امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

 بسم الله الرحمن الرحیم

ذکر خدا احیا کننده ­ی قلوب بیمار و عامل ارتباط انسان با عالم ملکوت است. خدای متعال در قرآن ما را به ذکر همیشگی و تفکر در شیگفتی­ های خلقت خود فرا می ­خواند: «الَّذینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلى‏ جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَکَّرُونَ فی‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْض؛ ‏آنان که خدا را ایستاده و نشسته و به پهلو خفته، یاد مى ‏کنند و در آفرینش آسمان­ ها و زمین مى ‏اندیشند».[۱] 

هر چند که معنای ذکر فراتر از ذکر لسانی است و شامل ذکر قلبی هم می ­شود، اما باید توجه داشته باشیم که ذکر لسانی زمانی تأثیر گذار است که برای حل مشکلات و مسائل زندگی اقدام عملی هم صورت گیرد (البته در مواردی که زمینه­ ی اقدام عملی وجود داشته باشد).

شخصی می ­گفت: سال ­هاست که با همسر و فرزندانم مشکل دارم و زندگی خوبی نداریم. با کنکاش در زوایای مختلف زندگی ایشان متوجه شدم که این فرد وظایفی در قبال خانواده­ ی خود دارد و با کوتاهی و کم توجهی به آن­ ها عمل نمی­ کند. روی همین حساب به ایشان گفتم: شما باید این کارها را انجام دهی. هنگام پاسخ­ گویی به مشکل او می­دیدم که با بی­ حوصلگی به حرف­ های بنده گوش می­ داد. هنوز سخنانم به انتها نرسیده بود که گفت: حاج آقا این حرف­ ها درست! اما شما بفرمایید چه ذکری بگم تا مشکلم حل بشه؟!

خواستگاه چنین ذکری نه تنها روحیه­ ی عبودیت و بندگی خداوند نیست، بلکه تنها خواستگاه آن، وجود روحیه­ ی تنبلی و تن آسایی است.

این نوع افراد به جای آن­که به تلاش و همت خود را مزیّن به کمالات اخلاقی و صفات پسندیده نمایند، قصد دارند بدون انجام این کارها و صرفا با تکیه به ذکر زبانی بر مشکلات خود فائق آینده و حال آن­ که عامل مشکلات زندگی آن­ ها صفات رزیله و عمل نکردن به وظایف خود است.

چنین نگرش منحرفانه­ ای به ذکر، موجب می ­شود تا همواره در مشکلات و سختی­ ها دست و پنجه نرم کنیم و با دوری از ادای حقوث دیگران، دنیا و آخرت خود را هم تباه سازیم.


[۱] . سوره ­ی آل عمران، آیه­ ی ۱۹۱٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 1283
  • بازدید دیروز: 5104
  • بازدید هفته: 40418
  • بازدید ماه: 145456
  • بازدید سال: 1665892
عکس های متنوع تصادفی