×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سؤال:

من یه جوان ۱۸ سالم علاوه بر اینکه نمازمو میخونم ،به ظاهرم هم اهمییت میدم مثلا مدل مو حالامن یه جون ۱۸ ساله واسه خودم عواطف واحساساتی دارم  دوس دارم مدل موهامو هرجوری که میخوام درست کنم اما پدر مادرم خیلی منو تحت فشار قرار میدن هی میگن اینطوری موهاتو درس نکن آبرومون میره فلانی اینطوری میگه  و…

جواب:

سلام بر شما

از این که پاسخ شما برادر محترم به تأخیر افتاد عذر خواهی  می کنم.

درست می فرمایید! شما جوان هستید؛ دوست دارید به روز باشید و به احساسات جوانی خود پاسخ دهید. اما نکته ی مهمی را هم باید همواره مد نظر قرار دهیم. آن نکته این است که خواهی نخواهی، نوع لباس و ظاهر ما، حکایت از دو امر مهم دارد:

الف: حاکی از افکار دورنی و اعتقادات ما دارد.

ب: ما را هم طراز و همسو با کسانی می کند که لباسمان شبیه آنها است.  

فکر می کنم که غالب کسانی که چنین لباس هایی می پوشند از قشر مذهبی و متدین نیستند. (البته قصد جسارت به شما را ندارم). همین که انسان در ظاهر  خود در شکل و شمایل افراد غیر مذهبی قرار گرفت خود به خود به نوعی نسبت به آن ها احساس سنخیت می کند و به تدریج خود را از آن ها می داند. از طرفی احساس می کند که دیواری میان او و قشر متدین جامعه وجود دارد و این دیوار همان ظاهر و لباس است. پر واضح است که ظاهر ما باید به گونه ای باشد که خود را از غیر متدینین دور ببینیم و خویشتن را در جبهه ی دینداران و اهل تقوی بدانیم.

به گمانم پدر و مادر شما که به حق دل سوز ترین افراد برای شما هستند از همین مسأله نگرانند و ترس دارند که نکند جوان عزیزمان که سرمایه ی عمر ما است به تدریج مبتلا به افکار نادرستی شود و از راه خوب و زیبایی که هم اکنون در آن قرار دهد فاصله گیرد.

پیشنهاد بنده به شما این است که سعی کنید در نماز جماعت مسجد شرکت کنید و این کار را به صورت مستمر ادامه دهید. با این کار علاوه بر آن که از ثواب بی نظیر نماز جماعت بهره مند می شوید، با دیدن انسان های متدین و جوان های  پاک مسجد الگوهای جدیدی مقابل جشمتان قرار می گیرد و به تدریج احساس می کنید که دست یابی به خوبی ها و پاکی های آن ها در وجود شما موج میزند و مشتاق می شوید که همانند آنها باشید.

انشاء الله در کجا که هستید سربلند و پیروز باشید. منتظر سؤالات بعدی شما هستم.   

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question