بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

­هدف کلی سورۀ بقره چیست؟

هر چند که آیات این سوره مشتمل بر موضوعات گوناگون است، ولی از آن جا که هر سوره به منزلۀ فصلی از فصول قرآن کریم و در نتیجه دارای هدف و پیام واحد است، این سوره نیز دارای غرض واحد و جامعی خواهد بود.

هدف واحدی که می توان از مباحث متنوع این سوره انتزاع کرد، این است که: «مقتضای بندگی خدای سبحان، ایمان به همۀ پیامبران و همۀ کتاب های آسمانی است»  

بر این اساس است که سورۀ بقره، کافران و منافقان را بر اثر نداشتن ایمان مذمت می کند. اهل کتاب را به خاطر بدعت هایشان، از جمله تفرقه در این خدا و فرق گذاشتن بین پیامبران، ملامت می کند و احکامی را که ایمان به آن ها مقتضای اسلام است بیان می کند.

انسجام و هماهنگی صدر و ذیل سورۀ بقره، شاهد این مدعاست؛ در اولین آیات آن، سخن از ایمان پرهیزکاران به غیب و کتاب های آسمانی و کفر و انکار کافران و منافقان نسبت به این حقایق است و در پایان سوره نیز سخن از ایمان رسول و مؤمنان به وحی، فرشتگان و رسولان الهی و عدم تفریق بین مرسلین است.

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۳۳)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 2910
  • بازدید دیروز: 3751
  • بازدید سال: 1613639
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی