بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «شیعه در روایات اهل سنت» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

تصریح به ولایت علی (علیه السلام) در قرآن و روایات 

دلیل سوم ـ مهمانی پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) در اوایل بعثت.

در اوایل اسلام که پیامبر اکرم  (صلی ­الله ­علیه ­و آله) مأمور شد، دعوت به دین خدا را ابتدا از میان آشنایان خود شروع کند و به همین دلیل آن ها را به خانه­ ی خود دعوت کرد به آن ها فرمود: «کدامیک از شما پشتیبان من خواهد بود تا برادر و وصی و جانشین من در میان شما باشد؟». پیامبر اکرم  (صلی ­الله ­علیه ­و آله) سه بار این سخن را تکرار کرد؛ امّا در هر سه بار، تنها علی (علیه السلام) ـ که نوجوانی بیش نبود ـ آمادگی خود را اعلام کرد. 

بعد حضرت فرمود: «ای مردم! این جوان، برادر و وصی و جانشین من در میان شماست…»[۱]

توجه: این سخن از پیامبر اکرم  (صلی ­الله ­علیه ­و آله) یک قضیه­ی حقیقیه است، و چون حضرت با علم خود می ­دانستند که در این جریان کسی جز علی اعلام آمادگی نمی ­کند، خواستند تا از فرصت استفاده کنند تا برای اولین بار موضوع خلافت علی را به همه گوشزد کنند. امری که در تمام طول رسالت خود به کرّات با مردم در میان گذاشتند، آن هم به گونه­ای که برای هیچ کس جای هیچ گونه تردیدی باقی نماند که خلیفه­ ی بعد از حضرت رسول (صلی­ الله­ علیه ­و آله)، علی (علیه السلام) می­ باشد.


[۱] . تاریخ طبری، ج۲، ص۶۲ و۶۳ و تاریخ کامل، ج۲، ص۴۰ و۴۱ و مسند احمد حنبل، ج۱، ص۱۱۱ و شرح نهج البلاغه­ی ابن ابی الحدید، ج۱۳، ص۲۱۰ و متّقی در کنز العمال، ج۶، ص۳۹۲ و ۳۹۸٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی