سؤال: سلام علیکم . خسته نباشید
سؤالی داشتم خدمت شما بزرگوار
اینکه تقلب گرفتن و تقلب دادن در امتحان از نظر شرعی چه حکمی داره ؟
من دبیرستان که بودم گاه گاهی تو امتحانات تقلب می گرفتم یا میدادم اما الان از وقتی که متوجه شدم این کار حرامه و اینکه شنیدم کسی که از راه تقلب مدرک بگیره و بعد با اون مدرک مشغول به کار بشه از نظر شرعی اون درآمدی که بدست میاره مشکل داره .( نمیدونم این حرف تا چه حد میتونه درست باشه !)
الان من دانشجو هستم و با خدا عهد کردم که هیچوقت تو امتحانات نه تقلب بگیرم و نه تقلب برسونم ، اما در عوض از خدا خواستم که کمکم کنه بتونم تو امتحانات موفق بشم ، تمام تلاشمو می کنم . الحمدلله ایمان دارم کسی با معامله با خدا ضرر نخواهد کرد و نکردم .
اما مشکل اینجاست که دوستان اکثرا اهل تقلب تو امتحانات هستن و موقع امتحان همه سرشون به دورو برشونه که تقلب بگیرن و …. تمرکز آدمو بهم میریزن .
دوستان نزدیکم انتظار دارن که بهشون تقلب برسونم ، سر امتحان هی صدامون می زنن و صندلیمونو با پا میزنن و …
هر چی بهشون میگم که نمیتونم اینکارو بکنم قانع نمیشن و همینطور رو درخواستشون پافشاری می کنند . منم موندم دیگه چی جوابشونو بدم ، میترسم همین مشکل باعث بشه دوستیمون بهم بخوره . حالا میخوام از شما بزرگوار بپرسم و مطمئن شم که اینکار واقعا از نظر شرع حرامه و گناه داره ؟
پاسخ: سلام علیکم … بله تقلب از نظر شرع حرام است. تقلب در واقع نوعی دروغ گویی عملی ورفتاری است. سهم عظیمی از بودجه ی بیت المال صرف دانشگاه ها میشه . بودجه ای که اندکی از آن میتونه خانوده ای رو از بی آبرویی و گرفتاری نجات بده. این بودجه صرف دانشگاه میشه تا دانشجویان عزیز بتونند با علم و دانش خودشون به کشور خود خدمت کنند و سطح رفاه و معنویت جامعه را بالاتر ببرند. حالا اگر دانشجو درس نخونه و با تقلب پیش بره چه معنایی برای آن می توان تصور کرد؟!!! … البته اگر کسی تخصص لازم برای انجام کاری را داشته باشه و در عین حال در امتحان تقلب کرده باشه در آمدش حرام نیست آنچه که حرامه اولا خود تقلب است و در وهله ی ثانی تضییع حقوق دیگران است که حتی می تواند موجب حق الناس هم باشد. (:::انشاء الله موفق و مؤید باشید. التماس دعا:::)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

4 پاسخ به حکم شرعی تقلب کردن چیست؟

 • ن

  سلام اگرکسی تقلبی کردوپشیمان شده وتوبه کرده آیا گناهش بخشیده می شود??

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۵م, ۱۳۹۴ ۲۰:۵۶:

  سلام . اگر در این میان حق کسی ضایع نشده باشد. با توبه، گناهش بخشیده می شود. ان شاء الله

  [پاسخ]

 • ...

  اگر حق کسی ضایع شده باشه چی؟؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹م, ۱۳۹۴ ۱۷:۴۰:

  در این صورت، حق الناس به گردنش است، و باید رضایت ان ها را کسب کنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی