بسم الله الرحمن الرحیم

­هدف کلی سورۀ بقره چیست؟

هر چند که آیات این سوره مشتمل بر موضوعات گوناگون است، ولی از آن جا که هر سوره به منزلۀ فصلی از فصول قرآن کریم و در نتیجه دارای هدف و پیام واحد است، این سوره نیز دارای غرض واحد و جامعی خواهد بود.

هدف واحدی که می توان از مباحث متنوع این سوره انتزاع کرد، این است که: «مقتضای بندگی خدای سبحان، ایمان به همۀ پیامبران و همۀ کتاب های آسمانی است»  

بر این اساس است که سورۀ بقره، کافران و منافقان را بر اثر نداشتن ایمان مذمت می کند. اهل کتاب را به خاطر بدعت هایشان، از جمله تفرقه در این خدا و فرق گذاشتن بین پیامبران، ملامت می کند و احکامی را که ایمان به آن ها مقتضای اسلام است بیان می کند.

انسجام و هماهنگی صدر و ذیل سورۀ بقره، شاهد این مدعاست؛ در اولین آیات آن، سخن از ایمان پرهیزکاران به غیب و کتاب های آسمانی و کفر و انکار کافران و منافقان نسبت به این حقایق است و در پایان سوره نیز سخن از ایمان رسول و مؤمنان به وحی، فرشتگان و رسولان الهی و عدم تفریق بین مرسلین است.

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۳۳)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی