×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

 با توجه به دشمنی و حسادت امیّه با جناب هاشم، فرزندان امیه نیز همواره کینه ­ی فرزندان هاشم را در دل داشتند و به آن­ها به دید حسادت نگاه می­ کردند. امویان که فرهنگی جاهلانه و متعصبانه داشتند، سعی می­ کردند تا به هر صورتی که شده با بنی هاشم به مبازه برخیزند. این جنگ و ستیز تا قبل از ظهور اسلام ادامه داشت. تا این­که با ظهور اسلام و پدیدار شدن جلوه­ های زیبای آیین محمدی در جامعه، و حاکمیت اسلام بر سرزمین مکه، رقابت و دشمنی آن­ها با بنی هاشم به ظاهر رو به خاموشی گرایید و تا مدت­ ها سخنی از آن به میان نمی­ آمد، تا این­که بعد از فتح شام­، خلیفه­ ی اوّل، معاویه را حاکم بر شام کرد تا سال ­ها بر افکار مردم حکومت کند و فرهنگ اموی خود را به عنوان اسلام بر مردم عرضه بدارد.  


درس هايي از کربلا کشور شام جولان­گاه فرهنگ و تفکر خاص رومیان است. فرهنگ روم فرهنگی است که نسبت به پذیرش دین سرسختی خاصی از خود به خرج می ­دهد و نمی ­تواند حاکمیت خداوند را بر افکار دنیا «اومانیستی» خود ترجیح دهد. آن ­ها بنای دنیای خود را بر محوریت انسان گذاشته ­اند و نمی ­توانند تفکری به نام خداپرستی و خدامحوری را مورد پذیرش قرار دهند. آن ­ها اصل و محور اساسی زندگی خود را انسان و لذت ­جویی ­های او می ­دانند، لذا نمی ­توانند پذیرای دین ­داری باشند؛ چرا که مبنای اصلی دین بر این است که همه­ ی ما مخلوق خداوند هستیم و باید در زندگی خود اصل را بر عبودیت خداوند و اطاعت از دستورات او قرار دهیم.

وقتی فرهنگ مسیحیت وارد روم شد، آن­ ها پس از چهار قرن مقابله، مجبور به پذیرش آن شدند. البته فرهنگ روم وقتی با سرسختی فراوان مسیحیت را پذیرفت، بیش از آن که رنگ و بوی مسیحیت را بگیرد، رنگ و بوی خود را به این شریعت مقدس زد و چهره­ ی آن را به نفع فرهنگ «اومانسیتی» خود تغییر داد. فرهنگ روم همین مسیحیت تحریف شده و اومانیست محور را هم نتوانست تحمل کند و بعد از نه قرن در قالب رنسانس، آن را به کنج انزوا و فراموشی کشاند! تا دوباره به مکتب «اومانسیتی» خود بازگردد. محور فرهنگ امروز اروپا همین آداب و فرهنگ رومی است، فرهنگی که به جای محوریت خداوند، انسان را محور می­ داند و به جای تن دادن به بندگی خدای یکتا، اصل اساسی را انسان می ­داند و بس! فرهنگ غرب اعتقادی به معنویت و عالم ملکوت ندارد. روی همین حساب است که به راحتی به پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه ­و آله) توهین می­ کنند و دین را به تمسخر می­ گیرند اما در عین حال برای دفاع از آزادی بیان و رفاه حال خود، گوش فلک را کر می­ کنند. غربی که به ظاهر پیرو آیین مسیح است وقتی از حضرت عیسی (علیه­ السلام) و مادرش حضرت مریم (سلام­ الله­ علیها) یاد می­کند، سعی دارد چهره­ی معنوی و ملکوتی آن ­ها را بزداید و آن­ ها را انسان ­هایی عادی بداند. انسان ­هایی که تنها تفاوتشان با مردم دیگر این است که بهتر از دیگران رفتار می­ کنند و به اصطلاح شهروند خوبی بودند.     

کشور شام، تحت تأثیر چنین فرهنگی بود. معاویه که خمیر مایه ­ی وجودیش با تعصب جاهلی و کینه ­ی اموی شکل گرفته، وقتی در شام روم زده به حاکمیت رسید، فرهنگ اموی خود را با فرهنگ رومی ممزوج کرد و آن را تبدیل به فرهنگ «اموی ـ رومی» خود نمود.    

فرهنگ جاهلی اموی تا زمانی که با فرهنگ رومی در آمیخته نشده بود، چندان خطری برای اسلام نداشت و به راحتی شناخته شناخته می ­شد. به عنوان مثال حاکمیت اموی در زمان عثمان راه به جایی نبرد و در نهایت منجر به کشته شدن عثمان و آشکار شدن مفاسد مالی او بر همگان گشت؛ اما زمانی که فرهنگ جاهلیت عرب با فرهنگ «نیهیلیستی ـ اومانیستی» غرب در آمیخته شد، اوّلین برخورد اساسی و مبنایی یا فرهنگ اسلامی شکل گرفت. برخوردی که هم اکنون هم ادامه دارد و در صدد است تا محتوای کلی دین را از بین ببرد و انسان­ها را به سوی دنیا محوری و گریز از عبودیت خداوند سوق دهد. این فرهنگ در صدد است تا دین را تبدیل به عقیده­ ای تشریفاتی و بی ­محتوا کند.  عقیده ­ای که تنها نامی از آن به گوش می­رسد و هیچ کاربردی در زندگی مردم ندارد و اساسا حق مداخله در زندگی مردم و آزادی اندیشه را هم نخواهد داشت.   

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question