بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «شیعه در روایات اهل سنت» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

برخی از علمای اهل سنّت، برای توجیه کلمات عمر، تلاشهای خاصّی به خرج دادند تا بلکه بتوانند ذرّه­ ای از بار زشتی آن بکاهند و آن را تلطیف کنند. آن ها این کلام عمر را که خطاب به رسول خدا (صلی ­الله ­علیه ­و آله) گفت، «إنَّ الَّرجُلَ لَیَهجُر حَسبُنا کتابُ الله» (این مرد هذیان می­ گوید، کتاب خدا در میان ما کافی است.) به این کلام تغییر دادند که، «فقال عمر: إنَّ رَسولَ الله قد غَلَبَه الوَجَعُ و عِندَکُم القرآنُ، حَسبُنَا کتابُ الله»[۱] (مرض بر رسول خدا غلبه کرده است و کتاب خدا در میان شماست و همان کافی است.) 

هر چند که این کلام هم، حاکی از بی ­ادبی عمر، به ساحت رسول خداست و هیچ چیزی را نمی ­تواند جبران کند؛ اما همین علمای اهل سنّت، در جای دیگر از کتاب ­های خود، مجبور شدند به گوشه­ ای از حقیقت اعتراف کنند.

به عنوان مثال، بخاری در صحیح خود گوید: «فقالوا أهجَرَ رسولُ الله»[۲]، گفتند رسول خدا هذیان می­گوید.

مگر خداوند متعال درقرآن کریم در رابطه با وجود مقدس پیامبرش نفرموده است: «و ما یَنطِقُ عَن الهَوی»[۳]؛ او هرگز از روی هوای نفس سخن نمی ­گوید.

مگر خداوند در آیات کثیری از قرآن کریم، اطاعت از پیامبر را بر مردم واجب نکرده است؟

* «و ما آتاکُم الرَّسُولُ فَخُذُوه وَ ما نَهاکُم عَنه فَانتَهوا»[۴]

آن چه رسول خدا برای شما آورده است بگیرید (و عمل کنید) و از آن چه نهی کرده خودداری کنید.

 * «وَ ما کانَ لِمُؤْمِنٍ وَ لا مُؤْمِنَةٍ إِذا قَضَى اللَّهُ وَ رَسُولُهُ أَمْراً أَنْ یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَ مَنْ یَعْصِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالاً مُبینا»[۵]

برای هیچ مرد و زن با ایمان در اموری که خدا و رسولش حکم کرده ­اند اراده و اختیاری نیست (که رأی خلافی اظهار نمایند). و کسی که از خدا و رسولش سرپیچی کند به گمراهی واضحی فرو افتاده است. 

* «أطیعُوا اللهَ وَ أطیعُوا الرَّسُولَ»[۶]

از خداوند و رسول او اطاعت کنید.

* «مَن یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَد أطاعَ اللهَ»[۷]

هر کس که از رسول خدا اطاعت کند از خداوند اطاعت کرده است.

* «فَلْیَحْذَرِ الَّذینَ یُخالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَنْ تُصیبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ یُصیبَهُمْ عَذابٌ أَلیمٌ».[۸]

آنان که از فرمان او (پیامبر) سرپیچی می ­کنند، باید از این بترسند که فتنه و آزمونی بزرگ دامنگیرشان شود یا عذابی دردناک بر سرشان فرود آید.    


[۱] . صحیح بخاری، کتاب المرضی، باب۱۷، ح۱ و ج۵ ص۱۵۹، ح۴۴۳۲ و صحیح مسلم، کتاب الوصیَّۀ، باب۶، ح۸٫

[۲] . صحیح بخاری، کتاب الجهاد و السیر، باب۱۷۵، ح۱٫

[۳] . سوره­ ی نجم، آیه ­ی ۳٫

[۴] . سوره­ ی حشر، آیه­ ی ۷٫

[۵] . سوره­ ی احزاب، آیه­ ی ۳۶٫

[۶] . سوره­ ی نور، آیه­ ی ۵۴٫

[۷] . سوره­ ی نساء، آیه ­ی ۸۰٫

[۸] . سوره­ ی نور، آیه­ ی ۶۳٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی