بسم الله الرحمن الرحیم

 برگرفته از کتاب «شیعه در روایت اهل سنت» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

در قرآن کریم این لفظ با واژه ­های هم خانواده ­اش دوازده بار به کار رفته است. کلمه ­ی شیعه در اصل به معنای یک یا چندی از پیروان است.

به عنوان مثال؛ در سوره­ ی قصص، خداوند درباره­ی یکی از پیروان حضرت موسی (علیه  السلام) تعبیر به شیعه ­ی موسی کرده و می ­فرماید: «فَوَجَدَ فیها رَجُلَینِ یَقتَتِلان هذا مِن شیعَتِهِ وَ هذا مِن عَدوِّهِ…»[۱] و در سوره­ ی صافّات، حضرت ابراهیم (علیه  السلام) به عنوان شیعه ­ی نوح (علیه  السلام) معرفی شده است. «وَ إنَّ مِن شیعَتِهِ لَإبراهیم…».[۲] از کاربرد این لغت در قرآن کریم بر می ­آید که متضادّ آن «عدوّ» است. یعنی شیعه در مقابل واژه ­ی عدوّ قرار دارد.

در آغاز تاریخ اسلام، لفظ «شیعه» به معنای اصلی یا لغوی ­اش، برای پیروان افراد مختلفی به کار می­ رفت، اما این لفظ به تدریج معنای ثانوی یا اصطلاحی پیدا کرد و بر اساس این معنا تنها بر پیروان علی (علیه  السلام) که به امامت او معتقدند شیعه اطلاق می­گردد.


[۱] . سوره­ی قصص، آیه ­ی ۱۵٫

[۲] . سوره­ی صافّات، آیه ­ی ۸۳٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی