سؤال:

سلام.من حدود ۱ سال پیش که تقریبا به سن تکلیف رسیده بودم متاسفانه  به ارتکاب گناه روی آوردم. این موضوع تا چند ماه ادامه داشت و من برایم سخت بود که توبه کنم.ا ما اوایل همین سال ۹۲ دیگه توبه قلبی کردم. نمازمو مرتب می خونم با علاقه فراوان. حتی نماز صبح. فقط مشکلم همینه. با پدر و مادر و برادر و خواهرام خوبم و گناهان کمتری (دروغ،مسخره و امثال اینا) انجام میدم. بعضی مواقع تحریک میشوم به گناه ذکر شده روی آورم ولی از وقتی که توبه کردم وقتی این حالتو پیدا می کنم جلوی خودمو می گیرم.صلوات یا ایت الکرسی می خونم و…/
به نظرتون اون گناه در روز قیامت برام حساب میشه یا نه؟توبه من قبوله؟

جواب:

سلام بر شما

از اینکه توفیق توبه پیدا کرده اید خوشحال هستم.

یکی از مسائلی که خیلی باید روی آن تأمل کنید، این است که توبه ی شما به خاطر نگاه رحمانی خدای متعال و نزول فرشتگان رحمت او بر قلب شما می باشد.

یعنی خدای تعالی به شما نظر رحت دارد. روی همین اساس خیلی زیبا است که دست رحمت خداوند را در زندگی خود ببینید و ضمن شکرگزاری از درگاه خداوند ارتباط بهتری با خالق هستی و خالق خود برقرار نمایید.

خدای متعال در قرآن کریم همه ی گناه کاران را به توبه دعوت کرده و می فرماید: «إنَّ اللهَ یَغفِرُ الذُّنوبَ جَمیعاً»؛ خداوند همه ی گناهان را می آمرزد.
پر واضع است که منظور از بخشش همه ی گناهان این است که در روز قیامت دیگر سخنی از گذشته ی وی به میان نخواهد آمد.
البته برای این که توبه ی خوبی داشته باشید، باید بعد از این که گناه را کنار می گذارید ـ که گذاشته اید ـ مراقبت های خاصی هم از خود داشته باشید.
با دوستان ناباب نگردید / دوستان خوب و متدینی برای خود انتخاب کنید / به نماز اول وقت اهمیت بدهید / سعی کنید حداقل روزی یک وعده نماز خود را در مسجد بخوانید (هر قدمی که به سمت مسجد برمی دارید کفاره ی کناهان شما بوده و نورانیت فوف العاده ای برای شما دارد) / به والدین خود احترام بگذارید و مراقب باشید که با پا گذاشتن بر روی غرور خود به هیچ وجه با آنها مشاجره نکنید  و روی حرف آنها حرف نزنید.

جوانی خدمت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) رسید و عرض کرد: هیچ گناهی نیست که انجام نداشده باشم. آیا برای من هم راه توبه ای هست؟

پیامبر اکرم فرمودند: آیا از والدینت کسی زنده هست؟

عرض کرد پدرم زنده است.

پیامبر فرمودند: برو و به پدرت خدمت کن!

وقتی جوان رفت، پیامبر اکرم فرمودند: «لو کانَت اُمّه؛ ای کاش مادرش زنده بود»!

یعنی خدمت به مادر او را خیلی سریعتر به مقصد می رساند

انشاء الله موفق و پیروز باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

3 پاسخ به توبه و بخشش گناهان

 • سلام من قبل از اینکه به سن تکلیف برسم درسن ۷یا۸سالگی گناهی مرتکب شدم خجالت میکشم بگم بعضی وقتها توی ذهنم میاد آیاخدامنوبخشیده آیااون گناه درنامه اعمالم نوشته شده؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۲۸م, ۱۳۹۳ ۱۳:۵۱:

  سلام بر شما
  با توجه به این که هنوز به سن تکلیف نرسیده بودید کارهایی که حق الله محسوب میشه، براتون به عنوان گناه ثبت نمیشه
  البته باید مراقب افکارتون باشید و یادآوری کارهای گذشته، برای شما درگیری منفی ایجاد نکنه و احساس ارزشمندی رو از شما نگیره
  ان شاء الله با تکیه بر الطاف الهی و ذکر و یاد خداوند، زندگی خوب و پر معنویتی داشته باشید.

  [پاسخ]

 • مهسا

  ممنون انشاالله خداوند شما روحفظ کنه

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی