بسم الله الرحمن الرحیم

آرای مفسران در خصوص حروف مقطعه

رأی یکم

حروف مقطعه از متشابهاتی است که علم آن مخصوص خدای سبحان است و درک آن میسور غیر خدا نیست.

پاسخ: حروف مقطعه از متشابهات نیست؛ چرا که متشابه ایه ای است که می تواند دلالت بر معنایی روشن داشته باشد یا می توان از آن معنایی را استظهار کرد، لیکن آن معنا، باطل حق نما است. در حالی که اصلا معنای روشنی از حروف مقطعه برداشت نمی شود.

افزون بر این، حتی اگر حروف مقطعه از متشابهات باشد، تفسیر پذیر است. زیرا مفسران می توانند با ارجاع متشابهات به محکمات، آن ها را تفسیر کنند. و آن چه علمش مخصوص ذات اقدس الهی است، تأویل متشابهات است، نه تفسیر آن: «وَ أُخَرُ مُتَشابِهاتٌ … وَ ما یَعْلَمُ تَأْویلَهُ إِلاَّ اللَّهُ»[۱]  

رأی دوم

حروف مقطعۀ هر سوره، نام همان سوره است.

پاسخ: دلیلی بر اثبات این مطلب نداریم و صرفا می توانیم آن را به عنوان یک احتمال مطرح کنیم.

رأی سوم

حروف مقطعه نام های قرآن است؛ چنانکه «فرقان» و «ذکر» نام های قرآن کریم است.

پاسخ: این مطلب هم ادعایی بدون دلیل است و از محدودۀ احتمال تجاوز نمی کند.  

رأی چهارم

هر یک از حروف مقطعه علامت اختصاری و اشاره ای به اسمی از اسمای حسنای الهی و برخی نیز، رمز و اشاره به نام پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) است.

هر یک از نام های الهی مرکب از چند حرف است و از هر نامی حرفی گزینش شده و به صورت ناپیوسته در ابتدای برخی سور قرآن قرائت می شود.

نحوۀ گزینش این حروف نیز متفاوت است؛ گاهی از ابتدای نام خدا انتخاب شده؛ مانند الف که از اسم «الله» و کاف از اسم «کافی» برگفته شده و گاهی از حروف میانی آن؛ مانند: حرف «ی» از اسم های «علیم»، «حکیم» و «رحیم».

گاهی نیز حروف پایانی اسم گزینش شده؛ مانند: حرف «م» که از نام های «علیم» و «حکیم» و «رحیم» اتخاذ شده است.

مرحوم شیخ الرئیس ابوعلی سینا در رسالۀ نوروزیه معتقد است که هر یک از این حروف، روز و علامت اختصاری کلمه ای خاص است؛ مانند این که «الف» ناظر به باری تعالی است و «ب» ناظر به عقل اول و «ج» ناظر به نفس کلی و «د» ناظر به عالم طبیعت است.

پاسخ: این احتمال نیز محال عقلی نیست، ولی چه دلیلی بر اثبات آن وجود دارد؟! تنها دلیل این احتمال روایت هایی است که یا مرسله هستند و یا از نظر دلالت، ضعیف می باشند. این گونه احتمالات، هم فاقد دلیل معتبر نقلی است و هم فاقد برهان عقلی.

سخن ابوعلی سینا هم فاقد دلیلمعتبر است و ذکر این گونه تناسب ها (که چون الف در حروف ابجد اولین حرف است و باری تعالی اولین موجود است، پس الف اشاره و رمزی به آن ذات مقدس است) اطمینان بخش نیست؛ زیرا اولویت حق از امور تکوینی و حقیقی است و اولیت الف در حروف ابجد از امور اعتباری است. و اموی اعتباری نمی تواند نشانۀ امو یتکوینی باشد.  

علامه طباطبایی هم می فرماید: استفاده از رمز در جایی است که گوینده نمی خواهد جز مخاطب کسی به مراد او پی ببرد؛ در صورتی که اسمای حسنای الهی ـ که صاحبان این رأی، حروف مقطعه را نشانۀ آن می دانند ـ در موراد فراوانی از سوره های قرآن به تصریح یا تلویح ذکر شده است و با این وجود، فایده ای در اشاره به آن اسماء به وسیلۀ حروف رمزی باقی نمی ماند.

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۶۹ ـ ۷۶)


[۱] . آل عمران، آیۀ۷٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی