بسم الله الرحمن الرحیم

توجه: چارچوبه ی اصلی این سلسله بحث ها از کتاب «کربلا مبارزه با پوچی ها» اثر استاد اصغر طاهرزاده است.

هاشم، جد پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه­ و اله) است. او کلیددار خانه­ی کعبه و مردی بسیار متدین و سخیّ  بود. هر کس به نزد او می ­آمد اکرامش می­ کرد. به عریان را لباس می­ داد و گرسنگان را اطعام می­ کرد. او قرض مقروضین را ادا می­ کرد و هر که مبتلا به دیه ­ای می­ شد، به نیابت از او ادا می­ کرد. هر گاه ولیمه می ­داد یا اطعام می­ کرد، آن­ قدر غذا می ­داد که زیادی آن را برای پرندگان و حیوانات وحشی می ­بردند. یک سال در مکّه قحطی شد و مردم برای پذیرایی از حاجیان چیزی نداشتند. هاشم، همه­ ی شترهای خود را فروخت و قیمت آن را به گونه­ ای صرف حاجیان کرد، که چیزی برای خود باقی نگذاشت. آوازه­ ی کرامت و بزرگواری هاشم در همه جا پیچید و نزد همه مورد تکریم و احترام بود. امیه، فرزند عبد الشمس برادر زاده­ ی هاشم است. او حسادت هاشم را در دل می­پروراند و تحمل دیدن جایگاه هاشم را نداشت. روی همین حساب قصد داشت مقام کلیدداری خانه­ی کعبه و پذیرایی از حاجیان را از آن خود کند. امیه، شروع به بذل و بخشش کرد تا مقامی چون مقام هاشم بدست آورد، اما آتش حسادت و نیت شیطانیش موجب شد تا مردم بیش از پیش نسبت به او بدبین شوند و همین امر موجب عزت بیشتر هاشم شد.

امیه سرانجام عموی خود هاشم را وادار می­کرد تا پیش یکی از کاهنان عرب بروند تا او به هر کدام را مورد ستایش قرار داد، پیروز میدان نبرد شده باشد. عظمت هاشم مانع از آن بود که با پسر برادرش وارد گود نزاع شود، اما اصرار امیه موجب شد تا هاشم تن به این خواسته دهد. هاشم برای پذیرش این خواسته دو شرط اساسی مطرح نمود. شرط اوّل آن بود که هر کس محکوم شد، در ایام حج، صد شتر سیاه چشم قربانی کند. دوم این­که به مدت ده سال از مدینه بیرون رود.

کاهن، به محض دیدن هاشم او را مورد تحسین و ستایش قرار داد و اعتنایی به امیه ننمود. امیه که کارش به شکست انجامیده  بود، از مکه خارج شد و به مدت ده سال در شام سکونت گزید. او در شام، مزورانه پایگاه اجتماعی خاصی بدست آورد و جایگاهی در میان شامیان پیدا کرد. پایگاه امیه در شام امر نامقدسی بود که بعدها معاویه ـ که از فرزندان امیه بود ـ توانست از آن بهره­ ی کافی را ببرد و بنای سلطنت طاغوتی خود را در کشور شام بنا نهد، و ساختارهای اصلی اسلام را مورد تهدید جدی قرار دهد.  

ادامه دارد . . .  

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی