شرط چهارم (از حد ترخص گذشته باشد)

حد ترخص، مکانی است که از آن جا به بعد، خانه های شهر یا روستا به وضوح دیده نمی شوند و صدای اذان (بدون بلندگوی) آن هم به گوش نمی رسد.

اگر شهر با روستا هم دیوار شده، در صورتی که از این به بعد، عرف، آن روستا را یکی از محله های شهر می داند، حد ترخص روستا از انتهای دیوارهای شهر محاسبه می شود. اما اگر عرف چنین نظری ندهد و روستا را جدای از شهر بداند، حد ترخص روستا، از آخرین خانه های همان روستا محاسبه شده و اگر مقداری دور شود که خانه های روستا را نبیند، از حد ترخص خارج شده است.

مثال: اصفهان و خمینی شهر به یکدیگر متصل شده اند، اما عرف، خمینی شهر را جزء اصفهان و محله ای از محلات آن شهر نمی داند، بنابراین با وجودی که خانه های این دور شهر به یکدیگر متصل شده اند، این دو شهر مجزای از یکدیگر بوده و حد ترخص خمینی شهر، از آخرین خانه های همان شهر محسوب می شود.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی