بسم الله الرحمن الرحیم

ذکر خدا احیا کننده ­ی قلوب بیمار و عامل ارتباط انسان با عالم ملکوت است. خدای متعال در قرآن ما را به ذکر همیشگی و تفکر در شیگفتی­ های خلقت خود فرا می ­خواند: «الَّذینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلى‏ جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَکَّرُونَ فی‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْض؛ ‏آنان که خدا را ایستاده و نشسته و به پهلو خفته، یاد مى ‏کنند و در آفرینش آسمان­ ها و زمین مى ‏اندیشند».[۱] 

هر چند که معنای ذکر فراتر از ذکر لسانی است و شامل ذکر قلبی هم می ­شود، اما باید توجه داشته باشیم که ذکر لسانی زمانی تأثیر گذار است که برای حل مشکلات و مسائل زندگی اقدام عملی هم صورت گیرد (البته در مواردی که زمینه­ ی اقدام عملی وجود داشته باشد).

شخصی می ­گفت: سال ­هاست که با همسر و فرزندانم مشکل دارم و زندگی خوبی نداریم. با کنکاش در زوایای مختلف زندگی ایشان متوجه شدم که این فرد وظایفی در قبال خانواده­ ی خود دارد و با کوتاهی و کم توجهی به آن­ ها عمل نمی­ کند. روی همین حساب به ایشان گفتم: شما باید این کارها را انجام دهی. هنگام پاسخ­ گویی به مشکل او می­دیدم که با بی­ حوصلگی به حرف­ های بنده گوش می­ داد. هنوز سخنانم به انتها نرسیده بود که گفت: حاج آقا این حرف­ ها درست! اما شما بفرمایید چه ذکری بگم تا مشکلم حل بشه؟!

خواستگاه چنین ذکری نه تنها روحیه­ ی عبودیت و بندگی خداوند نیست، بلکه تنها خواستگاه آن، وجود روحیه­ ی تنبلی و تن آسایی است.

این نوع افراد به جای آن­که به تلاش و همت خود را مزیّن به کمالات اخلاقی و صفات پسندیده نمایند، قصد دارند بدون انجام این کارها و صرفا با تکیه به ذکر زبانی بر مشکلات خود فائق آینده و حال آن­ که عامل مشکلات زندگی آن­ ها صفات رزیله و عمل نکردن به وظایف خود است.

چنین نگرش منحرفانه­ ای به ذکر، موجب می ­شود تا همواره در مشکلات و سختی­ ها دست و پنجه نرم کنیم و با دوری از ادای حقوث دیگران، دنیا و آخرت خود را هم تباه سازیم.


[۱] . سوره ­ی آل عمران، آیه­ ی ۱۹۱٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت