امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

 بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «شیعه در روایات اهل سنت» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

ابن ابی الحدید معتزلی می ­نویسد: به استادم نَقیب گفتم، از این روایات معلوم می­شود که پیامبر (صلی ­الله ­علیه ­و آله)، علی (علیه السلام) را خلیفه نموده بود؛ ولی چگونه باور کنم که صحابه بر خلاف گفته­ ی پیامبر اجماع کنند! همچنان که بعید است باور کنم آن ها بر خلاف گفته ­ی او که روزه ­ی ماه رمضان واجب است اجماع کنند؟! 

خلاصه­ ی جواب نقیب این است: به نظر صحابه، خلافت مانند نماز و روزه نبود. آن ها در مثل خلافت، امارت، تدبیر جنگ و سیاست با پیامبر مخالفت می ­کردند در صورتی که مصلحت را در چیز دیگری می ­دیدند. مگر نمی­بینی که در جنگ بدر پیامبر می ­خواست در جایی منزل کند ولی انصار مخالفت کردند! 

 ولایت
آن گاه نقیب مثال­ هایی از مخالفت اصحاب با پیامبر زد… و سپس گفت: مردمانی که گمان می ­کردند، عرب از علی اطاعت نمی ­کند (و خلافت را از روی مصلحتی که خود تشخیص دادند به دیگری واگذار کردند) از چند جهت بود: بعضی به جهت حسادت، برخی به جهت دشمنی با علی و خون خواهی (به دلیل کفّاری که علی از خانواده­ ی آن ها در جنگ­ ها کشته بود)، بعضی به بهانه ­ی آن که خلافت و نبوّت در یک خانواده جمع نمی­ شود، برخی به جهت ترس از عدالت و بعضی به خاطر دشمنی با پیامبر و نزدیکی علی به آن حضرت. بنابراین جهات همه­ ی آن ها بر دور کردن خلافت از علی اتّفاق کردند… آنان با کمک عمر می­ گفتند: عرب ابوبکر را دوست دارد، چرا که او شرافتی ندارد که بر دیگران بزرگی بفروشد! و خویشاوندی نزدیکی با پیامبر ندارد تا بر دیگران تکبّر کند!… و به این علّت بود که دلایل و گفته ­ها و نوشته­ها کنار رفت و کهنه و پوسیده شد و قدرت ابوبکر و هواخواهان او بالا گرفت.[۱]   

بیان دو نکته:

  1. این نکته قابل تأمل است که ابوبکر و عمر در جنگ های زمان پیامبر، نه کافری را کشتند، و نه حتّی یکی از آن ها را زخمی کردند. اصولاً آن ها در جنگ ها، آخر سپاه را برای خود انتخاب می­ کردند؛ تاریخ، خود گواه است که چگونه در موقعیت های بحرانی، همچون جنگ احد و خیبر پا به فرار گذاشتند و در گوشه ­ای پناه گرفتند و یا برای این که نگاه های سرزنش آمیز را از خود دور کنند، به تعریف و تمجید از قهرمانی دشمن پرداختند و روحیه­ ی مسلمین را در برابر دشمن ضعیف کردند. 
  2. جا دارد این سؤال را از اهل سنت بپرسیم که، اگر پیامبر اکرم را به عنوان شخصی می ­شناسیم که از روی جهالت و هوی و هوس صحبتی نمی ­کند، و اگر قرآن کریم به ما امر کرده که هر چه پیامبر می­ گوید، بدون چون و چرا بپذیریم،«ما آتاکُم الرَّسولُ فَخُذوه»؛ پس چرا برخی از اصحاب پیامبر و در رأس آن ها ابوبکر و عمر در امر خلافت به مخالفت صریح با پیامبر برخواستند، و بعد از او گفتند، مصلحت نیست که علی خلیفه شود! آیا آن ها بهتر از پیامبر می­ فهمیدند؟ و آیا می­ توان باور کرد که پیامبر خدا در امر تعیین علی به خلافت اشتباه کرده باشد و افرادی مثل ابوبکر و عمر به این اشتباه واقف شدند! ابن ابی الحدید در کتاب خود، مطلبی را از عمر نقل می­کند که به ابن عباس گفت: به خدا قسم علی برای تصدّی امر خلافت بر همه اولویت داشت، مگر این که ما از دو چیز نگران بودیم؛ یکی جوانی او و دیگری محبّت او به بنی هاشم![۲]

[۱] . شرح نهج البلاغه­ی ابن ابی الحدید، ج۱۲، ص۸۲ تا ۸۷٫

[۲] . شرح نهج البلاغه ­ی ابن ابی الحدید معتزلی، ج۶، ص۵۰ و ج۱۲، ص۸۲].   

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 5
  • بازدید امروز: 444
  • بازدید هفته: 29527
  • بازدید ماه: 138428
  • بازدید سال: 1662292
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: خرداد ۸, ۱۳۹۶
عکس های متنوع تصادفی