×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

برگرفته از کتاب «شیعه در روایات اهل سنت» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

تحقیقی پیرامون کلمه­ ی مولی

اشکال: ممکن است برخی گمان کنند که منظور از کلمه­ ی «مولی» در موارد ذکر شده «دوست» است. یعنی منظور پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) این بوده است که: «هر کس که من دوست اویم پس علی هم دوست اوست». 

جواب: در مبحث الفاظ وقتی که شک می­ کنیم لفظی در کدامیک از معانی خود استعمال شده است، به فهم مردمی که در محلّ استعمال لفظ حضور داشته­اند رجوع می­کنیم تا ببینیم آن ها از این لفظ ـ که در معانی مختلفی اشتراک دارد ـ کدام معنا را فهمیده ­ اند. این کار از اصول عقلایی است چرا که متکلم باید به گونه ­ای سخن بگوید که کلامش برای مخاطب قابل فهم باشد.

با رجوع به آثار و اشعار کسانی که در محل ایراد خطبه ­ی غدیر حاضر بودند کاملاً مشخّص می­گردد که منظور حضرت رسول  (صلی ­الله ­علیه ­و آله) از کلمه­ی مولی، سرپرستی و جانشینی بوده است نه دوستی و محبّت.

ولایت خود علی (علیه السلام) در نامه ­ای که، در جواب معاویه نوشت فرمود:

و أوجَبَ لِی ولایَتَهُ عَلَیکُم        رَسُولُ اللهِ یَومَ غَدیرِ خُمٍّ

رسول خدا، در روز غدیر خم ولایت خود را برای من، بر شما واجب کرد

­حَسّان بن ثابت شاعر معروف، که در روز غدیر خم حضور داشت درباره­ ی آن روز چنین سروده است:

فَقالَ لَـه قُـم یـا عَلی فَإنَّنـی         رَضیتُک مِن بَعدی إمَاماً وَ هَادِیاً

پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) به علی (علیه ­السلام) فرمود: برخیز ای علی! همانا من

به این  خشنود هستم که بعد از من امام و هادی مردم باشی.

افرادی چون؛ «عبدی کوفی»، «کمیت بن زید اسدی»، «عمرو بن عاص صحابی»، «محمّد بن عبد الله حِمیَری» نیز ولایت را به معنای سرپرستی ذکر کرده­اند و به دنبال آن ها عالمان به لغت از مولی معنای خلافت و سرپرستی را فهمیده ­اند. افرادی مثل: «دعبل خزاعی»، «حمانیّ»، «امیر ابی فراس»، «علم الهدی سیّد مرتضی»، «سیّد شریف رضی»، «حسین بن حجّاج»، «ابن رومی»، «شامج»، «صنوبری»، «مفجع»، «صاحب عباده» و بسیاری دیگر از علما که همگی چنین معنایی را از استظهار کرده ­اند.[۱]

اما علاوه بر این مطلب شواهد فراوانی وجود دارد که کلمه ­ی مولا در اینجا به معنای «سرپرستی» و «حاکمیت» است؛ که به برخی از آ نها اشاره می­ شود.

دلیل اوّل: پیامبر اکرم  (صلی ­الله ­علیه ­و آله) فرمود: «ألستُ أولی بکُم مِن أنفُسکُم». این جمله دلالت می­کند بر اولویت پیامبر بر مردم در امور حکومتی و جان و مال آن ها. اما اینکه بعد از این جمله فرمود: «پس هر کس من مولای او هستم علی مولای اوست» یعنی هر چه (از ولایتِ تصرّف و اولویّتی که ذکر شد) برای خودم بود همه را به علی واگذار کردم.

دلیل دوم: عمر بن خطّاب در لحظه ­ای که با علی (علیه السلام) بیعت می­ کرد کلماتی را به زبان جاری کرد[۲] که صراحت در امامت و سرپرستی علی (علیه السلام) داشت.

دلیل سوم: مردم بعد از سخن پیامبر اکرم   (صلی ­الله ­علیه ­و آله) در غدیرخم به سوی علی (علیه السلام) روانه شدند و به او تهنیت گفتند و با او بیعت و مصافحه کردند. این بیعت و عرض تبریک سه روز به طول انجامید. حال این سؤال مطرح می ­شود که اگر منظور از «ولایت» دوستی باشد، آیا این اهمّیت را دارد که مردم، سه روز در آن هوای گرم توقف کنند و یک­یک به حضرت تبریک بگویند؟!

دلیل چهارم: در روز غدیرخم، مردم با علی (علیه السلام) بیعت کردند، و پر واضح است که بیعت در امر خلافت و حکومت است نه در اظهار دوستی و مودَّت!

دلیل پنجم: طبری، عالم اهل سنّت روایت می­کند پیامبر اکرم   (صلی ­الله ­علیه ­و آله) خطاب به مردم فرمود: ای مردم! آن چه را که به شما گفتم بگویید، و بر علی به عنوان امیرالمؤمنین سلام دهید[۳]

دلیل ششم: از روز غدیرخم به عنوان روز نصب علی (علیه السلام) به عنوان عَلَم و امام یاد شده، تا جایی که خود عمر بن خطّاب در مورد روز غدیرخم گفت: «نَصَبَ رَسُولُ اللهِ عَلِیّاً عَلَماً» رسول خدا، علی را به عنوان فرمانده و پرچمدار امّت منصوب کرد.

همچنین ابن ابی الحدید در کتاب خود، مطلبی را از عمر نقل می ­کند که به ابن عباس گفت: به خدا قسم علی برای تصدّی امر خلافت بر همه اولویت داشت، مگر اینکه ما از دو چیز نا خرسند بودیم؛ یکی جوانی او، و دیگری محبّت او به بنی هاشم![۴]

دلیل هفتم: روایت­ هایی است که پیامبر اکرم   (صلی ­الله ­علیه ­و آله)، تفسیر معنای مولی را بیان فرموده و اهل سنت هم برخی از آ نها را یاد آور شده ­اند.[۵]

قرشی نقل می­ کند در مورد معنای «من کنت مولاه فعلیٌّ مولاه» از رسول خدا   (صلی ­الله ­علیه ­و آله) سؤال شد. حضرت فرمود: خداوند مولای من است و او از خودم اولی بر من است و با وجود این ولایت دیگر من اراده و اختیاری در مقابل آن ندارم، من هم مولای مؤمنین هستم و اولای بر مؤمنین از خودشان می ­باشم و با وجود ولایت من آ نها دیگر اراده و اختیاری ندارند، پس علی هم در همه­ی امور مولای آن ها و اولای بر آ نهاست و با وجود ولایت او کسی اراده و اختیاری ندارد.[۶]

دلیل هشتم: همان ­گونه که از کتب اهل سنّت نقل شد پیامبر   (صلی ­الله ­علیه ­و آله) در روز غدیرخم عمامه­ی خود را بر سر حضرت گذاشتند و از آن تعبیر به تاج کردند. پر واضح است که اگر معنای ولایت دوستی بود، دیگر این کار معنایی نداشت.

دلیل نهم: علاوه بر آن روایت ­های فراوانی هم داریم که از نصب علی (علیه السلام) به خلافت، با عناوین دیگری، غیر از عنوان ولیّ یاد کرده است؛ مانند روایتی که پیامبر اکرم   (صلی ­الله ­علیه ­و آله) در دعوت خویشاوندانِ خود، به اسلام بیان فرمود. و همچنین حدیث منزلت که به خوبی بر جانشینی علی (علیه السلام) دلالت دارد.


[۱] . رجوع شود به کتاب الغدیر، ج۱، ص۳۴۰ و۳۴۲ (از کتب شیعه)

[۲] . گوارا باد بر تو ای پسر ابی­طالب که امروز مولای هر زن و مرد مؤمنی شدی. 

[۳] . … قولوا ما قُلتُ لکم و سَلِّموا علی علیٍّ بإمرَۀ المؤمنین و قولوا: «الحمدُ لِلهِ الَّذی هَدانا لِهذا وَ مَا کُنّا لِنَهتَدِی لَو لا أن هَدانا اللهُ».

[۴] . شرح نهج البلاغه­ی ابن ابی الحدید معتزلی، ج۶، ص۵۰، خطبه­ی ۶۶ و ج۱۲، ص۸۲، خطبه­ی ۲۲۳٫

«…كان الأولى بهما إكرامها و احترام منزلها لكنهما خافا الفرقة و أشفقا من الفتنة ففعلا ما هو الأصلح بحسب ظنهم…». «… قال كرهناه على حداثة السن و حبه بني عبد المطلب…».

در تمهید باقلانی، از پیامبر اکرم  (صلی ­الله ­علیه ­و آله) نقل شده است که حضرت فرمود: «مَن تَقَدَّمَ عَلی قَومٍ مِن مُسلِمین وَ هُوَ یَرَی أنَّ فیهِم مَن هُوَ أفضَل مِنهُ خَانَ اللهَ وَ رَسُولَهُ وَ المُسلِمینَ» یعنی: کسی که بر گروهی از مسلمین پیشی گیرد در حالی که می­داند در میان آن ها با فضیلت ­تر از او هست همانا به خدا و رسولش و مسلمانان خیانت کرده است.

[التمهید باقلانی ص۱۹۰].

[۵] . رجوع شود به کتاب الغدیر، ج۱، ص۳۸۶ (از کتب شیعه).

[۶] . مسند شمس الأخبار، ج۱، ص۱۰۲، باب۷٫

قال رسول الله : «اللهُ مَولای أولی بِی مِن نَفسی لا أمرَ مَعَهُ وَ أنا مَولی المؤمنین أولی بِهِم مِن أنفُسِهِم لا أمرَ لَهُم مَعِی وَ مَن کُنتُ مَولاهُ أولی بِهِ مِن نَفسِه لا أمرَ لَهُ مَعِی فَعَلیٌّ مَولاهُ أولی بِهِ مِن نَفسِه لا أمرَ لَهُ مَعَهُ». 

  1. علی

    درود برشما برادر دینی من. واقعا مطلب عالی و سنجیده ای است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question