×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

برگرفته از کتاب «شیعه در روایات اهل سنت» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

موقعيّت علي (عليه السلام) در زمان پيامبر (صلّي الله عليه و آله و سلّم) 

۱۰ـ علی (علیه السلام)، نفس پیامبر (صلی­ الله­ علیه­ و آله) است

به تصریح آیه­ ی مباهله[۱] علی (علیه السلام) نفس پیامبر اکرم  (صلی­ الله­ علیه­ و آله) شناخته شد؛ و این می­ تواند بالاترین فضیلت آن حضرت باشد.[۲]

در سال دهم هجرت، نصارای نجران، جهت تحقیق درباره ­ی اسلام نزد پیامبر اکرم  (صلی­ الله­ علیه­ و آله) آمدند. پس از بحث و گفتگو نماینده­ ی آن ها گفت: این گفتگو ما را قانع نمی ­کند راه این است که در وقت معیَّن با یکدیگر مباهله کنیم و از خداوند بخواهیم دروغگو را هلاک کند.[۳] 

در این موقع پیک وحی نازل شد و آیه­ ی مباهله را آورد و پیامبر را مأمور کرد تا با کسانی که با او به مجادله بر می­ خیزند و زیر بار حق نمی­ روند، به مباهله برخیزد و دو طرف از خداوند بخواهند که افراد دروغگو را از رحمت خود دور کند.

«فَمَنْ حَاجَّكَ فيهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكاذِبينَ». [ای پیامبر!] از این پس که حقیقت برایت روشن شده است [پیرامون عیسی (علیه ­السلام)] هر کس با تو مجادله نمود بگو بیایید فرزندان وزنان و نزدیکان خود را بخوانیم و در محضر خدا ناله کنیم و لعنت خدا را بر دروغ گویان قرار دهیم. 

پس از نازل شدن آیه، قرار شد فردای آن روز، همگی برای مباهله آماده شوند.

برخی از سیره نویسان اهل سنّت در نقل جزئیّات مباهله کوتاهی ورزیده­  اند، ولی گروهی مانند زمخشری در کشاف جلد۱ صفحات۲۲۸ و۲۸۳، فخر رازی در تفسیر مفاتیح الغیب جلد۲ صفحات۴۷۱ و۴۷۲ و ابن اثیر در کامل جلد۲ صفحه­ی۱۱۲ در این باره به شرح مطلب پرداخته ­اند.

زمخشری در بخشی از گفتار خود می­ گوید: پیامبر از میان مسلمانان فقط چهار نفر را برگزید که در این حادثه ­ی تاریخی شرکت کنند. این چهار تن، جز علی، فاطمه، حسن و حسین کسان دیگری نبودند، زیرا در میان مسلمانان نفوسی پاک تر و ایمانی استوارتر از ایمان این چهار تن وجود نداشت. و پیامبر که پیش از ورود به میدان مباهله به همراهان خود گفته بود من هر موقع دعا کردم شما دعای مرا با گفتن آمین بدرقه کنید وارد میدان مباهله شد.

سران نصارا پیش از آمدن پیامبر  (صلی­ الله­ علیه­ و آله) به یکدیگر می ­گفتند: هرگاه دیدید که محمّد، افسران و سربازان خود را به میدان مباهله آورد و شکوه مادی خود را نشان داد در این صورت معلوم می ­شود اعتقادی به نبوّت خود ندارد. ولی اگر با فرزندان و عزیران خود و با ظاهری ساده، به مباهله آمد؛ پیداست که پیامبری راستگوست.

­­­آنان در این گفتگو بودند که ناگهان قیافه ­ی نورانی پیامبر با چهار تن از خانواده­اش، نمایان شد. همگی با حالت بهت زده به چهره­ی یکدیگر نگاه کردند، و انگشت تعجّب به دندان گرفتند.

­اُسقف نجران گفت: من چهره ­هایی را می ­بینم که هر گاه به دعا دست بلند کنند و از درگاه الهی بخواهند که بزرگترین کوه­ ها از جای بکند، فوراً کنده می­شود. بنابراین صحیح نیست ما با این چهره ­های نورانی و با این افراد با فضیلت، مباهله کنیم؛ زیرا بعید نیست که همه­ ی ما نابود شویم و ممکن است دامنه ­ی عذاب گسترش پیدا کند و همه­ ی مسیحیان جهان را فرا بگیرد.

هیأت نمایندگی نجران به این نتیجه رسیدند که هرگز وارد مباهله نشوند، و حاضر شدند که هر سال مبلغی به عنوان مالیات (جزیه) به حکومت اسلامی بپردازند و در مقابل، حکومت اسلامی از جان و مال آن ها دفاع کند.

پیامبر اکرم (صلی­ الله­ علیه­ و آله) فرمودند: اگر از در مباهله وارد می ­شدند، صورت­ های انسانی خود را از دست داده، در آتشی که در بیابان برافروخته می­ شد  می­ سوختند و دامنه ­ی عذاب به سرزمین نجران کشیده می ­شد.[۴] ­


[۱] . سوره­ ی آل عمران، آیه­ ی ۶۱٫

[۲] . مستدرک علی الصحیحین، ج۲، ص۱۲۰ و ج۳، ص۱۶۳ و خصائص نسایی، ص۱۹ و ابن حجر هیثمی در مجمع، ج۷، ص۱۱۰ و متقی هندی در کنزالعمال، ج۶، ص۴۰۰ و ابن عبد البر در استیعاب، ج۲، ص۴۶۶ و زمخشری در کشاف ذیل همین آیه­ ی شریفه و قُرطُبی، ج۴، ص۱۰۴٫

[۳] . هر چند که از آیه ­ی مباهله و از سیره ­ی حلبی استفاده می ­شود که موضوع مباهله را خود پیامبر اکرم پیشنهاد کرد.

[۴] . تفسیر کشّاف، ج۱، ص۲۲۸ و ۲۲۹٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question