سؤال:

من یه جوان ۱۸ سالم علاوه بر اینکه نمازمو میخونم ،به ظاهرم هم اهمییت میدم مثلا مدل مو حالامن یه جون ۱۸ ساله واسه خودم عواطف واحساساتی دارم  دوس دارم مدل موهامو هرجوری که میخوام درست کنم اما پدر مادرم خیلی منو تحت فشار قرار میدن هی میگن اینطوری موهاتو درس نکن آبرومون میره فلانی اینطوری میگه  و…

جواب:

سلام بر شما

از این که پاسخ شما برادر محترم به تأخیر افتاد عذر خواهی  می کنم.

درست می فرمایید! شما جوان هستید؛ دوست دارید به روز باشید و به احساسات جوانی خود پاسخ دهید. اما نکته ی مهمی را هم باید همواره مد نظر قرار دهیم. آن نکته این است که خواهی نخواهی، نوع لباس و ظاهر ما، حکایت از دو امر مهم دارد:

الف: حاکی از افکار دورنی و اعتقادات ما دارد.

ب: ما را هم طراز و همسو با کسانی می کند که لباسمان شبیه آنها است.  

فکر می کنم که غالب کسانی که چنین لباس هایی می پوشند از قشر مذهبی و متدین نیستند. (البته قصد جسارت به شما را ندارم). همین که انسان در ظاهر  خود در شکل و شمایل افراد غیر مذهبی قرار گرفت خود به خود به نوعی نسبت به آن ها احساس سنخیت می کند و به تدریج خود را از آن ها می داند. از طرفی احساس می کند که دیواری میان او و قشر متدین جامعه وجود دارد و این دیوار همان ظاهر و لباس است. پر واضح است که ظاهر ما باید به گونه ای باشد که خود را از غیر متدینین دور ببینیم و خویشتن را در جبهه ی دینداران و اهل تقوی بدانیم.

به گمانم پدر و مادر شما که به حق دل سوز ترین افراد برای شما هستند از همین مسأله نگرانند و ترس دارند که نکند جوان عزیزمان که سرمایه ی عمر ما است به تدریج مبتلا به افکار نادرستی شود و از راه خوب و زیبایی که هم اکنون در آن قرار دهد فاصله گیرد.

پیشنهاد بنده به شما این است که سعی کنید در نماز جماعت مسجد شرکت کنید و این کار را به صورت مستمر ادامه دهید. با این کار علاوه بر آن که از ثواب بی نظیر نماز جماعت بهره مند می شوید، با دیدن انسان های متدین و جوان های  پاک مسجد الگوهای جدیدی مقابل جشمتان قرار می گیرد و به تدریج احساس می کنید که دست یابی به خوبی ها و پاکی های آن ها در وجود شما موج میزند و مشتاق می شوید که همانند آنها باشید.

انشاء الله در کجا که هستید سربلند و پیروز باشید. منتظر سؤالات بعدی شما هستم.   

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی