امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

اصحاب امام حسین (علیه­ السلام) در نهایت درجه­ ی تقوی و دین باوری بودند و همین بود که شایستگی پیدا کردند در سخت ­ترین لحظات، خالصانه کنار امام خود بمانند و از دین خود دفاع کنند.

مسلم بن عقیل جوان ۲۸ ساله­ و پاک ­دامنی است که جز تبعیت از حکم الهی، انگیزه ­ی دیگری ندارد. وقتی که مسلم در کوفه بود یکی از بزرگان کوفه به نام «شریک» بیمار شد و «عبید الله بن زیاد» خواست به عیادت او برود. به مسلم خبر دادند به منزل «شریک» برود و پشت پرده کمین کرده و «عبید الله» را به قتل برساند. هم اندیشی دینی . درسهایی از کربلا مسلم به خانه­ ی شریک آمد و یا شریک قرار گذاشت که وقتی شریک تقاضای آب کرد، مسلم به عبید الله حمله­ ور شود. وقتی عبید الله به خانه­ی مسلم آمد و او در فرصت مناسب چندین بار علامت داد و درخواست آب کرد، مسلم حمله نکرد تا جایی که عبید الله مشکوک شد و رفت. بعد به مسلم گفتند: چرا حمله نکردی و از این فرصت طلایی استفاده نکردی؟! گفت یادم آمد که پیامبر ترور را حرام می­داند و فرمود: «إِنَّ الْإِیمَانَ‏ قَیَّدَ الْفَتْک‏؛ ایمان مانع ترور و حمله ­ی غافل­گیرانه است». نمونه ­ی دیگر این که، وقتی مسلم بن عقیل را پس از دستگیری زخمی کردند و خون از بدنش می­ رفت. به شدت تشنه شد و درخواست آب نمود. وقتی خواست آب بخورد، خون دهانش به آب مخلوط شد و آب نخورد. آب را عوض کردند، خواست بخورد باز آب نجس شد. لذا آب نخورد. چرا؟! چون شرع مقدّس اجازه نمی ­دهد انسان آب نجس بخورد.

اساسا تا کسی به نهایت درجه­ ی تقوی نرسد، خداوند به او شایستگی شرکت و حضور در نهضت حسینی را نمی­ دهد. پیروزی حقیقی در اطاعت از فرامین الهی و رسول اوست. روی همین حساب است که کربلا پیروزترین و ماندگارترین صحنه­ ی تاریخ است و دشمنانش هم شکست خورده ­ترین انسان­های تاریخ!

کربلا نه تنها خالص ­ترین جبهه­ ی تاریخ، بلکه خلوص محض است. هیچ جبهه ­ای از نظر خلوص به کربلا نمی­ رسد. حتی صحنه ­های جنگ بدر، احد و امثال آن هم در حد کربلا نبودند. تمام احتیاط­ های اباعبد الله (علیه ­السلام) برای آن بود که صحنه ­ای به وسعت تاریخ و عمق انسانیت برای همه­ی انسان­ ها بنا کند تا هر کس به قدر همّت خود از آن بهره گیرد.

عبد الله بن مسعود می­گوید: «ما در صدر اسلام می­ پنداشتیم از نظر اخلاقی هیچ نقصی در جبهه­ ی مسلمانان وجود نداد، تا این­که این آیه نازل شد: «تُریدُونَ عَرَضَ الدُّنْیا وَ اللَّهُ یُریدُ الْآخِرَةَ؛ شما متاع ناپایدار دنیا را مى ‏خواهید، ولى خداوند، سراى دیگر را (براى شما) مى‏ خواهد».[۱]

همین اخلاص است که کربلا را در همه ­ی تاریخ ماندگار کرد. به گونه ­ای که هر انسان آزاده ­ای را به دین­داری و زندگی در قلّه ­های انسانیت دعوت می ­کند. به او می ­آموزد که:

اگر یاران امام در کربلا را به معنی یک عده انسان جسور و نترس معنا کنیم که بی ­باکانه به دل دشمن تاختند اشتباه کرده­ایم. کربلا فوق این مسائل بود. وقتی امام حسین (علیه ­السلام) با لشکر حرّ مواجه شد، زهیر به امام عرض کرد: «آن ­ها، هم اکنون تشنه و گرسنه و خسته هستند. اجازه بفرمایید همین الان با آن­ها درگیر شویم و آن­ ها را بکشیم». حضرت به جای چنین کاری به آن ­ها آب و غذا دادند!

یاران حسینی در قله ­های انسانیت و تدین بودند. آنان کسانی بودند که جز جلب رضای خدا و اطاعت از امام زمان خود به چیز دیگری نمی­ اندیشیدند.


[۱] . سوره­ ی انفال، آیه­ ی۶۷٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 4958
  • بازدید دیروز: 5104
  • بازدید هفته: 44093
  • بازدید ماه: 149131
  • بازدید سال: 1669567
عکس های متنوع تصادفی