بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

 با توجه به دشمنی و حسادت امیّه با جناب هاشم، فرزندان امیه نیز همواره کینه ­ی فرزندان هاشم را در دل داشتند و به آن­ها به دید حسادت نگاه می­ کردند. امویان که فرهنگی جاهلانه و متعصبانه داشتند، سعی می­ کردند تا به هر صورتی که شده با بنی هاشم به مبازه برخیزند. این جنگ و ستیز تا قبل از ظهور اسلام ادامه داشت. تا این­که با ظهور اسلام و پدیدار شدن جلوه­ های زیبای آیین محمدی در جامعه، و حاکمیت اسلام بر سرزمین مکه، رقابت و دشمنی آن­ها با بنی هاشم به ظاهر رو به خاموشی گرایید و تا مدت­ ها سخنی از آن به میان نمی­ آمد، تا این­که بعد از فتح شام­، خلیفه­ ی اوّل، معاویه را حاکم بر شام کرد تا سال ­ها بر افکار مردم حکومت کند و فرهنگ اموی خود را به عنوان اسلام بر مردم عرضه بدارد.  


درس هایی از کربلا کشور شام جولان­گاه فرهنگ و تفکر خاص رومیان است. فرهنگ روم فرهنگی است که نسبت به پذیرش دین سرسختی خاصی از خود به خرج می ­دهد و نمی ­تواند حاکمیت خداوند را بر افکار دنیا «اومانیستی» خود ترجیح دهد. آن ­ها بنای دنیای خود را بر محوریت انسان گذاشته ­اند و نمی ­توانند تفکری به نام خداپرستی و خدامحوری را مورد پذیرش قرار دهند. آن ­ها اصل و محور اساسی زندگی خود را انسان و لذت ­جویی ­های او می ­دانند، لذا نمی ­توانند پذیرای دین ­داری باشند؛ چرا که مبنای اصلی دین بر این است که همه­ ی ما مخلوق خداوند هستیم و باید در زندگی خود اصل را بر عبودیت خداوند و اطاعت از دستورات او قرار دهیم.

وقتی فرهنگ مسیحیت وارد روم شد، آن­ ها پس از چهار قرن مقابله، مجبور به پذیرش آن شدند. البته فرهنگ روم وقتی با سرسختی فراوان مسیحیت را پذیرفت، بیش از آن که رنگ و بوی مسیحیت را بگیرد، رنگ و بوی خود را به این شریعت مقدس زد و چهره­ ی آن را به نفع فرهنگ «اومانسیتی» خود تغییر داد. فرهنگ روم همین مسیحیت تحریف شده و اومانیست محور را هم نتوانست تحمل کند و بعد از نه قرن در قالب رنسانس، آن را به کنج انزوا و فراموشی کشاند! تا دوباره به مکتب «اومانسیتی» خود بازگردد. محور فرهنگ امروز اروپا همین آداب و فرهنگ رومی است، فرهنگی که به جای محوریت خداوند، انسان را محور می­ داند و به جای تن دادن به بندگی خدای یکتا، اصل اساسی را انسان می ­داند و بس! فرهنگ غرب اعتقادی به معنویت و عالم ملکوت ندارد. روی همین حساب است که به راحتی به پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه ­و آله) توهین می­ کنند و دین را به تمسخر می­ گیرند اما در عین حال برای دفاع از آزادی بیان و رفاه حال خود، گوش فلک را کر می­ کنند. غربی که به ظاهر پیرو آیین مسیح است وقتی از حضرت عیسی (علیه­ السلام) و مادرش حضرت مریم (سلام­ الله­ علیها) یاد می­کند، سعی دارد چهره­ی معنوی و ملکوتی آن ­ها را بزداید و آن­ ها را انسان ­هایی عادی بداند. انسان ­هایی که تنها تفاوتشان با مردم دیگر این است که بهتر از دیگران رفتار می­ کنند و به اصطلاح شهروند خوبی بودند.     

کشور شام، تحت تأثیر چنین فرهنگی بود. معاویه که خمیر مایه ­ی وجودیش با تعصب جاهلی و کینه ­ی اموی شکل گرفته، وقتی در شام روم زده به حاکمیت رسید، فرهنگ اموی خود را با فرهنگ رومی ممزوج کرد و آن را تبدیل به فرهنگ «اموی ـ رومی» خود نمود.    

فرهنگ جاهلی اموی تا زمانی که با فرهنگ رومی در آمیخته نشده بود، چندان خطری برای اسلام نداشت و به راحتی شناخته شناخته می ­شد. به عنوان مثال حاکمیت اموی در زمان عثمان راه به جایی نبرد و در نهایت منجر به کشته شدن عثمان و آشکار شدن مفاسد مالی او بر همگان گشت؛ اما زمانی که فرهنگ جاهلیت عرب با فرهنگ «نیهیلیستی ـ اومانیستی» غرب در آمیخته شد، اوّلین برخورد اساسی و مبنایی یا فرهنگ اسلامی شکل گرفت. برخوردی که هم اکنون هم ادامه دارد و در صدد است تا محتوای کلی دین را از بین ببرد و انسان­ها را به سوی دنیا محوری و گریز از عبودیت خداوند سوق دهد. این فرهنگ در صدد است تا دین را تبدیل به عقیده­ ای تشریفاتی و بی ­محتوا کند.  عقیده ­ای که تنها نامی از آن به گوش می­رسد و هیچ کاربردی در زندگی مردم ندارد و اساسا حق مداخله در زندگی مردم و آزادی اندیشه را هم نخواهد داشت.   

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 2943
  • بازدید دیروز: 3751
  • بازدید سال: 1613672
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی