پاسخ]

 • مرادی

  مرجع تقلید گلپایگانی

  [پاسخ]

 • شیدا

  با عرض سلام و خستو نباشید خدمت شما عزیزان
  دختری ۲۷ ساله و مجرد هستم و یک سالی هست که مقطع ارشدو به پایان رسوندم ، حدوده یک سالو نیم هست که با پسری آشنا شدم که دقیقا مثل برادره خودم دوستش دارم و ایشون متأهل هستن و با خانوادشون رفت و آمد خانوادگی دارم ، چون ایشون خواهری هم ندارند به بنده علاقه شدیدی پیدا کردن و همیشه به من میگن تو خواهر نداشته من هستی و البته بنده هم علایقه خیلی وافری به ایشون دارم ، سره این ماجرا با خانواده حدود یک سال مشکل داشتم تا قلبا قبول کنن که ایشون برادر من هستن واقعا هم برادره بنده هستن و دقیقا اندازه برادر واقعیم دوستشون دارم و خانواده هم از این شدت علاقه هر دو طرف آگاهن ، من مطالبی خوندم که صیصه خواهر برادری در اسلام وجود ندارد اگر محبت کنید در این زمینه بنده راهنمایی بفرمائید ممنون میشم ، حقیقتش اینه که ما بعضی از احکامو رعایت نمیکنیم مثلا دستو همو میگیریم کنار هم میشینیم حتی ی بوسمشون همه حرکاتی که با برادر خونی خودم دارم ، سوالم اینه من و ایشون می تونیم عقد موقت داشته باشیم تا من به مرحله ازدواج با کسه دیگری باشم ؟ لطفا راهنماییم کنیم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰م, ۱۳۹۴ ۱۷:۴۱:

  سلام بر شما
  جهت دریافت پاسخ سؤالتون کلیک کنید

  [پاسخ]

 • Amir

  با سلام و احترام خدمت استاد گرانقدر
  باید مقدار مهریه را اول بدهیم یا آخر؟
  مرجع تقلیدم آیت الله مکارم میباشد

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۱م, ۱۳۹۴ ۰۵:۵۹:

  سلام بر شما
  بستگی به نظر خانم دارد. وقتی که عقد خوانده می شود، خانم می تواند از همان اول، مهریه را مطالبه کند. در چنین صورتی مرد باید مهریه را همان اول کار پرداخت نماید.
  مگر این که در ضمن عقد، شرط شود که مهریه در وقت مشخصی پرداخت گردد.

  [پاسخ]

 • حیدر اکبری

  دیدگاه شما در انتظار بررسی است.

  بسلام
  اینجانب متاهل هستم وداری سه فرزندم
  حدود سه ماه پیش خانمیدست بلند کرد ومن هم او را سوار ماشین کردم در بین راه برایم از ناکامیهای خود در زندکی برایم کفت خدود ۴۰ سال دارد من هم ۵۰ سال دارم او به من گقت در صورتی که کسی را سراع داشته باشی که من را صیعه کند به من اطلاع بده من هم گفتم باسد تا اینکه بعد از مدتی بگو وبشنو به من گفت من حاضر هستم که با خودت صیعه موقت شوم من قبول نکردم ولی او اسرار دارد وقتی بلخره من با شرتط وشروط قبول کردم او گفت صیغه یک روز می شویم تا هم دیگر را بهتر بشناسیم من قبول نکردم ولی او مرا رها نمی کند لطفا راهنمایی کن البته او محرد است یک بار ازدواج کرده ظاهران به نظر نمیرسد که زنی بدی باشد من این موضوع را از خانوادهام پنهان کرده ام ودر صورتی که این اتفاق بافتد باز هم به خانواذام نمی گوییم

  [پاسخ]

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۷م, ۱۳۹۴ ۲۱:۳۵:

  سلام بر شما
  اگر این خانم قبلا ازدواج کرده و بکارت ندارد، از نظر شرعی می تونید با او محرم شوید. اما؛
  مشخص نیست که این خانم چه نیتی دارد و هدفش از صیغه شدن چیست؟
  برخی از این خانم ها با این روش به اخادی و باج گیری می پردازند.
  برخی دیگر، یک مرد را شیفتۀ خود می کنند و با روش های خاص خود، مشکل آفرینی می کنند.
  و …
  مطالبی که مطرح کردید در حدی نیست که بتوانم مطلبی را از روی قطع بگویم؛ لذا نمی توانم بگویم این کار به صلاح است یا خیر؛ اما به هر حال باید مراقب باشید که برای خود گرفتاری درست نکنید.

  [پاسخ]

 • حسام الدین مراد

  ی سوالی داشتم محبت کنیدجوابشابه ایملم بفرستیدمن ازخیلی هاپرسیدم ولی نتونستندجواب بدهند؟اگه مردی خانمی راکه شوهرش فوت کرده صیغه میکنه به مدت مثلا۵ماه تواین مدت ۵ماه نزدیکی صورت میگیره بعداز۵ناه محرمیت تموم میشه محرمیتا دوباره به مدت۲ماه میخونن ازروزی که که این ۲ماه رامیخونن اقا برای کاری میره به شهرستان تواین ۲ماه که محرم هستند هیچ نزدیکی صورت نمیگیره چون ازهم دورهستندحالابعداز۲ماه دیگه خانم نمیخوادمحرمیتا ادامه بده ایاخانم اگربخواد محرم شخص دیگه ای بشه باتوجه به اینکه تواین ۲ماه هیچ گونه نزدیکی صورت نگرفته ایاخانم بایدعده نگه داره یان؟۵ماه محرم بودن نزدیکی صورت گرفته ۵ماه تموم میشه باز۲ماه دیگه محرمیتامیخونن ولی تواین ۲ماه هیچ گونه نزدیکی صورت نمیگیره بعدازپایان ۲ماه اگه خانم بخوادمحرم شخص دیگه ای بشه بایدعده نگه داره یا ن ممنون میشم جوابشابه ایمیلم بفرستیدسپاسگزار

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۷م, ۱۳۹۴ ۱۹:۲۴:

  سلام بر شما
  جواب پرسش خود را از اینجا دریافت کنید.
  به ایمیلتون هم ارسال شد.

  [پاسخ]

 • حیدر اکبری

  منظور شما از کلمه بکارت چیست ممنونم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۸م, ۱۳۹۴ ۱۱:۴۴:

  چیز خاصی نیست. فکرتونو مشغول نکنید. :)

  [پاسخ]

 • توحید

  با سلام و عرض خسته نباشید استاد بنده جوانی۲۶ ساله مجرد و مستقل هستم و با خانمی حدودا۲۱ ساله اشنا شده ام که چند سالی است که طلاق گرفته و پدر ایشان فوت کرده است و مادری سنی و پدری شیعه داشته است اکنون تصمیم به عقد صیغه به مدت ۲ماه گرفته ایم البته مذهب بنده نیز شیعه میباشد لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ خرداد ۱۱م, ۱۳۹۴ ۱۸:۱۱:

  سلام بر شما
  اگر ایشون باکره نیست، می تونید با یکدیگر محرم بشید.

  [پاسخ]

 • علی

  سلام
  من میخاستم بدانم محرمیت بادختری بدون اذن پدر میتواند صورت گیرد؟

  دراینده باهم ازدواج خواهیم کرداما الان صیغه ی محرمیت رابرای اینک رابطه مون گناه نشود خوانده میشود

  ایااذن پدرواجب هس؟یامیتوان بدون اجازه ی پدراین کارانجام شود؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ خرداد ۳۱م, ۱۳۹۴ ۰۹:۱۹:

  سلام بر شما
  برای پاسخ به سؤالتون اینجا کلیک کنید.

  [پاسخ]

 • شهاب 34

  سلام، ممنون بابت توضیحات مفیدتون.
  یکجای متن درباره ازدواج موقت دختر باکره عبارت “دفع افسد به فاسد” را آوردید؛ درست است که امام صادق علیه السلام فرمودند: عقد موقت با دختر باکره کراهت دارد و … اما اطلاق لفظ فاسد به آن کار درستی نیست. لطفا بررسی فرمایید. ممنون

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۲م, ۱۳۹۴ ۰۵:۳۹:

  سلام بر شما
  منظور از فاسد، “فساد” به معنای کار غیراخلاقی نیست. (چرا که خداوند این کار را حلال کرده و کسی حق ندارد آن را غیراخلاقی بداند)
  بلکه منظور این است که اگر دختر باکره ازدواج موقت داشته باشد، چنین کاری برای او مفسده ها و مشکلاتی در پی دارد.
  در مشاوره ها بارها با مشکلات این قشر برخورد کرده ام و بارها مشاهده کردم که چه گرفتاری هایی (جسمی و عاطفی) برای آن ها رخ می دهد.
  حتی برخی مشکلات در جدی است که به افسردگی می افتند یا این که از شنیدن نام شوهر، به هراس می افتند و خواستگارها را رد می کنند.
  یا اینکه با ازدواج موقت با شخصی که از نظر موقعیت اجتماعی در سطح بالاتری از خودشان است، توقع و انتظارشان بالا می رود. از یک طرف خواستگارهایی که در شأن هم هستند را نمی پذیرند و آن ها را بی کلاس می دانند و از طرف دیگر، کسانی که مد نظرشان هستند، هیچ وقت به خواستگاری آن ها نمی آیند.
  و … مشکلاتی از این فبیل.
  ممنونم از نظری که ارائه فرمودید.

  [پاسخ]

 • با سلام
  من دختری ۳۵ساله هستم و بخاطر نیاز دوحی شدید با یه مرده متاهل که از اشناهامونه تلفنی رابطه داررن و همدیگرو دوست داریم و میدونیم برا ازدواج دایمی نیست چون بخاطر خونواده هامون این موضوع رو قبول کردیم.
  ولی تلفنی بهمدیکه ابراز احساسات جنسی هم میکنیم.من بخاطر گناه نبودنش میخواستم صیغه موقت بخونم و ایشون قبول کردن.و هردومون هم قبول داریم بخاطر باکره بودنم هیچ ختایی نکنیم و فقط بوس و لمس.
  آیا میتونم عقد موقت بخونیم و خودمون باهم با زمان و مهریه مشخص؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۳م, ۱۳۹۴ ۰۵:۳۴:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

 • مینا

  سلام
  دختری هستم که بکارت خود را از رابطه نامشروع از دست دادم و به صیقه موقت اقای دیگری در امدم بدون اذن پدرو بدون حضور شاهد
  مدت صیقه را ۹۹ ساله تعین کردیم و حالا قصد جدایی از وی را دارم
  با توجه به مطالب سایتتون که صیقه دختری که بکارتش را از دست داده است هم بدون اذن پدر باطل است .ایا برای جدایی لازم است خطبه طلاق بخوانیم ؟ یا صیقه خود به خود از ابتدا باطل بوده؟
  در ضمن اقا راضی به جدایی و خواندن طلاق نمیشوند.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۴م, ۱۳۹۴ ۰۸:۲۸:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

 • مینا

  لطفا راهنماییم کنین که برای جدایی از ایشان باید چه کار کنم؟

  [پاسخ]

 • مهدی

  میخوام یه زن رو صیغه کنم که نزدیک به دوسال هست با شوهر قبلی خود هیچگونه رابطه نداشته و میگوید من از او طلاق گرفته ام لطفا راهنماییم کنید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۱۶م, ۱۳۹۴ ۱۷:۲۴:

  سلام بر شما
  اگر از همسر قبلی خود طلاق گرفته و عدۀ طلاق هم سپری شده، می توانی او را صیغه کنید.
  اما اگر از شوهرش دور بوده و فکر می کنه دوری از همسر، و قصد جدایی، به معنای طلاق است، نمی تونید با او محرم شوید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • ali

  باسلام
  اگر آقای و خانمی صیغه موقت را خودشان بخواند ویک نوشته ای بنویسنند کافیست یا باید آن را در دفتر خانه ثبت کنند مشکرم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۱۸م, ۱۳۹۴ ۱۲:۳۹:

  سلام بر شما
  اگر صیغه را به صورت صحیح بخوانند، از نظر شرعی محرم هستند.
  اما از نظر قانونی، بهتر است که سندی هم بر محرمیت خود داشته باشند.

  [پاسخ]

 • ***

  خانمی مطلقه هستم با یک فرزند و مدت کوتاهی است با یک آقایی آشنا شدم و ایشان بهم پیشنهاد صیغه موقت داده اند و من برخلاف میلم و بدیل نیاز مالی قبول کرده ام ۱- زمانی که در دفترخانه صیغه خوانده شود آیا جایی ثبت میگردد؟ اگر مجددا ازدواج دایم داشته باشم نمیخوام که متوجه بشوند. ۲ -مهریه اگر پرداخت نشود چیکار کنم؟ ۳- اگر طلاقم ندادن چیکار کنم؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۱۹م, ۱۳۹۴ ۰۹:۵۱:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

 • علی اصغر سجادی

  سلام.
  ایااگردختر باکره باشدوشرط کنددرعقدموقت شوهرش بااونزدیکی نکندوفقط لذت های دیگری ببرد.بازهم نیازبه اذن پدردارد.
  لطفاجواب روبرام ‏SMSکنید.یاتو وات سایپ برستید.ممنون میشم.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۲م, ۱۳۹۴ ۰۹:۴۷:

  سلام بر شما
  در هر صورت نیاز به اذن پدر دارد.

  [پاسخ]

 • mhmood

  با عرض سلام . من میخواهم عروسم رابا اجازه پدرش به عقد پسرم در آورم لطفا خطبه عربی و نحوه اجرای آن را توضیح فرمایید.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۳م, ۱۳۹۴ ۱۱:۱۷:

  سلام بر شما
  اگر منظورتان عقد موقت است، اینجا کلیک کنید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • سجادی

  ازنظرمکاراخلاق دختر.باکره نیاز اذن پدردارد.ونظرش درمورددختری که بکارت خودرا ازراه نامشروه.ازدست داده چیست.ممنون میشم ازپاسخ شما.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۳م, ۱۳۹۴ ۱۸:۱۱:

  سلام بر شما
  سؤالتون مفهوم نیست.

  [پاسخ]

 • میثم

  سلام
  حداکثر زمان ازدواج موقت چقدر است؟ هزینه ی محضر و مراحل به چه صورت می باشد؟ آیا آزمایش خون لازم است؟
  درضمن بعد از ازدواج موقت تصمیم عقد دائم داریم ولی می خواستیم تا زمان عقد دائم ناممان در شناسنامه های همدیگر ثبت نشود.
  با تشکر

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مهر ۱م, ۱۳۹۴ ۱۹:۵۱:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

 • ALI

  مقلد اقای خامنه ای هستم
  میخواهم دختره باکره ای را برای ۱ ساعت صیغه کنم
  امکان صیغه کردنشان بدون اجازه ؤلی هست؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مهر ۲م, ۱۳۹۴ ۱۵:۴۷:

  سلام بر شما
  نیاز به اذن پدر است.

  [پاسخ]

 • ALI

  در ضمن ایشون ۱۷ سال دارند؟

  [پاسخ]

 • جمال

  سلام خسته نباشید بنده سوالی داشتم اگرمردی همسردایم دارد ویک خانوم مطلقه را صیغه کند بطور مخفیانه وحالا به هردلیلی ایا خیانت میکند درحق همسراول وایا بازهم برای همسرصیغه ای اجازه همسراول باید باشی ممنون باتشکر

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مهر ۱۸م, ۱۳۹۴ ۰۷:۵۴:

  سلام بر شما
  با توجه به این که این کار حلال است، خیانت در حق کسی محسوب نمی شود. و نیازی نیست که از همسر اولتان اجازه بگیرید
  البته باید مراقب باشید که به همسرتان ظلم نکنید و حقوق او را نادیده نگیرید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • محمد

  سلام علیکم
  چند وقتی بود ذهنم درگیر این مسیله بود. فکر می کردم که اگر بها دادن به شهوت و صیغه کردن باعث میشه کنترل انسان روی شهوتش کمتر بشه و یا تنوع طلب بشه پس این صیغه که اسلام در احکام اورده چه فایده ای داره؟ با توجه به مطالب شما و مخصوصا اون حدیثی که از امام صادق گذاشته بودید به این نتیجه رسیدم که صیغه ی دختر باکره در شرایط واقعا خاص باید انجام بشه. و شاید بیشتر برای خانم هایی که قبلا ازدواج کردند و دیگه شرایط ازدواج ندارند مفید باشه. ممنون از مطلبتون. خیلی خوب و ساده توضیح داده بودید.

  [پاسخ]

 • گیتی

  سلام
  من یک سوال داشتم ….اگر خانمی که عقد دائم آقایی باشد میتواند با برادر شوهر خود که مجبور به زندگی با اوست صیغه ی خواهر برادری بخوانند ؟من کمی که پرسیدم گفتند که نمیشه اما میخوام که مطمئن شم
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۴م, ۱۳۹۶ ۲۳:۴۶:

  سلام علیکم. زنی که شوهر دارد، با هیچ شخص دیگری نمی تواند صیغه بخواند.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
 • بازدید امروز: 4766
 • بازدید دیروز: 4906
 • بازدید سال: 1656538
 • کل نوشته‌ها: 1274
 • کل دیدگاه‌ها: 3809
عکس های متنوع تصادفی