امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «شیعه در روایات اهل سنت» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

برخی از علمای اهل سنّت، برای توجیه کلمات عمر، تلاشهای خاصّی به خرج دادند تا بلکه بتوانند ذرّه­ ای از بار زشتی آن بکاهند و آن را تلطیف کنند. آن ها این کلام عمر را که خطاب به رسول خدا (صلی ­الله ­علیه ­و آله) گفت، «إنَّ الَّرجُلَ لَیَهجُر حَسبُنا کتابُ الله» (این مرد هذیان می­ گوید، کتاب خدا در میان ما کافی است.) به این کلام تغییر دادند که، «فقال عمر: إنَّ رَسولَ الله قد غَلَبَه الوَجَعُ و عِندَکُم القرآنُ، حَسبُنَا کتابُ الله»[۱] (مرض بر رسول خدا غلبه کرده است و کتاب خدا در میان شماست و همان کافی است.) 

هر چند که این کلام هم، حاکی از بی ­ادبی عمر، به ساحت رسول خداست و هیچ چیزی را نمی ­تواند جبران کند؛ اما همین علمای اهل سنّت، در جای دیگر از کتاب ­های خود، مجبور شدند به گوشه­ ای از حقیقت اعتراف کنند.

به عنوان مثال، بخاری در صحیح خود گوید: «فقالوا أهجَرَ رسولُ الله»[۲]، گفتند رسول خدا هذیان می­گوید.

مگر خداوند متعال درقرآن کریم در رابطه با وجود مقدس پیامبرش نفرموده است: «و ما یَنطِقُ عَن الهَوی»[۳]؛ او هرگز از روی هوای نفس سخن نمی ­گوید.

مگر خداوند در آیات کثیری از قرآن کریم، اطاعت از پیامبر را بر مردم واجب نکرده است؟

* «و ما آتاکُم الرَّسُولُ فَخُذُوه وَ ما نَهاکُم عَنه فَانتَهوا»[۴]

آن چه رسول خدا برای شما آورده است بگیرید (و عمل کنید) و از آن چه نهی کرده خودداری کنید.

 * «وَ ما کانَ لِمُؤْمِنٍ وَ لا مُؤْمِنَةٍ إِذا قَضَى اللَّهُ وَ رَسُولُهُ أَمْراً أَنْ یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَ مَنْ یَعْصِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالاً مُبینا»[۵]

برای هیچ مرد و زن با ایمان در اموری که خدا و رسولش حکم کرده ­اند اراده و اختیاری نیست (که رأی خلافی اظهار نمایند). و کسی که از خدا و رسولش سرپیچی کند به گمراهی واضحی فرو افتاده است. 

* «أطیعُوا اللهَ وَ أطیعُوا الرَّسُولَ»[۶]

از خداوند و رسول او اطاعت کنید.

* «مَن یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَد أطاعَ اللهَ»[۷]

هر کس که از رسول خدا اطاعت کند از خداوند اطاعت کرده است.

* «فَلْیَحْذَرِ الَّذینَ یُخالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَنْ تُصیبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ یُصیبَهُمْ عَذابٌ أَلیمٌ».[۸]

آنان که از فرمان او (پیامبر) سرپیچی می ­کنند، باید از این بترسند که فتنه و آزمونی بزرگ دامنگیرشان شود یا عذابی دردناک بر سرشان فرود آید.    


[۱] . صحیح بخاری، کتاب المرضی، باب۱۷، ح۱ و ج۵ ص۱۵۹، ح۴۴۳۲ و صحیح مسلم، کتاب الوصیَّۀ، باب۶، ح۸٫

[۲] . صحیح بخاری، کتاب الجهاد و السیر، باب۱۷۵، ح۱٫

[۳] . سوره­ ی نجم، آیه ­ی ۳٫

[۴] . سوره­ ی حشر، آیه­ ی ۷٫

[۵] . سوره­ ی احزاب، آیه­ ی ۳۶٫

[۶] . سوره­ ی نور، آیه­ ی ۵۴٫

[۷] . سوره­ ی نساء، آیه ­ی ۸۰٫

[۸] . سوره­ ی نور، آیه­ ی ۶۳٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 5388
  • بازدید دیروز: 6476
  • بازدید هفته: 47806
  • بازدید ماه: 151968
  • بازدید سال: 1673977
عکس های متنوع تصادفی