امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

 بسم الله الرحمن الرحیم

وقتی امام حسین (علیه­ا لسلام) در مسیر کوفه، خبر شهادت جناب «مسلم بن عقیل» را ­شنید، بدون این­که تغییر مسیر دهد، به همراهانش اذن بازگشت داد و فرمود: «برگردید، چون راه ما راه کشته شدن است». برخی از آن ­ها برگشتند، اما در عین حال امام سایه به سایه ­ی «زهیر بن قین» می ­رود و او را به همراهی خود دعوت می­ کند، و یا این­که پیشنهاد «حبیب بن مظاهر» را در مورد دعوت از طایفه ­ی بنی اسد می ­پذیرد.

کربلا سؤالی که جا دارد مطرح شود، این است که این دو نوع رفتار متفاوت امام (علیه ­السلام) چه معنایی دارد؟ اگر امام به دنبال یار و همراه، و دنبال پیروزی بر سپاه عمر یزید است، چرا به عدّه ­ای می­گویند برگردید و در مقابل عدّه­ ی دیگری را به سپاه خود فرا می­ خوانند؟!

حقیقت مطلب این است که امام به دنبال شمشیر زن و جمع آوری مبارز بیشتر نبود، بلکه حضرت به دنبال انسان ­سازی و شکوفایی استعدادهای انسان بود. دعوت امام از آنان بدان جهت بود که حضور چنین افرادی در میان سپاهش جرأت آزاد شدن همه­ ی مردم از فرهنگ شوم اموی را بیشتر می­ کرد، تا انسان گمان نبرد راهی برای آزاد شدن از «فرهنگ پوچ­ گرایی» وجود ندارد، و تصور نکنند که چاره­ای جز تسلیم شدن در این راه نیست!

هر سال در ایام محرم کربلا شور تازه ­ای به خود می ­گیرد و کاروان انسان ساز و هدایت ­گر امام حسین (علیه­ السلام) دوباره به راه می ­افتد. هر ساله نگاه امام حسین (علیه ­السلام) به زهیر بن قین­ هایی می ­افتد و با جذبه­ی ولایی خود آن ­ها را به اوج کمال و شرافت می­ رساند. کسی که بتواند از دنیا دل بردارد و به کربلای حسین و دستان با سخاوت اباعبد الله الحسین (علیه­ السلام) نظاره کند، ممکن است از منتخبین امام باشد و با یک کرشمه ­ی او عمری را در عزت و سربلندی زندگی کند.  

آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند  آیا شود که گوشه­ ی چشمی به ما کنند! 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 5334
  • بازدید دیروز: 6476
  • بازدید هفته: 47752
  • بازدید ماه: 151914
  • بازدید سال: 1673923
عکس های متنوع تصادفی