شرط اوّل مسافرت (مقدار مسافت شرعی)

در روایات مقدار مسافت شرعی هشت فرسخ آمده است.

هر فرسخ عرفی تقریبا شش کیلومتر است. اما فرسخ شرعی سه میل است که هشت فرسخ آن ۲۴ میل می­شود. 

در این رابطه اختلاف فتواهایی میان علما وجود دارد که ذکر می گردد:

  1. هر فرسخ شرعی تقریباً ۵ کیلومتر است. که هشت فرسخ تقریباً ۴۰ کیلومتر می­شود. (حضرت آیت الله زنجانی)
  2. هر فرسخ شرعی تقریباَ کمتر از ۵/۵ کیلومتر است که ۸ فرسخ آن حدود ۴۳ کیلومتر می شود. (حضرات آیات: خویی، تبریزی، سیستانی و مکارم)
  3. هر فرسخ شرعی تقریباَ ۵/۵ کیلومتر است که ۸ فرسخ آن تقریباً ۴۴ کیلومتر می شود. (حضرات آیات: گلپایگانی و صافی)
  4. هر فرسخ شرعی تقریباً بیش از ۵/۵ کیلومتر است که ۸ فرسخ آن تقریباً ۴۵ کیلومتر می شود. (حضرات آیات: امام خمینی، مقام معظم رهبری و فاضل لنکرانی)  
متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی