سؤال: با سلام

من مشکلی دارم و امیدوارم شما بتوانید راهنمایی ام کنید.

بهتر از من می دانید که نماز شرط قبولی اعمال است و یکی از شرایط قبولی

نمازهم صحت آن است.

چند وقتی است که سعی می کنم نمازم را درست بخوانم یعنی لااقل شرط صحت آن

که بحث طهارت و و ضو تا تلفظ صحیح و … است را رعایت کنم.

اما این توجه صورت افراط گونه ای به خود گرفته و بصورت وسواس در آمده است

تا حدی که در شماره رکعت ها دچار اشتباه می شوم. دیگر نماز خواندن به جای

آرامش دادن من را مضطرب می کند. می دانم که این ها همه وسوسه شیطان است

اما نمی دانم باید چه کنم ؟ لطفا اگر راهکاری به نظرتان می رسد بفرمایید.

سپاسگزارم

پاسخ: سلام بر شما … این نوع مشکل برای برخی از افرادی که به تازگی مشغول تصحیح قرائت خود شده اند رخ می دهد. برای این منظور نظر بنده این است که در خارج از نماز تمرین کند و نیز هنگام خواندن نماز مستحبی هم دقت داشته باشید، با این کار قرائت صحیح به تدریج برای شما ملکه می شود.  اما وقتی مشغول خواندن نماز واجب شدید با علم به این که در خارج از نماز قرائت صحیحی ارائه داده اید خیلی راحت به نماز خود بپردازید و مطمئن باشید کسی که در خارج از نماز قرائت صحیحی ارائه می دهد در نماز هم همین گونه است. مطلب دیگر این که سعی کنید در نماز جماعت بیشتر شرکت داشته باشید.  

در نماز همین که الفاظ نماز قابل تشخیص باشند کفایت می کند. به عنوان مثال صاد و طا را طوری بگویید که هر کس شنید بتوان آن را با سین و ت اشتباه نگیرید. همین اندازه دقت در نماز کفایت می کند. مراقب باشید که شیطان شما را در حواشی و مقدمات نگه ندارد. سعی کنید به جای این کارهای متمرکز در معنای الفاظ نمازتان شوید تا به لطف الهی قله های معنوی و سیر و سلوک را طی نمایید.

نکته ی دیگر این که شما اطلاعات شما در مورد وضو کامل است و قطعا وضوی صحیحی می گیریدو به هیچ وجه وضوی خود را تکرار نکنید و به هیچ وجه وضو را طول ندهید. در اعمال شرعی به دنبال رضایت مندی دل خود نباشید چرا که دل شما گرفتار وسواس شده و به سادگی راضی نمی شود. به دنبال رضایت خداوند باشید. همین  که هر عضوی را یک بار بشویید کفایت می کند و نیازی به دست  کشیدن های اضافی هم نیست. قطعا با این حال احساس می کنید وضوی شما صحیح نیست یا بدنتان نجس است. سعی کنید مقابل این دل بایستید و به هیچ وجه به  آن پاسخ  مثبت ندهید. اگر توانستید مدتی را به همین منول بگذرانید به تدریج از این بیماری نجات خواهید یافت.

دست حق به همراهتان . بنده را هم  دعا بفرمایید.   

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی