امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

 بسم الله الرحمن الرحیم

معاویه شرایطی ساخته بود که هیچ کس جرأت زیر پا گذاشتن نظام دروغین او را نداشت و حتی بسیاری از صحابه و بزرگان هم مقابله ­ی با این نظام و بازگشت به آیین ناب محمدی را غیر ممکن می­ دانستند. او با حیله­ و تزویر چنین وانمود کرده بود که هم می ­توان دین­دار بود و هم با فرهنگ وی زندگی کرد. نتیجه ­ی چنین تفکری انسان ­های دنیا پرست و دنیا محوری بودند که خود را دین ­دار و متدین واقعی می ­دانستند، و دین­ داران حقیقی را به خشکه مذهبی، افراط و زیاده روی متهم می­ کردند!

هم اندیشی دینی . درسهایی از کربلا . قبول و ماندگاری این تفکر یعنی کنار گذاشتن ریشه ­ای ترین ابعاد دین و ورود نامبارک در حوزه­ی دنیا پرستی و دنیا محوری! در این میان تنها امام حسین (علیه ­السلام) بود که در بهترین شرایط اقدام به مبارزه کرد و با ایستادگی در برابر نظام معاویه، مسیر صحیح دین را تا قیامت بر همگان ترسیم نمود. امام با شهادت خود و عزیزانش به دنبال نجات امت اسلامی از تاریکی و جهالت نظام «اموی ـ رومیِ» معاویه و وارد کردن انسان در نورانیت ارتباط با خداست. روی همین حساب ما در برابر فرهنگ اومانسیتی اروپا سر تسلیم فرود نمی­ آوریم، و تنها راه پیروزی در برابر آن را در نهضت حسینی می ­دانیم؛ هر چند که این راه به شهادت ختم شود: «قُلْ هَلْ تَرَبَّصُونَ بِنا إِلاَّ إِحْدَى الْحُسْنَیَیْن؛‏ بگو: «آیا درباره ما، جز یکى از دو نیکى (پیروزی یا شهادت) را انتظار دارید؟!».[۱]

آن حضرت در مکّه و در سرزمین منا برای آگاه کردن مردم در خطبه ­ای به عده ­ای از صحابه ـ که به اصطلاح بزرگان محترمین آن روز شمرده می­ شدند ـ چنین فرمود: «خداوند به شما احترامی داده است که نگذارید حکم زمانه بر حکم عهد محمّدی حاکم شود. مگر نمی­ بینید عهد پیامبر را منسوخ می­ کنند! از چه نشسته­ اید. مال­ هایتان را گرفته ­اید و به احترامی که در جامعه به شما می­ گذارند، دل خوش کرده ­اید و ساکت شده ­اید؟! در حالی که دین پیامبر را بی ­رنگ کرده­ اند. مگر نه این­که بزرگان دین با امر به معروف و نهی از منکر دین را نگه می ­دارند؟! چرا بر حاکم زمانه ­ای که می ­خواهد زمانه­ ی غیر دینی را حاکم کند اعتراض نمی­ کنید؟! پیمان­ های خدا شکسته شده و شما هراسی نمی­ کنید! … به مُداهنه و سازش با ظالمان، خود را آسوده کرده ­اید. همه ­ی این­ ها منکراتی است که خداوند امر کرد که از آن جلوگیری کنید و شما از آن غافلید … شما ظالمان را در مقام خود جای دادید و امور خدا را به آن­ ها واگذاشتید… آن ­ها را بر این مقام مسلط کرده ­اید و فرار شما از مرگ و علاقمندی ­تان به زندگی ­ای که از شما جدا خواه شد، ضعفا را زیر دست آن ­ها کرده است.»


[۱] . سوره­ی توبه، آیه­ی۵۲٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 5385
  • بازدید دیروز: 6476
  • بازدید هفته: 47803
  • بازدید ماه: 151965
  • بازدید سال: 1673974
عکس های متنوع تصادفی