بسم الله الرحمن لارحیم

ابن تیمیه در شهر حرّان و در سال ۶۶۱ هـ.ق متولد و در سال ۷۲۸ هـ.ق از دنیا رفت.

وی عقایدی چون: تجسیم برای خدای متعال، حرمت زیارت قبور اولیا، حرمت استغاثه به ارواح اولیای الهی، حرمت توسّل، شفاعت و . . . داشت.

او از کسانى است که بر همگان مى تازد و احدى از بزرگان و پیشوایان مذاهب و فرقه هاى مختلف از دست او در امان نیستند. از این رو به دلیل عقاید فاسد و نظریّات باطل او، بزرگان و رهبران اهل سنّت به گمراه بودن وى و زندانى کردن او فتوا داده اند، مگر آن که توبه نماید.او دست آخر هم توبه نکرد و در زندان جان داد.

ابن کثیر که از شاگردان او است می گوید: در روز هفتم شعبان مجلسی در صر حاکم دمشق برگزار شد. و در آنجا همه متفق شدند اگر ابن تیمیه دست از افکارش بر ندارد او را زندانی کنند. سپس بعد از اظهار اعتقاداتش در مناظره با شمس الدین عدنان او را در برجی حبس نموده و سپس او را به حبس معروفی به نام (جبّ) منتقل ساختند.(البدایه و النهایه، ج۱۴، ص۴)

اما بشنوید از نظر علمای بزرگ اهل سنت در رابطه با وی:

۱ـ محمد بن محمد بخاری:

وی که عالمی حنفی و متوفای ۸۴۱ است می گوید: «إنّ من أطلق القول على ابن تیمیّة أنّه شیخ الإسلام فهو بهذا الإطلاق کافر» (هر کس به ابن تیمیه شیخ الاسلام بگوید ، کافر است). (البدر الطالع، جبد۲، صفحه ی۲۶۰)

۲ـ ابن حجر عسقلانی: 

او متوفای ۸۵۲ بوده و از ارکان علمی اهل سنت است. وی می گوید:(من اعتقد عقیدة ابن تیمیّة حلّ دمه وماله) «در شهر دمشق اعلام کردند که هر کس افکار ابن تیمیّه اعتقاد داشته باشد، ریختن خون او و گرفتن اموالش حلال است». (الدّرر الکامنة، جلد۱، صفحه ی۱۷۱)

وی می گوید: «مردم مسلمان در علمای اسلام نظرشان در رابطه با ابن تیمیه این است که وی زندیق و ملحد و بی دین است و برخی می گویند که وی منافق است؛ چرا که به ساحت علی (رضی الله عنه) جسارت کرده و حرف های بی ربط زده است» (الدر الکامنه، جلد۱، صفحه ی۱۷۱) 

۳ـ ابن حجر هیتمی مکی:

وی متوفای ۹۷۴ است و در کتاب خود چنین می نویسد: «ابن تیمیّة عبد خذله اللّه، وأضلّه وأعماه، وأصمّه وأذلّه، وبذلک صرّح الأئمّة الذین بیّنوا فساد أحواله وکذب أقواله… وأهل عصرهم وغیرهم من الشافعیّة والمالکیّة والحنفیّة» )ابن تیمیه کسی است که خداوند اورا خوار و گمراه و کور و کر کرده است، و پیشوایان اهل سنّت و معاصرین وى از شافعیها، و مالکیها، و حنفیها، بر فساد افکار واقوال او تصریح دارند.)(الفتاوى الحدیثة: ۸۶(.

۴ـ محمد بن عقیل که متوفای ۱۳۵۰ است می‌گوید: «ابن تیمیة شیخ النصب» (ابن تیمیه استاد ناصبی ها است) (تقویة الإیمان، سید محمد بن عقیل العلوی، ص ۱۰۱) 

۵ـ عبد ربه از علمای الازهر است. وی می گوید:«ابن تیمیة هو الذی جمع شتات أقوال الخوارج وغیرهم من الملحدین ودونها رسائل» (ابن تیمیه اقوال مختلف خوارج و ملحدین را جمع کرده است و این‌ها را به عنوان رساله آورده است.) (فیض الوهاب، ج ۱، صفحه ۱۲۱)

۶ـ آقای امام حافظ ابو الفیض احمد بن محمد صدیق غماری حسنی که از علمای اردن و متوفای ۱۳۸۰ است، می‌گوید:«أنه رأس المنافقین فی عصره» (او سر کرده ی منافقین عصر خودش بوده است.) (البرهان الجلی، ص ۵۳)

۷ـ آقای سقاف که از علمای اهل سنت است و در حال حاضر زنده است، می‌گوید:«فهو ناصبی خبیث ومجسم بغیض شاع المخالفون أم أبوا» (ایشان ناصبی و خبیث است، چه مخالفین بخواهند و چه نخواهند.) (مجموع رسائل سقاف، ج ۲، ص ۷۳۷)

۸ـ آقای حسن بن فرحان مالکی از علمای معاصر عربستان سعودی است و سلفی است. وی می‌گوید: «حوکم ابن تیمیه فی عصره علی بغض علی واتهموه مخالفوه من علماء عصره بالنفاق» (ابن تیمیه را به خاطر بغض علی محاکمه کردند و علمای عصر ابن تیمیه او را متهم کردند به نفاق و ایشان می‌گوید) «ان علیا قاتل للریاسة لا للدیانة وأن تواتر اسلام معاویه ویزید بن معاویه اعظم من تواتر اسم علی وأنه کان مخذولا» (علی برای ریاست جنگید نه برای دیانت و تواتر اسلام معاویه و یزید، بالاتر از تواتر اسلام علی است و علی همیشه خار بوده است.) بعد آقای فرهان مالکی می‌گوید: «و ان لم تکن هذه الاقوال نصبا، فلیس فی الدنیا نصب» (اگر این عبارت‌ها دلیل بر ناصبی بودن ایشان نباشد؛ پس ما ناصبی در دنیا نداریم.) (قرائت فی کتب العقائد صفحه ۱۷۶)

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به شرح حال ابن تیمیه ـ آیا ابن تیمیه شیخ الاسلام است؟!

 • بسم الله والحمد لله وصلی الله علی رسول الله وعلی آله واصحابه

  با سلام از مطالبتان استفاده کرده لذت بردم

  پس از بازدید از وبلاگم اگر پسندیده و مورد قبولتان واقع شد لینکمان کنید

  موفق باشید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ بهمن ۱۰م, ۱۳۹۲ ۰۹:۳۷:

  سلام بر شما .. ممنونم از حضورتون

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی