بسم الله الرحمن الرحیم

کیفیت نماز شب

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت

ونماز شب قت نماز شب، از نیمۀ شب تا اذان صبح است و هر چه به اذان صبح نزدیک­تر باشد، فضیلت بیشتری دارد.

نماز شب، یازده رکعت است. هشت رکعت آن، به نیت «نماز شب» و به صورت چهار نماز دو رکعتی (همانند نماز صبح) خوانده می ­شود. دو رکعت بعدی، به نیت «نماز شَفع» است و یک رکعت آخر هم به نیت «نماز وَتر» می ­باشد. 

توجّه: در هشت رکعت اول، می­ توانید فقط به خواندن سورۀ «حمد» اکتفا کنید، و در سه رکعت بعدی هم می ­توانید بعد از خواندن «حمد»، و سورۀ «توحید»، به یک قنوت معمولی اکتفا کنید.

آداب نماز شب

اگر دوست دارید به آداب بیشتری از نماز شب عمل کنید، به نکته ­های ذیل هم توجه کنید:

۱ـ وقتی از خواب بیدار شدید و وضو گرفتید، ابتدا سجدۀ شکر به جای آورید و از خداوند به خاطر این توفیق بزرگ تشکر کنید.

۲ـ در رکعت اول نماز شب، بعد از «حمد»، سورۀ «توحید» را بخوانید و در رکعت دوم، سورۀ «کافرون». در شش رکعت بعدی هم بعد از «حمد»، سورۀ «توحید» را بخوانید.

۳ـ در رکعت اول نماز «شَفع»، بعد از «حمد»، سورۀ «ناس» و در رکعت دوم، سورۀ «کافرون» را بخوانید.

۴ـ در نماز «وتر»، بعد از «حمد»، سه مرتبه سورۀ «توحید» را بخوانید، و بعد از آن هم سوره ­های «ناس» و «فلق» را بخوانید. سپس دست به قنوت بلند کنید و در قنوت این ­گونه بگویید:

 «اللَّهُمَ‏ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ‏ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْمُسْلِمِینَ وَ الْمُسْلِمَاتِ الأحْیَاءِ مِنْهُمْ وَ الأمْوَات». اما بهتر است به جای آن، چهل مؤمن را دعا کنید[۱] و (به عنوان مثال) بگویید: «اللهُمَّ إغفِر لِفاطِمَه».

می ­توانید هفتاد بار بگویید: «أسْتَغْفِرُ اللَّهَ‏ رَبِّی‏ وَ أتُوبُ‏ إِلَیْهِ‏».

سپس هفت بار بگویید: «هَذَا مَقَامُ‏ الْعَائِذِ بِکَ مِنَ النَّار».

آن ­گاه اگر تمایل داشتید، سیصد بار هم بگویید: «العَفوُ».

توجه: امام صادق(علیه ­السلام) در تفسیر آیۀ شریفۀ «وَ بِالأسْحارِ هُمْ یَسْتَغْفِرُونَ» می ­فرماید: «آن ­ها کسانی هستند که در قنوت نماز وتر، از خدای خود طلب غفران می ­کنند». [۲] 

حکایت

مرحوم حاج ملاحسین علی صدیقین می ­گوید: «در مدرسۀ صدر اصفهان، نیمه­ شبی برای نماز شب از خواب بیدار شدم، و به حیات مدرسه رفتم. ناگهان با صحنۀ فوق ­العاده­ای مواجه شدم. در تاریکی شب شنیدم که در و دیوار و درخت ­های مدرسه، مشغول تسبیح خداوند هستند[۳] و     می ­گویند: «سُبُّوحٌ‏ قُدُّوسٌ‏ رَبُّنَا وَ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوح». با تعجب به در و دیوار نگاه می ­کردم، و در حیات مدرسه قدم می ­زدم. وقتی از کنار حجرۀ آخوند ملامحمد کاشی عبور کردم، متوجه شدم ایشان در حال تهجد و شب ­زنده  داری است و این ذکر را بر زبان جاری می ­کند. در و دیوار و درختان مدرسه هم، در همنوایی با ایشان ذکر می ­گفتند.

فردا صبح، خدمت مرحوم آخوند رسیدم و ماجرای دیشب را با وی در میان گذاشتم.

آخوند کاشی فرمود: «ذکر گفتن در و دیوار تعجب ندارد. تعجب در این است که تو چگونه صدای آن ­ها را شنیدی!»[۴]

آیت ­الله خوانساری می ­فرمود: امام خمینی در مدرسۀ دارالشفای قم حجره داشت. ایشان شب­ ها برای نماز شب، آب حوض فیضیه را که یخ بسته بود می­شکست، و وضو می­گرفت. وقتی نماز شب می­خواند، گویا در و دیوار فیضیه با این سید چهل ساله، هم ذکر و هم صدا می ­شدند».[۵]


[۱] . منظور از مؤمن، شیعه است. بهتر است در قنوت نماز شب، کسانی را دعا کنید که حقی به گردنتان دارند. افرادی چون پدر و مادر، خواهر و برادر، اجداد و درگذشتگان، بستگان و همسایه­ ها.

[۲] . قَالَ أبُو عَبْدِ اللَّهِ(علیه ­السلام):‏ «کَانُوا یَسْتَغْفِرُونَ اللَّهَ فِی الْوَتْرِ سَبْعِینَ مَرَّةً فِی السَّحَرِ».

(بحارالأنوار، ج۸۴، ص۱۲۵)

[۳] . خداوند متعال در قرآن کریم می ­فرماید: )وَ إِنْ مِنْ شَیْ‏ءٍ إِلاَّ یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لکِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبیحَهُم(؛ «و هر موجودى، تسبیح و حمد او مى ‏گوید، ولى شما تسبیح آن­ها را نمى ‏فهمید».

(اسراء، آیۀ ۴۷)

[۴] . حمید خلیلیان، حدیث خوبان، ص۲۹۳ و ۲۹۴٫

[۵] . حیات عارفانۀ فرزانگان، ص۷۱ ـ به نقل از پا به پای آفتاب، ج۳، ص۲۸۱٫   

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی