بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: 

من جدیدا به یک نتیجه رسیدم در زمان ازدواج دعا تاثیری نداره شاید روی کیفیت موثرباشه ک هس ولی روی زمان ن زمانش مربوط ب قسمته.

جواب:

سلام
ازدواج ،در وقع رزقی از رزق های الهی است. و همانند دیگر رزق های مادی می باشد.
خدای متعال برای هر کسی (با توجه به شناختی که از ظرفیت و صلاح آن ها دارد) رزقی که مشخص کرده است. و مشخص کرده که چه زمانی به رزق خود برسند.
البته در این میان، رفتار ما هم نقش به سزایی دارد.
برخی افراد با رفتارهای نادرست خود، مانعی برای رسیدن به رزق الهی ایجاد می کنند و طبیعتا با مشکل مالی مواجه می شوند.
برخی دیگر هم با رفتارهای صحیح و خدا پسندانه، موجب می شوند تا خدای مهربان، رزق آنها را افزایش دهد.
البته موضوع به همین جا ختم نمی شود ؛چرا که رزق الهی، فرمول ها و پیجیده گی های خاص خود را دارد.
مثلا ممکن است کسی گناه کار باشد، اما اثر گناهش را در رزق مادی نبیند. یعنی رزق مادی او کم نشود. بلکه اثر گناهش را در جاهای دیگر زندگی خود مشاهده کند.
به همین چهت نمی توانیم در یک قاعده کلی بگوییم: «هر کس گناه کرد، لزوما با مشکل مالی مواجه می شود.» 
همچنین باز هم نمی توانیم بگوییم: «هر کس عبادت کرد ، لزوما از نظر مالی وضع خوبی پیدا می کند.» ممکن است به مصلحت وی نباشد که وضع مالی بهتری داشته باشد و یا این که خداوند قصد دارد وی را با نداری امتحان کند.
به هر حال، نقش دعا در رسیدن به رزق مادی، نقش مهمی است. چه در کمیت رزق، و چه در زمان رسیدن به رزق.
موضوع ازدواج هم دقیقا همانند دیگر رزق های مادی است.

(توجه: معنایی که از “رزق” در این جا مطرح شد، معنای عرفی آن است) 
موفق باشید.

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

7 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ نقش دعا در ازدواج چیست؟

 • یازهرا

  من دختری رو میشناسم که واقعا خوب بود انسان به تمام معنا بسیار پاک و معنوی و تحصیل کرده واقعا با اخلاق همه شیفتش بودن الان ۲۷ سالشه و تازه دیروز عقدش بود پس تا موقعش نشه جور نمیشه

  [پاسخ]

 • یازهرا

  سلام این ک گناه مانعش میشه شاید اینطور باشه ولی من فک نمیکنم گناهی کرده باشم ک باعث محرومیتم بشه زیرقبه امام حسین ازش عید پارسال خواستم چندین دستورالعمل انجام دادم دو سه بار قرانوختم کردم دعای هفت صحیفه رو چهل شب خوندم و صدهاکاردیگه نمیگم خواستگار نمیاد میاد ولی ن اونی ک بخوام ب خدا ایمان دارم ک روزی جوابمو میده ولی این تاخیر ان شاالله از سر زیادی گناهام نیس از حکمت و مصلحت خداست.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ بهمن ۲۴م, ۱۳۹۳ ۱۴:۰۶:

  سلام بر شما
  بله! تأخیر ازدواج لزوما به دلیل گناه و معصیت نیست. خیلی از مردم را می بینیم که غرق در گناه هستند و در عین حال خیلی زود هم ازدواج می کنند.
  همان گونه که عرض کردم موشوع رزق و روزی پیچیدگی های خاصی داره. البته این بدان معنا نیست که، نقش دعا را نادیده بگیریم.
  شما با امید به لطف خداوند به دعا خود ادامه دهید.
  چه بسا دعای شما مستجاب شده باشد و حتی زمان ازدواج شما را جلوتر انداخته باشد. اما در عین حال، تا میوۀ حاجت برسد و انسان به خواستۀ خود دست پیدا کند، لازم باشد که مدت زمان خاصی هم سپری شود.

  [پاسخ]

 • یا علی

  با سلام از این سایت خوب خواستم. بگم که منو دوستان طلبه ام خیلی دوست داریم ازدواج کنیم واز روی حیا منتظر هستیم که خواستگار بیاد ولی تا کی ?سنمون داره زیاد میشه من خودم ۲۵سنم است دوستان طلبه ای هم دارم که ۳۰ سال دارند پس تا کی دعا کنیم با این حرف ها وشماتت های مردم چکار کنیم ای کاش کسی هم به فکر ما باشد وای کاش ما هم میتونستیم این فرم ازدواج را پر کنیم متاسفانه اهل یکی از شهرهای تبریز هستیم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۵م, ۱۳۹۴ ۲۲:۳۹:

  سلام بر شما/ با توجه به تقاضاهای مکرری که صورت می گیرد، قید اصفهان رو برداشتم.
  لذا از هر نقطه کشور که باشید می تونید ثبت نام کنید.

  [پاسخ]

 • سلام من دختر۳۲ ساله هستم مجردم ازدواج نکردم تاحالاهم خواستگاری نداشتم ندارم تورو خدا برام دعا کنید برام خواستگاربیاد و بهم راهنمایی کنید بگید چیکارکنم تا برام خواستگاربیاید.و بهم کمک کنید تورو خدا خواهش میکنم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۸م, ۱۳۹۴ ۰۵:۳۶:

  سلام بر شما
  علتش چیه که خواستگاری نداشتید؟
  آیا در شهری هستید که کسی شما رو نمی شناسه؟
  آیا در محل زندگی خود، و نزد پدر مادر نیستید؟
  آیا در سال های گذشته، در پذیرش خواستگارها سخت گیری می کردید؟
  برای ازدواج، خوب است که نماز جعفر طیار رو بخوانید. بهترین وقت برای خواندن این نماز هم صبح جمعه است.
  اگر هم مشکلی بود، می تونید با بنده تماس بگیرید.
  ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳ ـ بعد از ظهرها

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی