×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

همه چیز درباره ی عقد موقت، بایدها و نبایدها ـ دلیل قرآنی

بسم الله الرحمن الرحيم   

نگاهی اجمالی به عقد موقت 

عقد موقت یکی از قوانین پیشرفته و مترقی اسلام عزیز است که در جای خود بسیار کارساز و مفید می­ باشد. همانگونه که از نام آن برمی­ آید،  این عقد برای مواقع اضطراری است تا جامعه گرفتار گناه و فساد اخلاقی نشود. خداوند متعال در قرآن کریم از این عقد اینگونه یاد می­ کند: «فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِيضَةً.»[۱] (با زن هايى كه ازدواج موقت مى‏ كنيد، بايد مهر آن ها را به عنوان يك امر واجب بپردازيد). 

عقد موقت و خانم­ های غیر باکره: 

منظور از خانم غیر باکره، خانم­ هایی هستند که ازدواج کرده­ اند و به واسطه­ ی طلاق  ویا مرگ شوهر هم اکنون مجرد هستند. این خانم­ ها باید در درجه­ی اوّل در فکر عقد دائم با مردی در شأن خود باشند، اما چون از یک طرف ممکن است سال­ها در انتظار چنین  شوهری بمانند و از طرف نیاز عاطفی به یک مرد نتواند آن ها را از گناه باز دارد، می ­توانند با در نظر گرفتن ملاحظات عقد موقت، مدتی را در عقد موقت با مردی سپری نمایند تا در گناه و فساد گرفتار نشوند. همچنین برخی از این خانم­ ها که بنا به دلایلی نمی­ توانند ازدواج دائم داشته باشند، می­ توانند با عقد موقت نیاز عاطفی و بلکه مالی خود را مرتفع گردانند. مثلا خانم­ هایی هستند که فرزند دختر دارند و صلاح نمی ­دانند دختر جوان­شان زیر دست ناپدری بزرگ شود. یا این که پسرهایی دارند که به او اجازه­ ی چنین ازدواجی نمی­ دهند. در این رابطه عمل به تذکرهای ذیل توصیه می­ شود:

۱٫      هویت مردی که می­ خواهد با او ازدواج موقت داشته باشد معلوم باشد.

۲٫      از این موضوع کسی را مطلع نسازند.

۳٫      سعی کنند مردی را انتخاب کنند که توجه به نیازهای عاطفی آن ها هم داشته باشد.

۴٫      تعدّد ازدواج موقت با افراد مختلف ممکن است موجب نتوع طلبی خانم و در نهایت به خطر افتادن سرمایه­ ی عفت و حیای او گردد. لذا سعی کنند با دقت مردی را انتخاب نمایند که بتوانند برای مدتی طولانی روی او حساب باز کنند.

۵٫      اگر  قصد ازدواج دائم دارند، مراقب باشند که جلوه­ های ازدواج موقت آن ها را از عقد دائم و غافل  نکند. کم نیستند خانم­ هایی که دوران طراوت جوانی خود را مشغول عقد موقت بوده­ اند و در دروان میان­ سالی به یک باره خود را تنها و بی ­پناه می­ بینند. 

عقد موقت و خانم­ های باکره:

عقد موقت برای خانم­ های باکره (یعنی خانم­ هایی که  هنوز شوهر ندیده ­اند) در وحله­ ی اوّل به صلاح نیست و بیش از هر چیز موجب درد سر می­ گردد. اما صادق (علیه­ السلام) در مورد ازدواج موقت با دختر باکره می­ فرمایند: ازدواج موقت با دختر باکره کراهت دارد؛ چرا که موجب بروز عیب برای خانواده­ اش می­ گردد.[۲] در این  قسمت چند مورد از گرفتاری­ های این  نوع ازدواج برای دختر باکره بیان می ­شود:

۱٫      معاشرت با یک مرد در دوران عقد موقت برای روحیات لطیف دختر مشکل ساز است و ممکن است که بعد از ازدواج دائم نتواند آن گونه که باید در حق همسر خود محبت داشته باشد.

۲٫      چون دختر تجربه­ ی زندگی با مردی را ندارند، ممکن است مورد سوء استفاده قرار گرفته و عمری را در اندوه ندانم کاری خود سپری کنند. چه این سوء استفاده به لحاظ از بین رفتن بکارت باشد و چه اینکه به نحو دامی باشد که مردهای شیاد برای او می­ چینند تا وی را در منجلاب فساد قرار دهند.

روزی دختر خانمی که به دلیل فوت پدر، اجازه ­اش ازدواجش در دست خودش بود، سراسیمه به مرکز مشاوره مراجعه کرد. این دختر با پسری رفیق می ­شود و بعد با یکدیگر صیغه­ ی محرمیت می­ خوانند. رابطه­ ی عاطفی میان این دو آن قدر صمیمانه می­ شود که کاملا یقین می­ کنند ازدواجشان حتمی است. روی همین اساس متأسفانه دختر، خانم بکارت خود را در معاشرت با پسر از دست می­ دهد. بعد از مدتی پسر به دلیل ممانعت خانواده­ اش از ازدواج با او سر باز می  ­زند و با یک معذرت خواهی ساده او را به حال خود رها می­ سازد و دنبال کار خود می­ رود. حالا این دختر مانده بود با مشکل بزرگی که زندگی آینده­ ی او را در هاله­ ای از ابهام قرار داده بود!  

۳٫      بسیاری از مردهایی که رو به ازدواج موقت می­ آورند، در این ازدواج فقط به جنبه­ ی غریزی آن می ­نگرند و توجهی به خواسته­ های عاطفی دختر ندارند. این بی ­توجهی ممکن است باعث شود تا به تدریج دختر از جنس مرد متنفر شود و به خواستگارهای خود هم جواب منفی بدهد.

۴٫      دختری که طعم معاشرت با مردی را نچشیده ممکن است در ازدواج موقت به یکباره به وی علاقمند شده و نتواند از او جدا شود. از یک طرف می ­بیند که زندگی دائم با آن مرد غیر ممکن است و از طرف دیگر با عشق و محبتی که از او در دلش افتاده نمی­ تواند ـ در قالب ازدواج دائم ـ مرد دیگری را در زندگی خود پذیرا باشد.

۵٫      ممکن است دختر به دلیل جذابیت عقد موقت، دوران طلایی جوانی خود را از دست  بدهد و با امروز و فردا کردن، خواستگار یا خواستگارهای خوب خود را از دست بدهد.      

با این مسائل مشخص شد که عقد موقت برای دخترهای باکره مشکل ساز بوده و بسیار خطرناک می­ باشد. حال با در نظر گرفتن این مسأله اگر دختر خانم دید که تاب تحمل نداشته و می­ رود تا به گناه بیفتد می ­تواند ابتدا مشکل خود را با یک کارشناش مذهبی در میان بگذارد. چه بسا آن کارشناس راه­ کاری به او ارائه کرد تا از این مشکل رهایی یابد. به هر حال تا می­ تواند در مقابل مسائل عاطفی و نیازهای غریزی تحمل داشته باشد تا دچار درد سر نشود. در برخی موارد بسیار استثنایی که دختر به خاطر این مسائل نمی ­تواند پاک بماند و حتی مبتلا به مشکلات روحی و روانی شده است. از باب دفع افسد به فاسد می­ تواند با عقد موقت به صورت موقتی مشکل خود را مرتفع نماید. حال اگر دختر خانمی اجازه ­اش در دست خودش بود که با نهایت دقت با مردی عقد موقت می­ بندد و اگر اجازه در دست ولی بود. اینجا عرفا وشرعا بر ولی واجب است که با ازدواج موقت به نیاز دختر خود رسیدگی نماید و او را از این گرفتاری نجات دهد.

در این عقد باید تذکرهای ذیل لحاظ شود:

۱٫      حتی الإمکان معاشرتشان در حد صحبت و گفتگوی معمولی باشد تا از آسیب­ های عقد موقت دورتر باشند.

۲٫      سعی کنند بجز پدر و مادر شخص دیگری را متوجه این عقد نکنند و با آن ها در مورد این مسأله صحبتی  به میان نیاورند. چه این  شخص برادر و خواهر باشد و چه رفیق صمیمی. چرا که ممکن است بعدها همین افراد موضوع عقد موقت دختر را بر زبان جاری کنند و مشکل بزرگی برای وی درست کنند. (البته مخفی بودن موضوع عقد موجب نشود که دختر از مشورت با اهل آن خودداری نماید)   

۳٫      طولانی بودن زمان عقد موقت در برخی موارد برای خانم درد سر ساز است. دختر تمایلی به ادامه­ ی این عقد ندارد و مرد مابقی مدت را به او نمی­ بخشد. همچنین با توجه به این که خواستگاری از خانمی که در عقد دیگری است حرام است ممکن است در دروان عقد موقت خواستگار خوبی برای خانم پیدا شود و دختر به خاطر این که در عقد ـ موقت ـ دیگری است نتواند پذیرای او باشد. روی همین اساس پیشنهاد می­ گردد که در ضمن خواندن صیغه­ ی عقد، دختر از مرد وکالت بلاعزل بگیرد که هر وقت خواست بتواند از طرف مرد مابقی عقد را بر خود ببخشد.

۴٫      به محض اینکه متوجه شدید در ازدواج موقت نیاز عاطفی شما برطرف شده دیگر به آن ادامه ندهید. 

در پایان چند نکته­ ی ضروری در مورد عقد موقت ذکر می­ گردد:

۱٫      در عقد موقت باید زمان و مهریه­ ی آن به صورت مشخص معین گردد. در غیر  این صورت عقد اشکال دارد. در برخی از مشاوره­ ها که می­ دیدم دو نفر با یکدیگر عقد موقت خوانده­ اند. از آن ها می ­پرسیدم مقدار مهریه چقدر است؟ می­ دیدم که می­ گویند خانم گفته من مهر نمی­ خواهم! و حال آن که چنین عقدی باطل است. یا می­ پرسیدم عقد موقت به چه مدّت است؟ می­ گفتند: گفتیم فعلا بخوانم بعد تا هر وقت شد ادامه می­ دهیم!

۲٫      کسی که قبلا در عقد دیگری بوده ـ چه دائم و چه موقت ـ باید توجه داشته باشد که تا عده­ ی شخص قبلی به اتمام نرسیده، نمی­ تواند با کسی ازدواج ـ دائم یا موقت ـ داشته باشد.

۳٫      شاید این مطلب برای برخی تعجب آور باشد؛ اما لازم تذکر دهم خانمی که شوهر دارد نمی­ تواند با کسی صیغه­ کند. بارها دیده­ام برخی خانم­ های متأهل گمان می­ کنند که می­ توانند با دیگری صیغه­ ی محرمیت بخوانند!  

۴٫      در شرع مقدس اسلام چیزی به عنوان صیغه­ ی خواهر ـ برادری نداریم. تنها صیغه­ ی ازدواج است که به صورت ازدواج دائم و موقت شکل می­ گیرد.


[۱] . سوره ­ی نساء، آیه ­ی ۲۴٫  امام صادق (علیه ­السلام)  در جواب شخصی که از متعه سؤال می­ کرد این آیه را قرائت فرمودند. الکافی، ج۵، ص۴۵۰٫

[۲] . عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (علیه­ السلام) قَالَ فِي الرَّجُلِ يَتَزَوَّجُ الْبِكْرَ مُتْعَةً قَالَ يُكْرَهُ لِلْعَيْبِ عَلَى أَهْلِهَا. / الكافي، ج۵، ص۴۶۲٫    

 1. علی

  خوب بود ولی در عمل امکان پذیر نیست چون من کل شهر رو گشتم کسی کمکم نکرد برای صیغه اما متاسفانه حرام زیاده وارزان تر اگه شما میتونین کمکم کنید

  • احمد نباتی

   سلام بر علی آقای بزرگوار … بابت تأخیر در پاسخ گویی از محضر مبارکتون عذر خواهی میکنم.
   این نوشته در حقیقت نگاهی کوتاه به کلیت عقد موقت و بایدها و نبایدهای آن است
   در یکی از پست ها مطلبی را ذکر کردم که در واقع پاسخ سوال شما می باشد … در قسمتی از پست ::توصیه های اخلاقی به جوانان مجرد:: چنین آمده:
   ۱۱٫ در فکر ازدواج موقت نباشید: برخی از جوان­ های عزیز (آقا پسرها) که بنا بر دلایلی نتوانسته­ اند ازدواج کنند، به فکر ازدواج موقت می­ افتند. ازدواج موقت با رعایت شرایطش کار بسیار خوب و پسندیده ­ای است اما توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر زمینه­ ی چنین کاری برای شما فراهم نیست هرگز به آن نیندیشید. وقتی جوان در مواجهه با قوای شهوانی تنها راه نجات خود را تقوای الهی می ­بیند در این اضطرار تمام قوای خود را متمرکز در رعایت تقوی می­ کند اما اگر نیم نگاهی به ازدواج موقت داشته باشد، و مدام به خود چنین وعده­ ای دهد در واقع همین فکر موجب می­ شود تا دیگر انگیزه ­ی چندانی برای تمرکز در حل مشکل خود نداشته باشد و نتواند به صورت ریشه ­ای و اساسی مشکل خود را حل کند. گویند در یکی از شب های سرد زمستان پادشاهی از قصرش بیرون آمد. بیرون از قصر پیرمرد نگهبانی را دید که با لباس انداک مشغول نگهبانی است. پادشاه به پیر مرد گفت منتظر باش تا از داخل قصر لباس گرمی برایت بفرستم. پادشاه داخل قصرر شد و پیرمرد را از یاد برد. فردا صبح جنازه­ ی پیر مرد را در گوشه ­ای پیدا کردند. پیر مرد روی بدنش نوشته­ ای خطاب به پادشاه نوشته بود … سال ­ها با همین لباس اندک در سرما نگهبانی دادم اما وعده­ ی دیشب تو باعث شد تا به امید لباس گرم تحملم در برابر سرما پایین بیاید و جانم را از دست بدهم. غرض اینکه اگر جوان بخواهد به خود چنین وعده­ هایی بدهد نمی ­تواند از همه ­ی ظرفیت درونی خود برای اطفای شهوت و کنترل غرایض خود استفاده نماید.
   شاد سربلند باشید …

 2. حسین

  بسیار خوب خدا به شما سلامتی بدهد سایت خوبی دارید که خیلی ساده وراحت همه چیزو گفته

 3. حسین

  درجستجوی همسر خوب دختر خانم زیبا وباخانواده هستم سن من ۳۴سال وخانمی تاسن ۲۷ میخواهم منزل وماشین وشغل مناسب نیز دارم لطفا من را کمک کنید باتشکر از شما

  • احمد نباتی

   سلام بر شما / متاسفانه بنده نمی تونم در این رابطه کمکتون کنم.
   ان شاء الله که همسر خوب و متیی پیدا کنید.

 4. زیبا

  من ۲۸ سالمه و.لیسانسم ودستیار دندانپزشک… ..حدود ۹سال پیش بنابه اجبار پدرم با پسر عمه ی خودم ازدواج کردم.بعداز ۲ماه ازشو جداشدم..وفقط یکبارشب عروسی کنار هم بودیم..من نمیتونستم تحملش کنم وا زش کراهت داشتم هرکاری کردم دوسش داشته باشم نشد…بعداز اون خواستگار زیادی هم نداشتم ..
  وهر کس که میفهمید قبلا ازدواج کردم..کنار میکشید.حدود۶ماه هست باپسری آشنا شدم..ولی خودم به حلال وحرام خیلی پابندم..درهمه یاین مدت هم از موقعیتی که داشتم سوءاستفاده نکردم..حالا که بحث ازدواج پیش میاد میگه ..توبیا صیغه ام شو…مادر من هیچ وقت اجازه نمیده با دختری که قبلا ازدواج کرده ..ازدواج کنم..همدیگرم دوست داریم..تمام اینارو گفتم تابگم…
  مشکلمو چه جوی حل کنم…

  • احمد نباتی

   سلام . اگر باکره نیستید، می تونید با یکدیگر محرم بشید تا مرتکب گناهی نشوید. البته باید مراقب وابستگی باشید. چون به هر حال شما نیاز به همسر دائم دارید و این شخص نمی توانه همسر دائم شما باشه. وابستگی شما در چنین سنی موجب میشه تا اگر خواستگار خوبی هم داشتید نتوانید به او پاسخ مثبت بدهید. همچنین ارتباط با این آقا ممکنه موجب بشه که سطح انتظار شما از خواستگارهای آینده بالا بره و نتونید به راحتی به خواستگارها پاسخ منفی بدید. به هر حال محرم شدن شما با این آقا مانع شرعی نداره، ولی باید مراقب تبعات احتمالی آن باشید.

 5. راستگو

  من متاهلم و عاشق دخترخانومی شدم و میخام صیغش کنم شرعا میتونم ..

  اجرتون با خدا باتشکر

  • احمد نباتی

   سلام. با توجه به این که ایشان دختر باکره است، برای ازدواج ـ دائم یا موقت ـ نیاز به اذن ولی دارد.

 6. hasan

  باسلام من میخوام کسی رو صیغه کنم که طلاق داده اگه صیغه محرمیت بخونم و دخولی انجام نشه بعد واسش خواستگار بیاد باید عده نگه داره یا نه با تشکر لطفا به ایملم بفرستین

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   بر فرض مذکور، ایشون عده ای نداره. بنابراین اگه بنا شد برای ایشان خواستگاری بیاد، شما مدت باقی مانده را بر او ببخشید تا بر شما نامحرم بشه و بتونه خواستگار رو بپذیره.

 7. javad

  با سلام و احترام
  بنده قصد ازدواج موقت با دختری ۲۲ ساله (باکره) داشتم که پدر مادر وی در زمان کودکی وی جدا شده اند. و دختر ارتباطی با پدر ندارد حتی با مادر نیز ارتباط زیادی ندارد و تا به حال خودش زندگیش را کرده است. از آنجا که مرجع آیت الله خامنه ای می باشد و ایشان در رابطه با ازدواج موقت از ” بنابر احتیاط” استفاده کرده اند. آیا در این صورت می شود از مرجعی که اذن پدر را واجب نمیداند استفاده کرد و صیغه را بدون اذن پدر خواند؟
  از انجا که میخواهیم سندی در دست باشد آیا در این صورت شخص ثالث در دفتر ثبت بدون اذن پدر صیغه را خواهد خواند یا خیر؟
  آیا به هر نحوی این عمل گناه باشد گناهش برای ما هست یا مرجع تقلید ؟

  تشکر

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   هر چند که ایشان تنها زندگی می کنه، اما باز هم اذن پدر ساقط نمیشه.
   البته اگر در این حکم به مرجع زنده ای وجوع کنه که اذن پدر رو شرط ندانه، اشکال نداره.
   با توجه به این که مجتهد متخصص در دین است، عمل به فتوای او، نه برای مقلد گناه محسوب می شود و نه برای خود او.
   در رابطه با چگونگی ثبت آن در دفتر خانه ها هم اطلاعی ندارم.
   موفق باشید.

 8. علی

  با سلام بنده پسری هستم ۲۶ ساله مجرد -با خانمی آشنا شدم که بعلت مشکلات خانوادگی حدود ۳ سال است که از شوهرش جدا زندگی می کند و طی این مدت به دنبال حکم طلاق بوده است و در نهایت رای نهایی برای حکم طلاق ۲ ماه دیگر خوانده می شود و شوهر این خانم در زندان است -آیا میشود با توجه ۳ سال دوری این خانم از شوهرش با او صیقه موقت بخوانم

  • احمد نباتی

   سلام
   هر چند که این خانم سال ها از شوهرش جدا بوده، اما همچنان به شوهرش محرم است و زن شوهر دار محسوب میشه.
   بنابراین شما نمی تونید با ایشون محرم بشید.
   بله! اگر شوهر این خانم هسرش رو طلاق داد و عدۀ شرعی او هم تمام شد، اون وقت می تونید با هم محرم بشید
   البته دقت داشته باشید که دوستی با نامحرم و خصوصا کسی که شوهر داره گناه بزرگی محسوب میشه. لذا خودتون رو از این گناه دور کنید.

 9. سپيده صبح

  چرا جوابم را نداديد؟

  • احمد نباتی

   سلام . قبلا پاسخ این سوال رو خدمتتون مطرح کردم.
   موفق باشید.

 10. خانم

  سلام من زنی ۲۶ساله هستم مطلقه،بامردی ۴۰ساله آشنا شدم و خیلی دوستش دارم به حدی که به خاطر رسیدن به اون به خداپناه بردمواز اون کمک خواستم تا یابهش برسم یابتونم فراموشش کنم ،اون متأهله ولی به دلایل بسیاری از همسرش دلسردشده بود وخواست باهم ازدواج کنیم بعد مدتی نظرش عوض شد وازمن خواست فراموشش کنم الان ۱سال میگذره ومن هنوز نتونستم فراموشش کنم افسرده شدم ،اون مرد درشهری دور از من خیلی دورگفت دلیل جدایی اش بخاطر مسافت زیاد ودلسرد شدن از دنیا والوده نشدن به گناه است من چکار کنم خیلی دوسش دارم

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   همین که این اقا گفته منو فراموش کن، معلومه که عملا نمی تونه با شما ازدواج کنه و ازدواج با شما هزینه های سنگینی برای او داره.
   شما باید فرصت های خوب جوانی خود را درگیر چنین علاقه هایی کنید. البته موضوع فراموش کردن ایشان روند خاصی رو داره که می تونید تحت نظر یک مشاور مذهبی آن را طی کنید.

 11. خانم

  آیاصحبت کردن بامرد نامحرم تا زمان ازدواج کردن ومحرم شدن گناه است؟

  • احمد نباتی

   سلام بر شما / اگر صحبت عاطفی باشه اشکال داره .

 12. خانم

  ممنون،ببخشید منظورتون ازاین که باید فرصت های خوب جوانی خود را درگیر چنین علاقه های کنید یعنی چی یعنی خوبه که دوسش دارم من خیلی عذاب میکشم خیلی وقته جواب پیامم روهم نمیده

  • احمد نباتی

   خواهرم! درسته که ایشون رو دوست دارید اما این دوستی تا کی و به چه قیمتی می خواهد ادامه پیدا کنه؟!
   شما همین الآن آرامش و قرار ندارید و طبیعتا هر خواستگاری هم برای شما بیاید نبه راحتی پاسخ منفی میدید
   اما عاقبت این دوستی به کجا ختم میشه.
   اگر محبت شما منجر به ازدواج نشد، چی؟!
   ایا می خواین خودتون و جوونی خودتون رو فدای این عشق کنید؟!
   پس عاقلانه همینه که تحت نظر مشاور، قدری درنگ کنید و تصمیم بگیرید تا عاقلانه و با عزمی راسخ از این بن بست بیرون بیاین.

 13. خانم

  ببخشید اقای نباتی من ازدنیابیزارشدم هیچ کس روندارم خانوادم به من پشت کردن این قلبم روبیشتردرد میاره من فقط بخاطرایمانش دوسش دارم اون بانماز وباخداست اگرقسمت نباشه مابه هم برسیم ناراحت نمیشم ولی دیگه هیچوقت ازدواج نمیکنم وتگرهم مجبور بشم ازدواج کنم هیچوقت نمیتونم فراموشش کنم میترسم به گناه الوده بشم خیلی ناراحتم که چرا نمیتونم خوشبخت بشم گذشته من خیلی تلخ بوده وهنوزهم غم وغصه هاادامه داره اگر بخوام بنویسم چندین روز طول میکشه تاتموم بشه ببخشید که سرشمارودرداوردم.

 14. احمد

  سلام
  برای جاری شدن عقد موقت باید به کجا مراجعه کنیم آیا دفترخانه های ازدواج و طلاق اینکارو انجام میدن ؟ آخه میخام برگه داشته باشیم که بهمون گیر ندهند…
  .متشکرم

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   بعضی از دفتر خانه ها این کار رو انجام میدن
   اگر دختر خانم باکره است باید پدرش هم حضور داشته باشه.
   و اگر قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته (باید سند طلاق) و اگر پدرش فوت کرده (باید گواهی فوت پدر) را به همراه داشته باشه.

 15. مهتاب

  باسلام دختری هستم باکره که یک سال و دوماه است باپسری حرف میزنم وخیلی هم دوستش دارم و خانواده هامونم درجریانه..فقط چون پسر شغلی نداره برای همین پدرآن پسراجازه ی عقد نمیده وگفته تا تموم شدن درستون ادامه بذید بعدعقدمیکنیمتون..الان من قصد دارم با این پسر صیغه ی محرمیت بخونم وکسی هم مطلع نشه..درضمن پدرومادرمن طلاق گرفتن ومن پیش مادرم میمانم..آیا اجازه ی پدربرای من لازمه یانه؟ممنون میشم جواب بدید

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   اذن پدر یا پدر بزرگ پدری در هر صورت لازم است. هر چند که پیش مادر زندگی کنید.

 16. ناشناس

  سلام،من پسری۱۹ساله هسم دخترداییم۲۴سال سن داره که شوهرش ۳ سال تو زندان هسش وقراره۴سال هم توزندان باشه،دخترداییم بم گفت ک تااومدن اون باش باشم ولی نه ب صورت رابطه جنسی فقط از نظر عاطفی،حالا این گناه ما چقدر هسش؟
  عایا میتونیم باصیغه شدن بی گناه ازین رابطه عبور کنیم؟

  • احمد نباتی

   سلام
   با توجه به این که این خانم شوهر داره، به هیج وجهع نمی تونید باهاش محرم بشید.
   پیشنهاد این خانم هم اصلا صحیح نیست و شما نباید هیچ نوعه رابطه ای با این خانم داشته باشید.
   حتی رابطۀ عاطلفی با ایشان، برای شما گناه محسوب می شود. و به دنبالش شما را به گناهان بالاتر و گرفتاری های دیگری هم خواهد کشاند.
   بنابراین پای خود را از این موضوع بیرون بکشید.

 17. آسمان

  سلام و سپاس از ومطالب خیلی خوبتون.
  دختری ۳۷ ساله هستم . حدود ۴ سال پیش بود که بعد ازینکه از تنهایی و گناه به خدا پناه بردم با مردی آشنا شدم که ۲۰ سال از خودم بزرگتر و دارای همسر و فرزنده. البته بین ایشون و مادر بچه ها طلاق صورت گرفته و بنا به دلایلی از جمله روحیه فرزندان و وجهه اجتماعی، باهم در یک خانه زندگی میکنند…..
  مدت آشنایی ما طولانی شده و من با تحقیقاتی که انجام داده بودم بدون اذن پدر محرم ایشان شدم و رابطه ما مانند زن و شوهر رسمی بود به شرط اینکه بکارتم از بین نره…….
  از آنجا مدت آشنایی و در واقع زندگی با عقد موقت ما طولانی شده و درین مدت فرد مناسبی هم برای ازدواج دائم نبوده، ایشان کلیه شروط مرا میپذیرند تا رابطه ما شکل جدیدی بخود بگیره و رابطه عمیقتر بشه. من واقعا نمیدونم چکارکنم…. نیاز به همصحبتی درینباره دارم… سپاس

  • احمد نباتی

   سلام / اگر ایشان قصد داره روابط عمیق تری داشته باشه، باید به صورت رسمی به خواستگاری شما بیاد و شما رو به عنوان همسر دائم خودش انتخاب کنه.
   اما اگر محرمیت شما در حد عقد موقت باشه، چنین کاری درست نیست.شما نمی تونید زندگی خود را در بستری بنا بگذارید که سست و غیرقابل اعتماد است.
   موفق باشید.

 18. مهدی

  با سلام.میخواستک بدونم که اگه اذن پدر نباشه صیغه کلا باطله؟یا قبوله؟

  • احمد نباتی

   سلام . صیغه باطل است.
   البته آیت الله بهجت می فرماید: صیغه صحیح است، منتهی معصیت کرده اند.

 19. غمگین

  همسرم زندگی خودش رو فدای زنهای صیغه ای کرد ۲۵ سال زندگیم رو همه چیزم رو به پاش ریختم ما رو به یه پوست پیاز فروخت من از کسی که ازش انتظار نداشتم ضربه بزرگی خوردم

 20. شعبا نعلی مرادی

  باسلام ایا میشود صیعه غقد موقت را زن و مرد بخوانند ومهریه هم مشخص کنند ومرد یا زن شروط قرار دهند مثلا مرد مشخص نماید در صورتی که باردار شدی خرج مخارج فرزند به دنیا امده به عهده خودت است
  ایا اختیاج است ان نوشت را در جای ثبت نمایم یا همان نوشهای که خودم نوشته ایم کافیست

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   با توجه به این که صحت چنین شرطی در میان علما محل تردید است، اول باید در این رابطه صحبت شود.
   لطف کنید نام مرجع تقلیدتون رو بفرمایید.

 21. مرادی

  باسلام ایا میشود صیعه غقد موقت را زن و مرد بخوانند ومهریه هم مشخص کنند ومرد یا زن شروط قرار دهند مثلا مرد مشخص نماید در صورتی که باردار شدی خرج مخارج فرزند به دنیا امده به عهده خودت است
  ایا اختیاج است ان نوشت را در جای ثبت نمایم یا همان نوشهای که خودم نوشته ایم کافیست لطفا به قسمت دوم سوال اینجانب جواب دهید

 22. مرادی

  مرجع تقلید گلپایگانی

 23. شیدا

  با عرض سلام و خستو نباشید خدمت شما عزیزان
  دختری ۲۷ ساله و مجرد هستم و یک سالی هست که مقطع ارشدو به پایان رسوندم ، حدوده یک سالو نیم هست که با پسری آشنا شدم که دقیقا مثل برادره خودم دوستش دارم و ایشون متأهل هستن و با خانوادشون رفت و آمد خانوادگی دارم ، چون ایشون خواهری هم ندارند به بنده علاقه شدیدی پیدا کردن و همیشه به من میگن تو خواهر نداشته من هستی و البته بنده هم علایقه خیلی وافری به ایشون دارم ، سره این ماجرا با خانواده حدود یک سال مشکل داشتم تا قلبا قبول کنن که ایشون برادر من هستن واقعا هم برادره بنده هستن و دقیقا اندازه برادر واقعیم دوستشون دارم و خانواده هم از این شدت علاقه هر دو طرف آگاهن ، من مطالبی خوندم که صیصه خواهر برادری در اسلام وجود ندارد اگر محبت کنید در این زمینه بنده راهنمایی بفرمائید ممنون میشم ، حقیقتش اینه که ما بعضی از احکامو رعایت نمیکنیم مثلا دستو همو میگیریم کنار هم میشینیم حتی ی بوسمشون همه حرکاتی که با برادر خونی خودم دارم ، سوالم اینه من و ایشون می تونیم عقد موقت داشته باشیم تا من به مرحله ازدواج با کسه دیگری باشم ؟ لطفا راهنماییم کنیم

 24. Amir

  با سلام و احترام خدمت استاد گرانقدر
  باید مقدار مهریه را اول بدهیم یا آخر؟
  مرجع تقلیدم آیت الله مکارم میباشد

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   بستگی به نظر خانم دارد. وقتی که عقد خوانده می شود، خانم می تواند از همان اول، مهریه را مطالبه کند. در چنین صورتی مرد باید مهریه را همان اول کار پرداخت نماید.
   مگر این که در ضمن عقد، شرط شود که مهریه در وقت مشخصی پرداخت گردد.

 25. حیدر اکبری

  دیدگاه شما در انتظار بررسی است.

  بسلام
  اینجانب متاهل هستم وداری سه فرزندم
  حدود سه ماه پیش خانمیدست بلند کرد ومن هم او را سوار ماشین کردم در بین راه برایم از ناکامیهای خود در زندکی برایم کفت خدود ۴۰ سال دارد من هم ۵۰ سال دارم او به من گقت در صورتی که کسی را سراع داشته باشی که من را صیعه کند به من اطلاع بده من هم گفتم باسد تا اینکه بعد از مدتی بگو وبشنو به من گفت من حاضر هستم که با خودت صیعه موقت شوم من قبول نکردم ولی او اسرار دارد وقتی بلخره من با شرتط وشروط قبول کردم او گفت صیغه یک روز می شویم تا هم دیگر را بهتر بشناسیم من قبول نکردم ولی او مرا رها نمی کند لطفا راهنمایی کن البته او محرد است یک بار ازدواج کرده ظاهران به نظر نمیرسد که زنی بدی باشد من این موضوع را از خانوادهام پنهان کرده ام ودر صورتی که این اتفاق بافتد باز هم به خانواذام نمی گوییم

  [پاسخ]

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   اگر این خانم قبلا ازدواج کرده و بکارت ندارد، از نظر شرعی می تونید با او محرم شوید. اما؛
   مشخص نیست که این خانم چه نیتی دارد و هدفش از صیغه شدن چیست؟
   برخی از این خانم ها با این روش به اخادی و باج گیری می پردازند.
   برخی دیگر، یک مرد را شیفتۀ خود می کنند و با روش های خاص خود، مشکل آفرینی می کنند.
   و …
   مطالبی که مطرح کردید در حدی نیست که بتوانم مطلبی را از روی قطع بگویم؛ لذا نمی توانم بگویم این کار به صلاح است یا خیر؛ اما به هر حال باید مراقب باشید که برای خود گرفتاری درست نکنید.

 26. حسام الدین مراد

  ی سوالی داشتم محبت کنیدجوابشابه ایملم بفرستیدمن ازخیلی هاپرسیدم ولی نتونستندجواب بدهند؟اگه مردی خانمی راکه شوهرش فوت کرده صیغه میکنه به مدت مثلا۵ماه تواین مدت ۵ماه نزدیکی صورت میگیره بعداز۵ناه محرمیت تموم میشه محرمیتا دوباره به مدت۲ماه میخونن ازروزی که که این ۲ماه رامیخونن اقا برای کاری میره به شهرستان تواین ۲ماه که محرم هستند هیچ نزدیکی صورت نمیگیره چون ازهم دورهستندحالابعداز۲ماه دیگه خانم نمیخوادمحرمیتا ادامه بده ایاخانم اگربخواد محرم شخص دیگه ای بشه باتوجه به اینکه تواین ۲ماه هیچ گونه نزدیکی صورت نگرفته ایاخانم بایدعده نگه داره یان؟۵ماه محرم بودن نزدیکی صورت گرفته ۵ماه تموم میشه باز۲ماه دیگه محرمیتامیخونن ولی تواین ۲ماه هیچ گونه نزدیکی صورت نمیگیره بعدازپایان ۲ماه اگه خانم بخوادمحرم شخص دیگه ای بشه بایدعده نگه داره یا ن ممنون میشم جوابشابه ایمیلم بفرستیدسپاسگزار

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   جواب پرسش خود را از اینجا دریافت کنید.
   به ایمیلتون هم ارسال شد.

 27. حیدر اکبری

  منظور شما از کلمه بکارت چیست ممنونم

  • احمد نباتی

   چیز خاصی نیست. فکرتونو مشغول نکنید. 🙂

 28. توحید

  با سلام و عرض خسته نباشید استاد بنده جوانی۲۶ ساله مجرد و مستقل هستم و با خانمی حدودا۲۱ ساله اشنا شده ام که چند سالی است که طلاق گرفته و پدر ایشان فوت کرده است و مادری سنی و پدری شیعه داشته است اکنون تصمیم به عقد صیغه به مدت ۲ماه گرفته ایم البته مذهب بنده نیز شیعه میباشد لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر.

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   اگر ایشون باکره نیست، می تونید با یکدیگر محرم بشید.

 29. علی

  سلام
  من میخاستم بدانم محرمیت بادختری بدون اذن پدر میتواند صورت گیرد؟

  دراینده باهم ازدواج خواهیم کرداما الان صیغه ی محرمیت رابرای اینک رابطه مون گناه نشود خوانده میشود

  ایااذن پدرواجب هس؟یامیتوان بدون اجازه ی پدراین کارانجام شود؟

 30. شهاب 34

  سلام، ممنون بابت توضیحات مفیدتون.
  یکجای متن درباره ازدواج موقت دختر باکره عبارت “دفع افسد به فاسد” را آوردید؛ درست است که امام صادق علیه السلام فرمودند: عقد موقت با دختر باکره کراهت دارد و … اما اطلاق لفظ فاسد به آن کار درستی نیست. لطفا بررسی فرمایید. ممنون

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   منظور از فاسد، “فساد” به معنای کار غیراخلاقی نیست. (چرا که خداوند این کار را حلال کرده و کسی حق ندارد آن را غیراخلاقی بداند)
   بلکه منظور این است که اگر دختر باکره ازدواج موقت داشته باشد، چنین کاری برای او مفسده ها و مشکلاتی در پی دارد.
   در مشاوره ها بارها با مشکلات این قشر برخورد کرده ام و بارها مشاهده کردم که چه گرفتاری هایی (جسمی و عاطفی) برای آن ها رخ می دهد.
   حتی برخی مشکلات در جدی است که به افسردگی می افتند یا این که از شنیدن نام شوهر، به هراس می افتند و خواستگارها را رد می کنند.
   یا اینکه با ازدواج موقت با شخصی که از نظر موقعیت اجتماعی در سطح بالاتری از خودشان است، توقع و انتظارشان بالا می رود. از یک طرف خواستگارهایی که در شأن هم هستند را نمی پذیرند و آن ها را بی کلاس می دانند و از طرف دیگر، کسانی که مد نظرشان هستند، هیچ وقت به خواستگاری آن ها نمی آیند.
   و … مشکلاتی از این فبیل.
   ممنونم از نظری که ارائه فرمودید.

 31. هانیه

  با سلام
  من دختری ۳۵ساله هستم و بخاطر نیاز دوحی شدید با یه مرده متاهل که از اشناهامونه تلفنی رابطه داررن و همدیگرو دوست داریم و میدونیم برا ازدواج دایمی نیست چون بخاطر خونواده هامون این موضوع رو قبول کردیم.
  ولی تلفنی بهمدیکه ابراز احساسات جنسی هم میکنیم.من بخاطر گناه نبودنش میخواستم صیغه موقت بخونم و ایشون قبول کردن.و هردومون هم قبول داریم بخاطر باکره بودنم هیچ ختایی نکنیم و فقط بوس و لمس.
  آیا میتونم عقد موقت بخونیم و خودمون باهم با زمان و مهریه مشخص؟

 32. مینا

  سلام
  دختری هستم که بکارت خود را از رابطه نامشروع از دست دادم و به صیقه موقت اقای دیگری در امدم بدون اذن پدرو بدون حضور شاهد
  مدت صیقه را ۹۹ ساله تعین کردیم و حالا قصد جدایی از وی را دارم
  با توجه به مطالب سایتتون که صیقه دختری که بکارتش را از دست داده است هم بدون اذن پدر باطل است .ایا برای جدایی لازم است خطبه طلاق بخوانیم ؟ یا صیقه خود به خود از ابتدا باطل بوده؟
  در ضمن اقا راضی به جدایی و خواندن طلاق نمیشوند.

 33. مینا

  لطفا راهنماییم کنین که برای جدایی از ایشان باید چه کار کنم؟

 34. مهدی

  میخوام یه زن رو صیغه کنم که نزدیک به دوسال هست با شوهر قبلی خود هیچگونه رابطه نداشته و میگوید من از او طلاق گرفته ام لطفا راهنماییم کنید

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   اگر از همسر قبلی خود طلاق گرفته و عدۀ طلاق هم سپری شده، می توانی او را صیغه کنید.
   اما اگر از شوهرش دور بوده و فکر می کنه دوری از همسر، و قصد جدایی، به معنای طلاق است، نمی تونید با او محرم شوید.
   موفق باشید.

 35. ali

  باسلام
  اگر آقای و خانمی صیغه موقت را خودشان بخواند ویک نوشته ای بنویسنند کافیست یا باید آن را در دفتر خانه ثبت کنند مشکرم

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   اگر صیغه را به صورت صحیح بخوانند، از نظر شرعی محرم هستند.
   اما از نظر قانونی، بهتر است که سندی هم بر محرمیت خود داشته باشند.

 36. ***

  خانمی مطلقه هستم با یک فرزند و مدت کوتاهی است با یک آقایی آشنا شدم و ایشان بهم پیشنهاد صیغه موقت داده اند و من برخلاف میلم و بدیل نیاز مالی قبول کرده ام ۱- زمانی که در دفترخانه صیغه خوانده شود آیا جایی ثبت میگردد؟ اگر مجددا ازدواج دایم داشته باشم نمیخوام که متوجه بشوند. ۲ -مهریه اگر پرداخت نشود چیکار کنم؟ ۳- اگر طلاقم ندادن چیکار کنم؟

 37. علی اصغر سجادی

  سلام.
  ایااگردختر باکره باشدوشرط کنددرعقدموقت شوهرش بااونزدیکی نکندوفقط لذت های دیگری ببرد.بازهم نیازبه اذن پدردارد.
  لطفاجواب روبرام ‏SMSکنید.یاتو وات سایپ برستید.ممنون میشم.

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   در هر صورت نیاز به اذن پدر دارد.

 38. mhmood

  با عرض سلام . من میخواهم عروسم رابا اجازه پدرش به عقد پسرم در آورم لطفا خطبه عربی و نحوه اجرای آن را توضیح فرمایید.

 39. سجادی

  ازنظرمکاراخلاق دختر.باکره نیاز اذن پدردارد.ونظرش درمورددختری که بکارت خودرا ازراه نامشروه.ازدست داده چیست.ممنون میشم ازپاسخ شما.

 40. میثم

  سلام
  حداکثر زمان ازدواج موقت چقدر است؟ هزینه ی محضر و مراحل به چه صورت می باشد؟ آیا آزمایش خون لازم است؟
  درضمن بعد از ازدواج موقت تصمیم عقد دائم داریم ولی می خواستیم تا زمان عقد دائم ناممان در شناسنامه های همدیگر ثبت نشود.
  با تشکر

 41. ALI

  مقلد اقاي خامنه اي هستم
  ميخواهم دختره باكره اي را براي ۱ ساعت صيغه كنم
  امكان صيغه كردنشان بدون اجازه ؤلي هست؟

 42. ALI

  در ضمن ايشون ۱۷ سال دارند؟

 43. جمال

  سلام خسته نباشید بنده سوالی داشتم اگرمردی همسردایم دارد ویک خانوم مطلقه را صیغه کند بطور مخفیانه وحالا به هردلیلی ایا خیانت میکند درحق همسراول وایا بازهم برای همسرصیغه ای اجازه همسراول باید باشی ممنون باتشکر

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   با توجه به این که این کار حلال است، خیانت در حق کسی محسوب نمی شود. و نیازی نیست که از همسر اولتان اجازه بگیرید
   البته باید مراقب باشید که به همسرتان ظلم نکنید و حقوق او را نادیده نگیرید.
   موفق باشید.

 44. محمد

  سلام علیکم
  چند وقتی بود ذهنم درگیر این مسیله بود. فکر می کردم که اگر بها دادن به شهوت و صیغه کردن باعث میشه کنترل انسان روی شهوتش کمتر بشه و یا تنوع طلب بشه پس این صیغه که اسلام در احکام اورده چه فایده ای داره؟ با توجه به مطالب شما و مخصوصا اون حدیثی که از امام صادق گذاشته بودید به این نتیجه رسیدم که صیغه ی دختر باکره در شرایط واقعا خاص باید انجام بشه. و شاید بیشتر برای خانم هایی که قبلا ازدواج کردند و دیگه شرایط ازدواج ندارند مفید باشه. ممنون از مطلبتون. خیلی خوب و ساده توضیح داده بودید.

 45. گیتی

  سلام
  من یک سوال داشتم ….اگر خانمی که عقد دائم آقایی باشد میتواند با برادر شوهر خود که مجبور به زندگی با اوست صیغه ی خواهر برادری بخوانند ؟من کمی که پرسیدم گفتند که نمیشه اما میخوام که مطمئن شم
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  • احمد نباتی

   سلام علیکم. زنی که شوهر دارد، با هیچ شخص دیگری نمی تواند صیغه بخواند.

 46. اسماعیل

  با سلام
  آیا دختری که قبلا عقد کرده و الان.جدا شده ولی باکره هست
  میتوان صیغه موقت خوند؟
  اذن پدر احتیاج است؟

  • احمد نباتی

   سلام علیکم
   با توجه به این که هنوز باکره است، نیاز به اذن پدر دارد.

 47. Bbbb

  سلام
  دختری۲۱ساله هستم ک ۲سال هست پدرم فوت شده!و مادرم بدون اطلاع با اقایی صیغه شدن این اقا هرروز رفت و امد دارن ب خانه ما و من اصلا راحت نیستم و حس خوبی نسبت ب این رفت و امد ها ندارم.ایا من و اون اقا محرم میشیم؟یا حتما باید عقد دائم باشند؟من واقعا اذیت میشم مادرم خیلی کم توجه شده بهم حتی جلو اون اقا خیلی جاها تحقیرم میکنه
  نمیدونم چیکار کنم مادرم خیلی لجبازه هرچی باهاش کنار میام بدتر میشه!درضمن پدرم ارث زیادی داشت و الان همش دست مادرمه اون اقا هم فامیل هستنو در جریانه این اموال هستن.اما مادرم واقعا دلباخته اون اقا شده.میخواستم کمکم کنید ک چ کاری باید انجام بدم
  من خودم با پسری دوست هستم دوستش دارم ولی اصلا مناسب ازدواج نیستن خواستم با لج بازی با مادرم با اون صیغه بشم ولی میدونم جز بدبختی چیزی برام نداره کمک کنید سپاس

  • احمد نباتی

   سلام علیکم
   خواهرم!
   موقعیت شما با موقعیت مادرتون تفاوت داره. مادر شما به هر حال نیاز به همسر داره و بهتره که بتونید درکش کنید. البته شاید علت رفتارهای منفی مادرتون، عکس العمل های منفی شما در برابر ازدواجی است که انجام داده است. پس سعی کنید پیرامون این مساله با مادرتان جر و بحث نکنید و جهت آمد و شد این شوهر مادرتان به مادر، اعتراض نکنید.
   اما خود شما. شما دختر هستید و ایندۀ خوبی در پیش رو خواهید داشت. به هیچ وجه به صلاح نیست که سراغ ازدواج موقت بروید. به هر حال ازدواج موقت عوارض خاص خود را دارد. خیلی خوب است که این کار را نکنید و با سپردن کار خود به خداوند منتظر خواستگاری باشید و بنا دارد با شما پیمان دائمی زندگی ببندد.
   در ضمن شما به این آقا محرم شده اید و از این نظر مشکلی ندارید.
   موفق باشید.

 48. مها

  من نوزده سالمه با پسري حرف ميزنم كه قرار است يك يا دو سال ديگه بياد خاستگاريم.
  اينو مطمئنم كه مياد اما ما گفتيم توي اين دو سال ( چون اون هم درس ميخونه و من هم) عقد موقت كنيم. ايشون از من خيلي دورند . پس ما ازين كارا مثل زنا و اينا نميكنيم در حد حرف زدن يا يه موقع هايي تصويري حرف زدن . من اين مسئله رو توي انستاگرام خوندم و تصميم گرفتيم گفتيم ما كه حرف ميزنيم چرا عقد نكنيم كه از نظر شرعي هم حرام نباشه
  آيا كار درستي كرديم؟

  • احمد نباتی

   سلام علیکم
   خواهرم!
   اولا برای عقد موقت که نیاز به اجازه پدر دارید.
   ثانیا: اصلا به صلاحتون نیست که این طور بی صبری کنید و خودتون رو به گناه بیندازید. درسته که زنا نمی کنید، اما صحیح هم نیست که با نامحرم ارتباط تلفنی و تصویری داشته باشید.
   بنابراین، کار خداپسندانه این است که قدری صبروی کنید. ارتباط رو قطع کنید و منتظر بمانید. هر چند که این کار برای شما قدری مشکل است، اما حتما می دانید که برای تحمل این مشکل، پاداش خیلی خوبی در نزد خداوند خواهید داشت و البته اگر این اقا به خواستگاری شما آمد و تشکیل زندگی دادید، به خاطر این ادب و رفتاری که داشتید، زندگی بسیتری خوبی هم از خداوند هدیه خواهید گرفت.
   موفق باشید.

 49. مهتاب

  سلام لطفا ب سوالم جواب بدین.مگر دراسلام این قاعده وجود ندارد ک اگر حلالی باعث اسیب وفتنه شود حرام است؟وقتی مابرای روزه داریم اگر باعث ضررشود ن تنها واجبنیست بلکه حرامه پس دین اسلام درحقیقت دین عقلانی است وقتی اکثر افراد متاهل صیغه رابرای هوسرانی انجام میدن.وقتی یقین داریم با تعدد صیغه اونم بینهایت مرد سالم هم ب تنوع طلبی میفتد.علاقه مردی ک عاشق همسرش است برایش زحمت میکشد ب سمت زنان چندبار شوهرکرده واکثرا بیحیا کشیده میشه ک حتی نیاز مالی هم ندارن نیاز جنسی هم ندارن فقط هوسرانی دارن میکنن (دیدم ک میگم)دیگه ب زن خودش محبت نمیکنه ایا اینهمه ضرر کافی نیست تا حداقل بدون مردسالاری ب عواقب کار فکر کنیم؟۱-سرد شدن وبی تفاوتی مرد ب همسر دایمی.۲-افزایش افسردگی وطلاق ومشکلات برای بچه های خانواده.۳-مشکلات خانم صیغه ای.تنوع طلب میشود.آبرویش میرود.مردی برای ازدواج دایم سراغش نمیاید.اگرم پنهان کند بلاخره خواستگارش ممکن است بفهمد.۴مشکل صیغه مردان مجرد-ازازدواج دایم دوری میکنند من خودم خانم مطلقه ای هستم بچه هم ندارم لیسانس دارم پسر مجرد ک نمیاد اگ بیاد کفویت نداریم.مردان مطلقه دوربرم همگی بدون استثنا پیشنهاد صیغه میدهند ولی ازدواج دایم ن.ایا باید تااخر عمر مجرد باشم؟یا زندگی ی زن دیگرو خراب کنم؟یا با مردای مطلقه صیغه بشم مث ی دور باطل؟ابروم چی؟اگ بیماری منتقل بشه چی؟سوال مهمترم از شما اینه و خواهش میکنم منصفانه جواب بدین وقتی چیزی شرش بیشتر از منفعتشه نباید تبلیغ بشه باید محدود وبرای اقراد واقعا درمونده استفاده بشه .حتی غذای حلال بازیاد مصرف کردن باعث مریضی میشه مث قضیه طلاق توافقی شده.زنی ک بیچارهوکتک میخوره شوهر معتاد داره نمیتونه تو دادگاههای ما طلاق بگیره ولی زن وشوهری راحت با دلایل مسخره ای چون توافقیه راحت جدا میشن.درمورد صیغه هم دارین ب بیراهه میرین مث چاقو جراحیه ک بدست ی عده نادان افتاده.ولی فقیه میتونه بعنوان احکام ثانویه ومتناسب بازمان دراین مورد فتوا بدن مث حرمت تنباکو .کاش ی مرجعی برای سروسامان دادن ب این وضع پیدامیشد.اگ زنان رو ب چشم کالا نبینین اینهمه دین گریزی وخیانت از طرف زن مسلمان ک ذاتش پاکه اتفاق نمیفته.باتشکر

  • احمد نباتی

   سلام علیکم
   خواهرم!
   سؤالات و اشکالات خوبی مطرح فرمودید. هر چند که سؤال شما مطالب متنوعی در در خود جای داده که نیاز به توضیح زیادی دارد، اما به بخشی از آن ها پاسخ می دهم
   ۱ ـ مشکلاتی که بر شمردید، مخصوص این رمان نیست، این مشکلات در همه زمان ها و حتی در زمان تشریع حکم عقد موقت هم انتظار می رفته است.
   ۲ ـ عقد موقت فلسفه ای مترقی تر این مسائل دارد. عقد موقت راهی برای هوسرانی و نتوع طلبی نیست. عقد موقت به عنوان راه موقتی برای حل موقتی مشکلات جنسی است. برای چه کسانی؟ برای
   الف ـ جوان هایی که فعلا امکان ازدواج دائم ندارند و در عین حال می رود تا به گناه بیفتند.
   ب ـ مردهایی که به دلایلی چون ضعف جنسی همسر، ندچار مشکلات جنسی می شود. اگر عقد موقت نبود، این افراد یا باید تن به گناه می دادند و یا این که از همسر خود جدا می شدند و با شخص گرم مزاجی استفاده می کردند. در چنین جایی اسلام راه ازدواج موقت را باز کرده تا هم به نیازهای جنسی او پاسخ گفته شود و هم زندگی او دجار اختلال نشود.
   ج ـ خانم های مطلقه ای که به هر دلیلی نمی توانند ازدواج دائم داشته باشند و در عین حال، نیازهای جنسی و عاطفی دارند. اگر عقد موقت نبود، این خانم ها دچار بلاتکلیفی و سردرگمی می شوند. لذا یا دچار مشکلات عصبی و روانی می شدند و یا این که تن به گناه و زنا می دادند.
   ۳ ـ در روایات است که مرد متاهلی که ظاهرا مشکلی نداشته سراغ عقد موقت رفته بود، اما امام معصوم او را از این کار باز داشته بود.
   ۴ ـ عقد موقت همانند چراغ سبز پلیس برای سبقت گرفتن است. اگر در جاده، پلیس اجازه سبقت گرفتن داده، مجوز او به این معنا نیست که در هر شرایطی می توان سبقت گرفت. شاید از سمت مقابل ماشین می اید و سبقت (مجاز) باعث تصادف تصادف شود. در عقد موقت هم انسان باید به تبعات احتمالی آن بیندیشد. اگر شخصی در زندگیئ شخصی خود متوجه شد که عقد موقت تبعات سنگینی برای خود و خانواه اش دارد، طبیعی است که نباید به دنبال چنین کاری برود.
   ۵ ـ سوء استفاده برخی افراد از احکام شرعی، نباید عامل تعطیلی این حکم برای همگان شود. حتما افرادی هستند که نیاز یا این مجوز دارند و اگر چنین حکمی نباشد، دچار مشکلات جدی می شوند.
   ۶ ـ عقد موقت بنا نیست که جای عقد دائم و زندگی دائم را بگیرد. عقد موقت برای رفع موقتی نیازهای جنسی و عاطفی است. اما این عقد دائم است که تضمین کنندۀ آرامش مستقر خواهد بود.
   ۷ ـ اگر می بینید که مردهایی دنبال عقد موقت هستند و از ازدواج دائم طفره می روند، چنین منشی به روحیات و نگرش های خودشان برمی گردد، نه به حکم عقد موقت. عمق نگرش این مرد آن است که من نمی توانم یا نمی خواهم تن به مسئولیت زندگی دائم بدهم. طبیعی است که اگر این مرد به خاطر نیازهای جنسی بخواهد ازدواج دائم داشته باشد، به دلیل عدم احساس مسئولیت نسبت به همسر نمی تواند شوهر خوبی باشد و نمی تواند از عهدۀ مسئویت های زندگی به در آید. بنابراین، عقد موقت نیست که موجب بروز چنین مشکلی شده، مسئولیت گریزی و دیگرئ مشکلات فردی و اجتماعی را باید در به وجود آمدن این پدیده مقصر دانست.
   موفق باشید.

 50. خانم م

  سلام ميبخشيد اگر صيغه محرميت فقط براي در كنار هم بودن باشه.. و رد و بدل شدن عكس و غيره.. و نه رابطه جنسي.. براي دختر باكره نياز به اذن پدر هست؟

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   تفاوتی نمی کنه
   در هر صورت نیاز به اذن ولی هست.

 51. رقیه

  سلام.اگر دختری در صیغه ی خودش نداند که بعد از جدایی عده دارد.در صورتی که عده اش طبق گفته ی روحانی محل۴۵روزه بوده.اما در طول این مدت با خواستگار خود از طریق تلگرام صحبت جنسی کرده باشد و عکس جنسی داده باشد فقط بالاتنه نه به منظور هوس به منظور صحبت قبل از ازدواج.آیا این آقا بر او حرام ابدی میشود؟
  به هیچ وجه این دونفر از نزدیک هم دیگرو ندیدن این دو ماه رو و عده هم خیلی مدت است که تمام شده.
  این قضیه خیلی مهمه.آقای نباتی خواشا کمک کنین.

  • احمد نباتی

   سلام علیکم
   کار حرام انجام دادید، اما حرام ابدی نشدید.

 52. رقیه

  ببخشید آقایی را که با اون صیغه کرده بودم در مورد مهریه گفت الان مهر رو ببخش بعدا برات هدیه میخرم که دو روز بعد تلفنی بهم خورد و ماباقی رو به همدیگر بخشیدیم.اما بخاطر اینکه مطافتم تا منزل دور بود ۵هزار تومن به من کرایه ماشین داد همان را به عنوان مهریه خودم در نظر گرفتم.آیا همچین صیغه ای که باکره هم هستم و بدون اذن پدر و در این شرایط مهریه آیا عقدی منعقد شده یا باطل است؟الان خواستگار مذهبی دارم و در متن بالا عرض کردم همدیگرو ندیدیم فقط از طریق تلگرام صحبت جنسی قبل از ازدواج داشتیم.و من همش وسوسه شده بودم که نکنه عقدم با خواستگارم اشکال داشته باشه.مچکرم اگه جواب رو ایمیل هم بزنین که ممنون میشم.

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   ۱ ـ اگر در عقد موقت مهریه ذکر شود و سپس مهریه را بخشید، اشکالی برای عقد ایجاد نمی شود.
   ۲ ـ با توجه به اینکه باکره هستید، عقدتان بدون اذن پدر صحیح نیست. البته باید احتیاط کنید؛ یعنی آقا مابقی مدت رو به شما ببخشه و اگر دخولی صورت گرفته بعد از اتمام مدت، عدۀ عقد موقت نگه دارید.
   در رابطه با عده عقد موقت، خانم بعد از تمام شدن عقد موقت، باید به مقدار دو حیض کامل صبر کند. همین که از حیض دوم پاک شد، عده اش تمام شده است. با توجه به این که باید دو حیض کامل صبر کند، اگر عقد موقت در زمان حیض تمام شد، باید حیض بعدی را حیض اول خود قرار دهد.

 53. رقیه

  ببخشید الان ایمیلم رو تصحیح کردم.این درسته.که فرستادم.

  • احمد نباتی

   ایمیلی که فرستادید اشتباه بود و ارسال نشد.

 54. محمدباقر

  سلام علیکم. من پسری ۲۱ ساله هستم که واقعا غریزه جنسی داره منو نابودم میکنه و حتی ممکنه به گناه بیفتم. آیا میتوانم بدون اینکه کسی را باخبر کنم و بدون شاهد با زنی مطلقه یا بیوه ازدواج موقت کنم و برای درامان ماندن از بیماری ها شرط عدم نزدیکی قرار بدم فقط به این خاطر که به گناه نیفتم یا جایز نیست؟

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   از نظر شرعی که اشکالی نداره.
   اما بهتر است که بدون این کار سعی کنید بر غرایض خود مسلط شوید.

 55. هادی

  سلام خسته نباشید
  من ي مدته با دختری آشنا شدم که باکره نیست ولی قبلا ازدواج داشته ولی محضری نبوده با هم مشکل داشتن جدا شدن اگه بخوايم صیغه محرمیت بخونيم بدون اجازه پدرش امکانش هست ممنون

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   اگر با اذن پدر ازدواج کرده و همان جا هم بکارت خود را از دست داده، برای ازدواج مجدد نیازی به اذن پدر ندارد.

 56. شیرین

  باسلام بنده دختری هستم بایه آقاآشناشدم کاملا روحبات واخلاقباتمون شبیه وعاشق هم هستیم ولی متاسفانه این آقا قبلا ازدواج کرده وبه علت ناسازگاری ازهمسرش جداشده بنا به دلایلی واعتقادات وداشتن فرزنددختر همسر ش طلاق نمیده ولی کلیه حق وحقوق مهریه خرجی ماهانه روبه ایشان پرداخت میکنه وطبق توافق قراربوده که آقا درصورت ازدواج مجدد خانمش حق ازدواج به ایشان بده وآقاهم حق طلاق بده به خانمش ولی حالا خانم راضی نیست که حق ازدواج بده وفقط میگه طلاق بده حق طلاق نمیخوام به ابن دلیل آقا فعلا نمیتونه عقد دایم کنه ابا مامیتونیم فعلا باعقد موقت زندگی کنیم تاببینیم گذرزمان درمان کننده است؟؟ صبر کنیم ؟؟

  • احمد نباتی

   سلام علیکم
   جهت پاسخ به سؤالتان باید پریش هایی مطرح شود،
   با توجه به مشاوره ای بودن سؤالتان بهتر است با بنده تماس بگیرید.
   ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳

 57. دلشکسته

  سلام
  مردی که امکانات زندگی برای زن صیغه ای خود فراهم کرده ازقبیل اجاره منزل ، خرید لوازم منزل ، خرید خودرو که همگی را بنام زن صیغه ای نموده و الان زن صیغه ای جدا شده است و نمیخواهد صیغه آن مرد باشد چه حکمی دارد ؟
  با سپاس فراوان

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   اگر این وسایل را به خانم صیغه ای خود هدیه کرده، طبیعتا مال اوست و بعد از جدایی هم در ملکیت زن باقی می ماند
   اما اگر این وسایل را برای زندگی متاهلی خود باآن زن خریده و آن را به خانم هدیه نکرده، بعد از اتمام عقد موقت با بخشش آن از طرف مرد، وسایل از آن مرد باقی خواهد ماند و خانم، بجز مهریه، و شروط ضمن عقد، طلب دیگری از مرد ندارد.

 58. مریم

  سلام وخسته نباشید
  ببخشید همسر من وقتی خواستگاری من اومد به مدت ۱۰ روز و در حضور پدرم عقد موقت خوانده شد وقرار شد بعد از آن عقد دائم صورت بگیرد ولی بعد از ۱۰ روز پدر شوهرم فوت شدن و ما بدون اجازه پدرم عقد موقت بدون تعیین زمان بین خودمان خواندیم و یک هفته بعدش عقد دائم خوانده شد بدون اینکه شوهرم چیزی را ببخشه و تلان هم حامله هستم تورو خدا جواب بدید عقد دائم ما صحیح هست

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   پاسخگویی به سؤال شما نیازمند طرح چند پرسش است.
   بهتر است با بنده تماس بگیرید.

 59. ا.ن

  سلام شما آقایان مراجع که مردان متاهل را تشویق به صیغه میکنید و تنوع طلبی را در بین آنها رواج داده اید وبنیان خانواده ها را سست کرده اید اگر روزی داماد خود شما زنی را صیغه کند وبه دختر شما بی اعتنا شود چه میکنید؟ویک سوال دیگر اگر مردی پنهانی وبه دور ازچشم زن اول صیغه کند وزن اول به طریقی آگاه شود تکلیفش چیست آیا میتواند طلاق بگیرد ومهریه اش را اجرا بگذارد؟لطف کنید جواب بدید ممنون

 60. ﻫﺎﺷﻤﻲ

  ﺑﺎﺳﻼﻡ ﺧﺪﻣﺖ ﺷﻤﺎ,ﺧﺎﻧﻤﻲ اﺯ ﻭﺟﻮﺩ ﻋﺪﻩ ﺩﺭ ﻋﻘﺪ ﻣﻮﻗـﺖ ﺑﻲ ﺧﺒﺮ ﺑﻮﺩﻩ اﺳﺖ و ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﻋﺪﻩ ﻣﻮﻗـﺖ ﺑﺎ ﻣﺮﺩﻱ ﻣﺤﺮﻡ ﺷﺪﻩ و اﺭﺗﺒﺎﻁ ﺩاﺷﺘﻪ ﻫﺴﺖ ﺁﻳﺎﮔﻨﺎﻩ ﻛﺮﺩﻩ ﻫﺴﺖ ﻭﺑﺎ ﺁﻥ ﻣﺮﺩ ﺣﺮاﻡ اﺑﺪﻱ ﺷﺪﻩ ﻫﺴﺖ ﻳﺎ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ اﻳﻨﻜﻪ ﻧﻤﻴﺪاﻧﺴﺘﻪ ﻋﻘﺪ ﻣﻮﻗﺖ ﻫﻢ ﻋﺪﻩ ﺩاﺭﺩ, ﮔﻨﺎﻫﻲ ﻧﻜﺮﺩه ﻫﺴﺖ?

 61. مینا

  سلام دختری ۳۶ ساله و باکره و دکترای تخصصی و استاد دانشگاه هستم و مرجع تقلیدم آیت الله مکارم هستند. من دو ساله با اطلاع خانواده و پدرم با آقایی رابطه تلفنی دارم به قصد شناخت و ازدواج و البته قولی که ایشان دادند بعد از عید ۹۷شرایط رو دارند که به خاستگاری من بیاین خواستم بدونم خواندن صیغه محرمیت با توجه به این شرایط که بنده هیچ تماس جنسی با ایشان ندارم و ضمنا برای گرفتن اجازه از پدرم هم حیا مانع میشه در حالی ک میدونم رضایت دارند چه حکمی دارد؟ و آیا اگر صیغه ای خوانده باشیم با مدت و مهر معلوم اعتبار دارد؟ و نظر مرجع تقلید بنده چیست و اگر مخالفند امکان رجوع به مرجع دیگری برای من وجود دارد؟

 62. س. ع

  سلام. سوالی داشتم … ممنونم از سایت خوبتون که به صورت روان توضیح و راهنمایی میده. قبلا ازدواج کردم و مطلقه هستم. به صیغه موقت مردی درآمدم. عده از اتمام مدت صیغه شروع میشه؟ شنیدم سپری کردن دو عادت ماهانه هست…. من به خاطر بیماری عاد‌ت ماهانه های بسیار نامنظمی دارم و در زمان مشخص عادت نمی شوم . عده چگونه محاسبه می شود؟

 63. س. ع

  ممکن هست شماره ای برای مشورت با مشاور و یا کارشناس مذهبی بدهید و معرفی کنین؟ چه طور می تونیم مشورت بگیریم؟

 64. زهراحیدری

  من دختر۲۷ساله هستم ک تاکنون هیچ خاستگاری نداشتم خیلیا خاستن ولی هرکدوم ب یه دلیل موقعیتش پیش نیومدوالان یه پسری دوس دارم ک اونم بخاطر مشکلات خانوادش نمیتونه ازدواج کنه من میتونم یه صیغه محرمیت باهاش بخونم ک فقط باهم راحت باشیم زیادارتباط جنسی هم نداشته باشیم

 65. ناشناس

  سلام من یه زنی ۳۰ ساله هستم قبلا عقدموقت بودم الابایکی دیگه میخوام ازدواج کنم ۲بارپریودشدم الان بایدعده گرفت ممنون

 66. بهار

  خدا عادل هست یا نه؟ زنی که همسرش نمی تونه به دلیل مشکل جنسی زنش رو ارضا کنه زن باید چیکار کنه؟ چطور مرد بدون اجازه زن می تونه صیغه کنه حلال هم هست پس زن هم بدون اجازه می تونی با مردی صیغه کنه وگرنه به گناه می افته

 67. تنها

  سلام خسته نباشید من زنی مطلقه هستم که بخاطر شرایط بد زندگی از شوهرم جدا شدم و الان میخام با مردی عقد موقت بخوانم ولی ب دلایل مشکلات خانوادگی نمیتوانم ب دفترخانه یا حاج اقایی مراجعه کنم میتوانم بدون ثبت عقد موقت خودمان عقد را بخوانیم و چگونه میتوانیم عقد را خودمان ثبت کنیم

 68. حمید حسنی

  سلام
  خسته نباشید
  سوالی داشتم اگر زنی ک صیغه مرد هست و مرد از او خیانت ببیند چ حکمی دارد ایا مهریه را باید کامل بپردازد !!؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   بله . در هر صورت باید مهریه را پرداخت کنید.

 69. علیرضا

  سلام و عرض ادب. بنده ۳۲ سالمه و با دختر خانمی ۳۶ ساله آشنا شدم. ایشون باکره هستند و دیگر قصد ازدواج نداشته و نمیتواند ازدواج کند.بنده هم شرایط ازدواج دائم ندارم. ما میخاهیم با هم ازدواج موقت داشته باشیم و ایشان دیگر نمیخواهد بکارتش را نگه دارد و به این کار راضی است، آیا ما می توانیم ازدواج موقت داشته باشیم و آیا بنده می توانم بکارت ایشان را بردارم ؟ پدر دختر خانم در قید حیات هستند ولی ایشان نمیخاهد با پدرش مطرح کند . مرجع تقلید بنده استفتات آیت الله خامنه ای هست. لطفا بنده را راهنمایی کنید

 70. سحر

  باسلام
  من ۳۲ سالمه و قبلا با پسری رابطه نامشروع داشتم و بعداز دریافت برخی آگاهی ها پی ب اشتباهم بردم و ب کمک خدا تمومش کردم ولی ایشون همچنان بعداز چندماه اصرار ب ادامه این ارتباط دارن.

  واما سوال اصلی من اینه:با توجه ب اینکه دیدگاهم با قبل عوض شده و خدا نقش پررنگی تو زندگیم پیدا کرده و هدف نهاییم رشد و رسیدن بخود متعالیمه وازدواجی ک در نهایت ب عشق خداوند منتهی بشه آیا صیغه موقت مانع دریافت برخی آگاهی ها و دور شدن از هدفم میتونه باشه یا نه بلا مانعه؟!!!جوابش برام خیلی مهمه

 71. سیمین

  سلام. من ۲۹سالمه ۴تیر ماه با آقایی عقد کردم و ۵شهریور تصمیم به جدایی گرفتیم و هنوز درگیر کارای طلاقم هستم. در صورتی که ۳سال پیش بر اثر اتفاقی بکارتم رو از دست دادم ولی با همسرم هیچ رابطه ای نداشتم. میخوام بدونم من باید عده نگه دارم یا خیر ؟ چون در حال حاضر پسر خالم با شرایطم مشکلی نداره منتظره من طلاقم رو بگیرم و بامن ازدواج کنه

 72. ترانه

  با سلام و احترام. من زن مطلقه ای هستم که به مدت ۶ماه به صیغه یه مرد متاهل درامده ام.
  اگر در مدت این ۶ماه برایم خواستگار بیاید آیا میتوانم جواب بله بدهم؟
  ولی در این مدت با خواستگارم هیچ رابطه جنسی نداشته باشم فقط شرایطش را از طریق پیام یا تلفن به من بگوید تا زمانی که مدت صیغه و عده تمام شود بعد عقد کنیم؟
  چون او نمیداند که من زن یکی دیگه هستم
  لطفا جواب را برایم ایمیل کنید با تشکر و خسته نباشید

 73. مریم

  با سلام من با مرد متاهل عقد موقت کردم حال فرزندی پیدا کردم ،،ایا می توانم به عقد داعم این مرد دربیایم ،بدون انکه اجازه زن اول و دادگاه را بخواهد

 74. مهران

  با عرض سلام وادب
  ببخشید من مرجع تقلیدم آقای مکارم هستن،خواستم ببینم میشه صیغه عقد موقت رو تلفنی خوند؟ یا باید حضوری باشه با تشکر

 75. sh

  سلام. زنی ۳۲ساله هستم که مدت دوساله از همسرم جدا شدم. شش ماه پیش به طور موقت با مردی ازدواج کردم با مدت یک سال و مهر معین. اما به دلیل دوری راه فقط دوبار با ایشون بودم و دیگه نشد ببینیم همدیگرو. از طریق پیامک ایشون رضایت دادن که مدت صیغه رو بخشیدن. اما مهریه رو هنوز پرداخت نکردن و الان چهار ماهه که از ایشون خبری ندارم. آیا صیغه بهم خورده یا ما هنوز به هم محرم هستیم؟ اگه بخوام با مرد دیگه ای ازدواج کنم حرامه؟

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question