بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: در اسلام زن وظیفه دارد که همیشه از شوهرش تمکین داشته باشد. آیا چنین وظیفه ­ای توهین در حق زن نیست؟ آیا این دستور به معنای نگاه ابزاری و غریزی به زن نیست؟ 

جواب: کسانی که چنین برداشتی دارند باید در نوع نگرش خود به مسائل زناشویی تجدید نظر کنند. در حوزه­ ی خانواده، مسائل زناشویی قبل از آن که امری غریزی باشد، امری عاطفی و احساسی است؛ روی همین اساس ترغیب خانم ­ها به پاسخ ­گویی به نیازهای شوهر، ترغیب به ابراز محبت بیشتر به همسر است و این مسأله به هیچ وجه توهین به شخصیت زن نمی ­باشد.

مسأله ­ی دیگر این است که مسائل زناشویی از اهمیت به سزایی برخوردار است. اگر زن در رابطه با مسائل زناشویی و نیازهای شوهر خود کوتاهی کند، موجب سرد شدن کانون خانواده و عامل تزلزل این کانون محترم خواهد شد. پر واضح است که در چنین حالتی اوّلین کسی که متضرّر خواهد شد، همین خانمی است که در رابطه با مسائل زناشویی کوتاهی کرده است.

روی همین اساس است که اسلام برای حفظ بنیان خانواده و تقویت محبت و صمیمیت میان اعضای آن، با توجه به واقعیت ­های جنسیتی و توانمندی­ های آنان، وظایفی را برای هر یک از زن و مرد تعیین کرده، و آن­ ها را ملزم کرده تا به آن­ ها عمل کنند. یکی از آن وظایف هم وظیفه­ ی تمکین است که برای زن قرار داده شده است.  

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی