بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال:

سؤال از خانم …

سلام.  ۱۷ساله هستم. من خیلی ساده ام زودگول می خورم. مامانم همش میگه سیاست داشته باش ولی من اصن نمیدونم ک سیاست چی هست. اگه امکانش هس واسم به طور مفصل توضیح بدین.من نمیدونم سیاست چیه.ازهرکی هم میپرسم درستو حسابی جوابمو نمیده.لطفا راهنماییم کنید.چون میترسم بعدها در زندگی همینطوری بی تدبیر و سیاست باقی بمونم. من هر حرف و حرکتی رو تو جمع انجام نمیدم، هر حرفی رو ب پدر و مادرم نمیگم. باهر کسی صمیمی نمیشم. ولی مامانم همش میزنه تو سرم ک آره تو بی سیاستی و هیچی سرت نمیشه. من واقعا دارم از زندگیم ناامید میشم.

جواب:

سلام بر  شما 

بنده دقیقا نمی دانم مادر شما از کدامیک از رفتارهای شما نگران است و  نمی دانم که نگرانی ایشان، صحیح و معقول است، یا این که ناصحیح و نامعقول!

از کلمۀ “سیاست داشتن” می تواند معنایی منفی اراده کرد و می توان از آن، معنایی مثبت در نظر گرفت.  

معنای منفی سیاست داشتن: با دیگران با دروغ و کلک رفتار کنیم و به جای خیرخواهی برای آنان، همیشه به دنبال نفع شخصی خود باشیم. حال این نفع شخصی به چه قیمتی می خواهد حاصل شود، اهمیتی ندارد. مهم این است که من به خواسته های خود برسم. هر چند که دیگران ضررهای بزرگی را متحمل شوند. در این نگرش، انسان موجودی حسود و خودخواه است و باید همه را زیر پای خود بگذارد تا از آنان نردبانی برای موفقیت خود بسازد. 

معنای مثبت سیاست داشتن: معنای مثبت و اخلاقی این کلمه، کاملا مغایر با معنای منفی و غیراخلاقی آن است. در چنین جایی هدف ما زیان رساندن به دیگران نیست، بلکه هدف این است که سنجیده و درست رفتار کنیم.

هر چند که دروغ گویی حرام است، اما راست گویی که واجب نیست. بنابراین، نباید هر حرف راستی را بر زبان جاری کرد. بعضی از حرف های راست، اسرار ما و دیگران هستند. بعضی از حرف های راست، مکنونات قلبی ما هستند، که نباید با هر شخصی در میان گذاشته شود. به عنوان مثال ممکن است برای دخترخانمی خواستگار بیاید و در محلس خواستگاری با یکدیگر صحبت کنند. سیاست داشتن برای دختر این است که اگر از پسر خوشش آمده، در مجلس خواستگاری بر احساسات و عواطف خود علبه کند و سعی  کند نگرش خود در مورد پسر را بیان نکند. کمی صبر داشته باشد تا آن ها نظر خود را مطرح کنند. بعد از آن که نظرشان را مطرح کردند، مقداری فرصت بگیرید تا بیشتر فکر کنید. بعد از آن نظر مثبت خود را مطرح می کند. این کار موجب می شود که دختر خانم، که مطلوب است، در نظر دامام عزیزتر شود. اما اگر خیلی سریع پاسخ مثبت بدهد، در دل خواستگار شک و تردید ایجاد می شود که نکند این دختر عیب و ایرادی دارد که زود پاسخ مثبت داد. همین عجله، وزانت دختر را زیر سؤال می برد و …

همچنین انسان باید پس باید برای خود شخصیت و ارزش قائل باشد. نزد دیگران خود را حقیر نشمارد، و خویشتن را نبازد.  

سیاست داشتن یعنی در عین حالی که سعی می کنید با دیگران صمیمی و یک رنگ باشید، دقت کنید تا از نیت های بعضا شیطنت آمیز  آنها مطلع گردید. برخی افراد نیت های خوبی ندارند و در صدد لطمه زدن به ما هستند. برخی دیگر هم نیت بدی ندارند، اما دوستی با آن ها همانند دوستی خاله خرسه است که از روی نادانی به انسان ضربه می زنند. سیاست داشتن یعنی در معاشرت با مردم مراقب باشیم که از ناحیۀ چنین افرادی لطمه و ضربه نخوریم.  

شاد و سربلند باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

5 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ سیاست داشتن، یعنی چی؟

 • معصومه

  سلام من یه دختر ۱۷ساله هستم وقتی کسی منو جلوی کس دیگه ضایع کنه خیلی ناراحت میسم چیکارکنم.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اسفند ۱۴م, ۱۳۹۳ ۱۷:۱۱:

  سلام بر شما
  به این پست مراجعه فرمایید:

  [پاسخ]

 • لیلا

  سلام من شدیدا نیاز به مشاوره دارم میشه کمکم کنید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹م, ۱۳۹۴ ۰۰:۰۷:

  سلام. در خدمتم
  ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳

  [پاسخ]

 • خشایار

  سلام من نمیدونستم سیاست چیه الان متن خوندم فهمیدم من سیاست منفی داشتم و همش تو فکرم که درست بشم مشاوره بدید ممنون

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی