سؤال: سلام حاج آقا . افتخار  ما روحانیونی امثال شما هستند که برای محیط مجاز زحمت می‌کشند :

چند تا سئوال قرآن ذهن مرا مشغول کرده :

۱- در سوره تحریم در آیه ۳ تتوبا ( مثنی ) آمده اما در آیه ۴ حمع : طلّقکنّ ( مگر خطاب آن دو زن نبودند ؟ )

۲- مگر مضارع با لا منفی نمی شود ؟ بعضی جاهای قرآن با ما منفی شده : مایستوی … مایذّکّرُ …

۳- در سوره کهف : چرا در باره اراده در آیه ۷۹ اردت ( به خودش نسبت داده ) در آیه ۸۱ اردنا آورده و در آیه ۸۲ ارادَ ( فقط به خدا نسبت داده ) ؟!
البته سوالات دیگری هم هست که ان شاء الله بعداً مزاحم می‌شوم . یا حق

پاسخ: در سوره ی تحریم از قاعده ی التفات استفاده شده. یعنی التفات از فرد به سوی جمع. این التفات اولا برای این است که دیگران هم از این موضوع درس عبرت بگیرند و کارهای آن دو نفر (عایشه حفصه) را تکرار نکنند؛ و ثانیا برای این است که زشتی این کار را بهتر به نمایش گذاشته باشد. یعنی این کار آنقدر زشت ناپسنده بوده که به دیگران هم تذکر میدهید که مبادا چنین کاری را انجام دهید. (دقت بفرمایید) /// در سوره ی کهف این تغییر لهن اشاره به واقعیت مهمی دارد. ما از یک بعد دو نوع نظام داریم. نظام تشریع نظام تکوین. حضرت موسی (علیه السلام) مأمور نظام تشریع بود و حضرت خضر (علیه السلام) مأمور نظام تکوین. هیچ پیامبری حق ندارد شخصی را به خاطر گناه آینده محاکمه و مجازات نماید چرا که مأمور به نظام تشریع است. اما خداوند که علاوه بر نظام تشریع، مالک نظام تکوین است می تواند چنین کاری انجام دهید. حضرت خضر در این بیان فرمودند که کار اراده ی من منقطع از اراده ی خداند نیست و این اراده در واقع همان اراده ی خداوند است که به دست من واقع شده است. در کتاب مغنی آمده است که لا مختص به فعل مضارع است اما گفته نشده که ما روی فعل مضارع وارد نمی شود. لذا دخول ما بر روی فعل مضارع اشکالی ندارد منتهی عمل نمی کند. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به چند سؤال قرآنی

 • محمد

  با سلام.
  من همیشه دوست داشتم علاوه بر خواندن قرآن، معنی و مفهوم آیات قرآن را هم بفهمم. هر وقت قرآن می خوانم ترجمه آنرا هم می خوانم و اگر در خانه باشم گاهی هم نگاهی به تفسیر قرآن می اندازم.
  ولی زندگی صنعتی این روزگار و درگیری ها و گرفتاری های روزمره باعث شده که نتوانم با فراغت به مطالعه قرآن بپردازم.

  به تازگی راهی پیدا کرده ام که خیلی در استفاده از قرآن به من کمک کرده است و آن هم شنیدن ترجمه قرآن است.

  فایل صوتی ترجمه آقای فولادوند را توانستم از اینترنت دانلود کنم و در دو هفته توانستم به کل قرآن گوش فرا دهم و بسیار چیزهای تازه یاد گرفتم.
  فقط به نظر من ترجمه فولادوند نسبت به ترجمه مکارم شیرازی از روانی کمتری برخوردار است.
  فایل های صوتی ترجمه مکارم را هم پیدا کردم ولی این فایل ها بصورت آیه به آیه ترجمه و ترتیل است که این باعث می شود من نتوانم تمرکز لازم را نه بر روی ترتیل داشته باشم و نه بر روی ترجمه. معنی و پیوستگی مطلب هی قطع می شود.

  سوال من این است که آیا شما فایل صوتی از ترجمه مکارم سراغ دارید که ترجمه پشت سر هم باشد؟

  بسیار سپاسگزارم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۶م, ۱۳۹۳ ۱۵:۰۰:

  سلام محمد آقا/ بنده اطلاع ندارم. اگه دوستان بازدد کننده مطلح هستند، خبر بدن.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی