بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: پنج ماه است که با دختر خانمی ازدواج کردم. در ابتدای آشنایی با این دختر خانم متوجه شدم که حجاب چندان خوبی ندارد. او قول دارد که بعد از عقد نماز بخواند و حجاب پسندیده ­ای داشته باشد. بنا شد ۵۰۰ سکه مهریه ­ی خانم کنم و با این قرار با یکدیگر ازدواج کردیم. روزهای اوّل همسرم ظاهر خود را تغییر داد، اما دیری نپایید که به تدریج به شیوه­ ی سابق خود بازگشت و روز به روز هم بدتر شد. وقتی به او اعتراض می­ کنم می ­گوید: «همین است که هست، اگر نمی­ خواهی بعد از پرداخت مهریه، مرا طلاق بده»! در واقع همسرم مهریه­ ی سنگین خود را ابزار فشاری قرار داده تا از تمکین در برابر خواسته ­های منطقی من سر باز زند و آبرو و حیثیت اجتماعی مرا لکه ­دار نماید. به تازگی متوجه شدم که با نامحرم هم  ارتباط تلفنی دارد. حتی در این باب هم حق اعتراض به وی را ندارد، چرا که اعصاب شنیدن چنین نصیحت­ هایی را ندارد! به نظر شما چه کنم؟

 پاسخ: شما در ابتدای ازدواج، چند اشتباه داشته­ اید که خدمتتان عرض می ­کنم:

۱)       با خانمی ازدواج کرده­ اید که از نظر حجاب و تدیّن هم سنخ با شما نبوده. فکر کردید که با ازدواج ایشان تغییر رویه خواهد داد و حال آن­ که چنین  نگرشی کاملا اشتباه است. حجاب و عفّت یک فرهنگ و یک نگرش مبنایی است و شخصی که عمری را به روش دیگری زندگی کرده، بعید است که با ازدواج یک مرتبه تمام تگرش ­های خود در خصوص حجاب و ارتباط با نامحرم را کنار بگذارد.

۲)       اشتباه دوم شما پذیرش مهریه­ ی سنگین بوده. اگر برای همسر خود، مهریه­ ی کمی قرار می ­دادید، باز هم امیدی بود که همسرتان از ترس طلاق و بر هم خوردن زندگی خویش مقابل خواسته­ های شما تمکین داشته باشد؛ اما اکنون که مهریه ­ی خود را سنگین می ­بیند، ترس و واهمه­ ی خاصی از طلاق ندارد و در صدد است تا با مستمسک قرار دادن مهریه­ ی سنگین خود، شما را وادار به پذیرش فرهنگ و رفتار خویش نماید.

۳)       اشتباه سوم شما این بوده که به همسرتان نقطه ضعف نشان داده ­اید، تا باور کند که ابزار مهریه، ابزار قابل اعتمادی است و می ­تواند از این طریق شما را تحت فشار قرار دهد.

راه حل: تصور کنید که بخواهید به این شیوه از زندگی ادامه دهید. علاوه بر این که باید غیرت، آبرو و مردانگی خود را کنار بگذارید، مسیر زندگی خود را هم کاملا تغییر می ­دهید. این خانم با روند کنونی به هیچ وجه نمی­تواند مادر خوبی برای فرزندان شما باشد؛ لذا روز به روز مشکلات زندگی شما پیچیده ­تر خواهد شد. به همسرتان و خانواده ­ی او اطمینان دهید که در رابطه با مهریه هیچ واهمه­ ای ندارید و آبرو و شخصیت شما به مراتب از زندان و مصادره­ ی اموال مهمتر است و اگر تغییر روشی نداد بدون تعارف و دغدغه او را طلاق خواهید داد. در مرحله­ی دوم با او  گفتگو کنید و او را تحت فشار قرار دهید تا به روش خود پایان دهد. مشاوره­ ی گام به گام با کارشناسان خبره هم ضروری است. به اتفاق همسرتان نزد مشاور مذهبی بروید تا همسرتان را متقاعد به تغییر  رفتار نماید. (البته دقت کنید که مشاور مذهبی باشد؛ چرا که متاسفانه برخی از مشاوره ­های ما اعتقادی به دین و غیرت ندارند و روی همین همین اساس به حساسیتی روی رفتارهای خانم شما نشان نمی ­دهند و همین کار موجب پافشاری بیشتر خانم شما بر روی رفتار خود خواهد شد) در آخرین مرحله اگر باز هم دست برنداشت، بدون واهمه و نگرانی او را طلاق دهید. البته بعد از طلاق و در دوران عدّه هم خانم فرصت دارد تا در مورد رفتار خود بیندیشد. اگر در رفتار خود تغییر روش اساسی دارد، به زندگی خود ادمه دهید، اما اگر تغییر روشی نداد، زندگی با چنین شخصی بهایی جز از دست دادن آبرو و حیثیت ندارد. بدهی مالی هر اندازه که باشد به تدریج پرداخت می ­شود، اما آبرو و حیثت انسان قابل بازیابی نیست. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی