امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

کیفیت نماز شب

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت

ونماز شب قت نماز شب، از نیمۀ شب تا اذان صبح است و هر چه به اذان صبح نزدیک­تر باشد، فضیلت بیشتری دارد.

نماز شب، یازده رکعت است. هشت رکعت آن، به نیت «نماز شب» و به صورت چهار نماز دو رکعتی (همانند نماز صبح) خوانده می ­شود. دو رکعت بعدی، به نیت «نماز شَفع» است و یک رکعت آخر هم به نیت «نماز وَتر» می ­باشد. 

توجّه: در هشت رکعت اول، می­ توانید فقط به خواندن سورۀ «حمد» اکتفا کنید، و در سه رکعت بعدی هم می ­توانید بعد از خواندن «حمد»، و سورۀ «توحید»، به یک قنوت معمولی اکتفا کنید.

آداب نماز شب

اگر دوست دارید به آداب بیشتری از نماز شب عمل کنید، به نکته ­های ذیل هم توجه کنید:

۱ـ وقتی از خواب بیدار شدید و وضو گرفتید، ابتدا سجدۀ شکر به جای آورید و از خداوند به خاطر این توفیق بزرگ تشکر کنید.

۲ـ در رکعت اول نماز شب، بعد از «حمد»، سورۀ «توحید» را بخوانید و در رکعت دوم، سورۀ «کافرون». در شش رکعت بعدی هم بعد از «حمد»، سورۀ «توحید» را بخوانید.

۳ـ در رکعت اول نماز «شَفع»، بعد از «حمد»، سورۀ «ناس» و در رکعت دوم، سورۀ «کافرون» را بخوانید.

۴ـ در نماز «وتر»، بعد از «حمد»، سه مرتبه سورۀ «توحید» را بخوانید، و بعد از آن هم سوره ­های «ناس» و «فلق» را بخوانید. سپس دست به قنوت بلند کنید و در قنوت این ­گونه بگویید:

 «اللَّهُمَ‏ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ‏ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْمُسْلِمِینَ وَ الْمُسْلِمَاتِ الأحْیَاءِ مِنْهُمْ وَ الأمْوَات». اما بهتر است به جای آن، چهل مؤمن را دعا کنید[۱] و (به عنوان مثال) بگویید: «اللهُمَّ إغفِر لِفاطِمَه».

می ­توانید هفتاد بار بگویید: «أسْتَغْفِرُ اللَّهَ‏ رَبِّی‏ وَ أتُوبُ‏ إِلَیْهِ‏».

سپس هفت بار بگویید: «هَذَا مَقَامُ‏ الْعَائِذِ بِکَ مِنَ النَّار».

آن ­گاه اگر تمایل داشتید، سیصد بار هم بگویید: «العَفوُ».

توجه: امام صادق(علیه ­السلام) در تفسیر آیۀ شریفۀ «وَ بِالأسْحارِ هُمْ یَسْتَغْفِرُونَ» می ­فرماید: «آن ­ها کسانی هستند که در قنوت نماز وتر، از خدای خود طلب غفران می ­کنند». [۲] 

حکایت

مرحوم حاج ملاحسین علی صدیقین می ­گوید: «در مدرسۀ صدر اصفهان، نیمه­ شبی برای نماز شب از خواب بیدار شدم، و به حیات مدرسه رفتم. ناگهان با صحنۀ فوق ­العاده­ای مواجه شدم. در تاریکی شب شنیدم که در و دیوار و درخت ­های مدرسه، مشغول تسبیح خداوند هستند[۳] و     می ­گویند: «سُبُّوحٌ‏ قُدُّوسٌ‏ رَبُّنَا وَ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوح». با تعجب به در و دیوار نگاه می ­کردم، و در حیات مدرسه قدم می ­زدم. وقتی از کنار حجرۀ آخوند ملامحمد کاشی عبور کردم، متوجه شدم ایشان در حال تهجد و شب ­زنده  داری است و این ذکر را بر زبان جاری می ­کند. در و دیوار و درختان مدرسه هم، در همنوایی با ایشان ذکر می ­گفتند.

فردا صبح، خدمت مرحوم آخوند رسیدم و ماجرای دیشب را با وی در میان گذاشتم.

آخوند کاشی فرمود: «ذکر گفتن در و دیوار تعجب ندارد. تعجب در این است که تو چگونه صدای آن ­ها را شنیدی!»[۴]

آیت ­الله خوانساری می ­فرمود: امام خمینی در مدرسۀ دارالشفای قم حجره داشت. ایشان شب­ ها برای نماز شب، آب حوض فیضیه را که یخ بسته بود می­شکست، و وضو می­گرفت. وقتی نماز شب می­خواند، گویا در و دیوار فیضیه با این سید چهل ساله، هم ذکر و هم صدا می ­شدند».[۵]


[۱] . منظور از مؤمن، شیعه است. بهتر است در قنوت نماز شب، کسانی را دعا کنید که حقی به گردنتان دارند. افرادی چون پدر و مادر، خواهر و برادر، اجداد و درگذشتگان، بستگان و همسایه­ ها.

[۲] . قَالَ أبُو عَبْدِ اللَّهِ(علیه ­السلام):‏ «کَانُوا یَسْتَغْفِرُونَ اللَّهَ فِی الْوَتْرِ سَبْعِینَ مَرَّةً فِی السَّحَرِ».

(بحارالأنوار، ج۸۴، ص۱۲۵)

[۳] . خداوند متعال در قرآن کریم می ­فرماید: )وَ إِنْ مِنْ شَیْ‏ءٍ إِلاَّ یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لکِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبیحَهُم(؛ «و هر موجودى، تسبیح و حمد او مى ‏گوید، ولى شما تسبیح آن­ها را نمى ‏فهمید».

(اسراء، آیۀ ۴۷)

[۴] . حمید خلیلیان، حدیث خوبان، ص۲۹۳ و ۲۹۴٫

[۵] . حیات عارفانۀ فرزانگان، ص۷۱ ـ به نقل از پا به پای آفتاب، ج۳، ص۲۸۱٫   

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 3
  • بازدید امروز: 2174
  • بازدید هفته: 31257
  • بازدید ماه: 140158
  • بازدید سال: 1664022
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: خرداد ۹, ۱۳۹۶
عکس های متنوع تصادفی