×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

قَالَ جَابِرٌ لِأَبِي جَعْفَرٍ (علیه ­السلام) جُعِلْتُ فِدَاكَ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ حَدِّثْنِي بِحَدِيثٍ فِي فَضْلِ جَدَّتِكَ فَاطِمَةَ إِذَا أَنَا حَدَّثْتُ بِهِ الشِّيعَةَ فَرِحُوا بِذَلِكَ.

جابر به امام باقر (علیه ­السلام) عرض کرد: فدای شما شوم ای فرزند رسول خدا! حدیثی در فضیلت مادرتان فاطمه بفرمایید که وقتی آن را برای شیعیان تعریف کردم خوشحال شوند.

قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ (علیه­ السلام) حَدَّثَنِي أَبِي عَنْ جَدِّي عَنْ رَسُولِ اللَّهِ (صلی­ الله­ علیه­ و آله) قَالَ

امام باقر (علیه السلام) فرمود: پدرم از جدم و او هم از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) چنین روایت کرد:

إِذَا كَانَ يَوْمُ الْقِيَامَةِ نُصِبَ لِلْأَنْبِيَاءِ وَ الرُّسُلِ مَنَابِرُ مِنْ نُورٍ فَيَكُونُ مِنْبَرِي أَعْلَى مَنَابِرِهِمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ثُمَّ يَقُولُ اللَّهُ يَا مُحَمَّدُ اخْطُبْ فَأَخْطُبُ بِخُطْبَةٍ لَمْ يَسْمَعْ أَحَدٌ مِنَ الْأَنْبِيَاءِ وَ الرُّسُلِ بِمِثْلِهَا

وقتی که روز قیامت فرا رسد، برای انبیاء و رسل منبرهایی از نور نصب می شود و منبر من بالاتر از همۀ منبرها قرار دارد. آن گاه خداوند می فرماید: ای محمد! خطبه بخوان. آن جا خطبه ای می خوانم که احدی از انبیاء نشنیده باشد.

ثُمَّ يُنْصَبُ لِلْأَوْصِيَاءِ مَنَابِرُ مِنْ نُورٍ وَ يُنْصَبُ لِوَصِيِّي عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ فِي أَوْسَاطِهِمْ مِنْبَرٌ مِنْ نُورٍ فَيَكُونُ مِنْبَرُهُ أَعْلَى مَنَابِرِهِمْ ثُمَّ يَقُولُ اللَّهُ يَا عَلِيُّ اخْطُبْ فَيَخْطُبُ بِخُطْبَةٍ لَمْ يَسْمَعْ أَحَدٌ مِنَ الْأَوْصِيَاءِ بِمِثْلِهَا

آن گاه منبرهایی از نور، برای اوصیاء نصب می کنند و منبر جداگانه ای از نور، بالاتر از منبر تمام اوصیاء، برای برادرم علی بن ابی طالب نصب می کنند. آن گاه خداوند می فرماید: ای علی خطبه بخوان و علی هم خطبه ای می خواند که احدی از اوصیاء نشنیده باشد.

ثُمَّ يُنْصَبُ لِأَوْلَادِ الْأَنْبِيَاءِ وَ الْمُرْسَلِينَ مَنَابِرُ مِنْ نُورٍ فَيَكُونُ لِابْنَيَّ وَ سِبْطَيَّ وَ رَيْحَانَتَيَّ أَيَّامَ حَيَاتِي مِنْبَرٌ مِنْ نُورٍ ثُمَّ يُقَالُ لَهُمَا اخْطُبَا فَيَخْطُبَانِ بِخُطْبَتَيْنِ لَمْ يَسْمَعْ أَحَدٌ مِنْ أَوْلَادِ الْأَنْبِيَاءِ وَ الْمُرْسَلِينَ بِمِثْلِهِمَا

سپس برای فرزندان انبیاء  مرسلین منبرهایی از نور قرار می دهند و برای دو فرزندم و دلبندانم حسن و حسین هم منبری نورانی نصب می کنند. سپس به آن ها گفته می شود: خطبه بخوانید و آن ها هم مطالبی را می گویند که احدی از فرزندان انبیاء و مرسلین نشنیده باشد. 

ثُمَّ يُنَادِي الْمُنَادِي وَ هُوَ جَبْرَئِيلُ (علیه­ السلام) أَيْنَ فَاطِمَةُ بِنْتُ مُحَمَّدٍ أَيْنَ خَدِيجَةُ بِنْتُ خُوَيْلِدٍ أَيْنَ مَرْيَمُ بِنْتُ عِمْرَانَ أَيْنَ آسِيَةُ بِنْتُ مُزَاحِمٍ أَيْنَ أُمُّ كُلْثُومٍ أُمُّ يَحْيَى بْنِ زَكَرِيَّا فَيَقُمْنَ

آن گاه منادی ـ که همان جبرئیل است ـ ندا می دهد: «فاطمه دختر محمد» کجاست؟! «خدیجه دختر خویلد»، «مریم دختر عمران»، «آسیه دختر مُزاحم» و «ام کلثوم مادر یحیی» کجا هستند؟! آن ها از جا بلند می شوند.

فَيَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى يَا أَهْلَ الْجَمْعِ لِمَنِ الْكَرَمُ الْيَوْمَ فَيَقُولُ مُحَمَّدٌ وَ عَلِيٌّ وَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَيْنُ لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ فَيَقُولُ اللَّهُ تَعَالَى يَا أَهْلَ الْجَمْعِ إِنِّي قَدْ جَعَلْتُ الْكَرَمَ لِمُحَمَّدٍ وَ عَلِيٍّ وَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ وَ فَاطِمَةَ

خداوند می فرماید: ای مردم، امروز کرامت از آن کیست؟! در آن حال محمد و علی و حسن و حسین (علیهم السلام) می فرمایند: کرامت از آن خدای واحد قهار است. در آن حال خداوند می فرماید: ای مردم! من کرامت را در محمد  علی و حسن و حسین و فاطمه قرار دادم.

يَا أَهْلَ الْجَمْعِ طَأْطِئُوا الرُّءُوسَ وَ غُضُّوا الْأَبْصَارَ فَإِنَّ هَذِهِ فَاطِمَةُ تَسِيرُ إِلَى الْجَنَّةِ فَيَأْتِيهَا جَبْرَئِيلُ بِنَاقَةٍ مِنْ نُوقِ الْجَنَّةِ مُدَبَّجَةَ الْجَنْبَيْنِ خِطَامُهَا مِنَ اللُّؤْلُؤِ الْمُخْفَقِ الرَّطْبِ عَلَيْهَا رَحْلٌ مِنَ الْمَرْجَانِ فَتُنَاخُ بَيْنَ يَدَيْهَا فَتَرْكَبُهَا فَيُبْعَثُ إِلَيْهَا مِائَةُ أَلْفِ‏ مَلَكٍ فَيَسِيرُونَ عَلَى يَمِينِهَا وَ يُبْعَثُ إِلَيْهَا مِائَةُ أَلْفِ مَلَكٍ فَيَصِيرُونَ عَلَى يَسَارِهَا وَ يُبْعَثُ إِلَيْهَا مِائَةُ أَلْفِ مَلَكٍ يَحْمِلُونَهَا عَلَى أَجْنِحَتِهِمْ حَتَّى يُسَيِّرُونَهَا عَلَى بَابِ الْجَنَّةِ

آن گاه خداوند می فرماید: ای مردم! سرهای خود را فرود آورید و چشمانتان را ببنیدید. چرا که فاطمه به سوی بهشت روانه می شود. جبرئیل با ناقه ای او را همراهی می کند. صد هزار فرشته در سمت راستش و صد هزار فرشته در سمت چپش هستند و صد هزار فرشته هم وی را بر روی بالهای خود حمل می کنند. تا این که فاطمه را نزدیک درِ بهشت می رسانند.

فَإِذَا صَارَتْ عِنْدَ بَابِ الْجَنَّةِ تَلْتَفِتُ

وقتی فاطمه (سلام الله علیها) نزدیک بهشت شد، درنگ می کند و می ایستد.  

فَيَقُولُ اللَّهُ يَا بِنْتَ حَبِيبِي مَا الْتِفَاتُكِ وَ قَدْ أَمَرْتُ بِكِ إِلَى جَنَّتِي فَتَقُولُ يَا رَبِّ أَحْبَبْتُ أَنْ يُعْرَفَ قَدْرِي فِي مِثْلِ هَذَا الْيَوْمِ فَيَقُولُ اللَّهُ يَا بِنْتَ حَبِيبِي ارْجِعِي فَانْظُرِي مَنْ كَانَ فِي قَلْبِهِ حُبٌّ لَكِ أَوْ لِأَحَدٍ مِنْ ذُرِّيَّتِكِ خُذِي بِيَدِهِ فَأَدْخِلِيهِ الْجَنَّةَ

خداوند می فرماید: ای دختر حبیب من، چرا ایستادی و وارد بهشت من نشدی؟! فاطمه (سلام الله علیها) می گوید: پروردگارم! دوست داشتم بدانم تا در چنین روزی چه قدر و منزلی دارم. خداوند می فرماید: ای دختر حبیبم برگرد و به مردم بنگر. هر کس که در قلبش محبتی به تو یا فرزندانت دارد دستش را بگیر و وارد بهشتش کن.  

قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ (علیه السلام) وَ اللَّهِ يَا جَابِرُ إِنَّهَا ذَلِكَ الْيَوْمَ لَتَلْتَقِطُ شِيعَتَهَا وَ مُحِبِّيهَا كَمَا يَلْتَقِطُ الطَّيْرُ الْحَبَّ الْجَيِّدَ مِنَ الْحَبِّ الرَّدِي‏ءِ

امام باقر (علیه السلام) می فرماید: به خدا قسم ای جابر! فاطمه در آن روز شیعیان و محبین ما را جمع می کند، همان گونه که پرنده ای دانه های مرغوب را از میان دانه های نامرغوب جدا می کند.

فَإِذَا صَارَ شِيعَتُهَا مَعَهَا عِنْدَ بَابِ الْجَنَّةِ يُلْقِي اللَّهُ فِي قُلُوبِهِمْ أَنْ يَلْتَفِتُوا فَإِذَا الْتَفَتُوا فَيَقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ يَا أَحِبَّائِي مَا الْتِفَاتُكُمْ وَ قَدْ شَفَّعْتُ فِيكُمْ فَاطِمَةَ بِنْتَ حَبِيبِي فَيَقُولُونَ يَا رَبِّ أَحْبَبْنَا أَنْ يُعْرَفَ قَدْرُنَا فِي مِثْلِ هَذَا الْيَوْمِ

وقتی شیعیان فاطمه (سلام الله علیها) همراه وی نزدیک بهشت می شوند، آن ها هم کنار درِ بهشت می ایستند. خداوند به آن ها می فرماید: ای دوستان من! چرا درنگ کردید! مگر فاطمه دختر حبیبم را شفیع شما قرار ندادم؟! آن ها می گویند: خداوندا دوست داشتیم تا ما هم قدر و منزلت خود را در این روز بدانیم.

فَيَقُولُ اللَّهُ يَا أَحِبَّائِي ارْجِعُوا وَ انْظُرُوا مَنْ أَحَبَّكُمْ لِحُبِّ فَاطِمَةَ انْظُرُوا مَنْ أَطْعَمَكُمْ لِحُبِّ فَاطِمَةَ انْظُرُوا مَنْ كَسَاكُمْ لِحُبِّ فَاطِمَةَ انْظُرُوا مَنْ سَقَاكُمْ شَرْبَةً فِي حُبِّ فَاطِمَةَ انْظُرُوا مَنْ رَدَّ عَنْكُمْ غَيْبَةً فِي حُبِّ فَاطِمَةَ خُذُوا بِيَدِهِ وَ أَدْخِلُوهُ الْجَنَّةَ

خداوند می فرماید: ای دوستان من برگردید و به مردم نگاه کنید. ببینید که چه کسی شما را به خاطر محبت فاطمه دوست داشت؟ ببینید چه کسی به خاطر محبت فاطمه لباسی بر تن شما پوشاند؟ ببینید که کسی به خاطر محبت فاطمه جرعه آبی به شما نوشاند؟ ببینید چه کسی به خاطر محبت فاطمه غیبتی را از شما رد کرد؟ دستش را بگیرید و وارد بهشتش کنید.

قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ وَ اللَّهِ لَا يَبْقَى فِي النَّاسِ إِلَّا شَاكٌّ أَوْ كَافِرٌ أَوْ مُنَافِقٌ فَإِذَا صَارُوا بَيْنَ الطَّبَقَاتِ نَادَوْا كَمَا قَالَ اللَّهُ تَعَالَى فَما لَنا مِنْ شافِعِينَ وَ لا صَدِيقٍ حَمِيمٍ فَيَقُولُونَ فَلَوْ أَنَّ لَنا كَرَّةً فَنَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ

امام باقر (علیه السلام) می فرماید: به خدا سوگند در میان مردم کسی باقی نمی ماند مگر این که شاک یا کافر یا منافق باشد. وقتی این مردم نگون بخت وارد طبقات جهنم می شوند، با حسرت می گویند: آیا شفیعی برای ما نیست. آیا برای ما رفیق دلسوزی نیست؟! آن گاه می گویند: اگر می تونستیم به دنیا برگردیم، یقینا از مؤمنین می شدیم.

قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ (علیه السلام) هَيْهَاتَ هَيْهَاتَ مُنِعُوا مَا طَلَبُوا وَ لَوْ رُدُّوا لَعادُوا لِما نُهُوا عَنْهُ وَ إِنَّهُمْ لَكاذِبُونَ‏.

امام باقر (علیه السلام) می فرماید: هیهات هیهات خواستۀ آن ها اجابت نمی شود. اگر بازگردانده شوند، دوباره به رفتارهای سابق خود برمی گردند. و آنان دروغ گویانی بیش نیستند.

بحارالأنوار، ج۴۳، ص۶۵ و۶۶

توجه: یکی از نکات کاربردی روایت این است که شیعیان فاطمه (سلام الله علیها) وقتی به بهشت الهی که سرشار از نعمت های چشمگیر و بسیار زیبا است، نزدیک می شوند. خود را در برابر دو کار مخیر می بینند. یکی وارد شدن به آن نعمت های حلال الهی بهره گیری از آن و دیگری دست گیری از کسانی که گرفتار هستند. آن ها در ان لحظه به خاطر روح بلند و لطیفی که دارند، دستگیری از نیازمندان را بر راحتی و آسایش خود مقدم می کنند و می ایستند تا آن ها را هم از گرفتاری نجات دهند.

طبیعی است که قیامت صحنۀ بروز ملکات رفتاری ماست. در آن روز، تنهای کسانی می توانند چنین کنند که در دنیا هم این گونه زیسته باشند. آن ها در دنیا همیشه سعی داشتند تا در غم دیگران شریک باشند و به هر ترتیبی که شده در رفع مشکلات مردم قدم بردارند. حتی در مواردی هم که کاری از آن ها ساخته نبود، با دعای خالصانه به درگاه الهی، از خداوند طلب می کردند تا مشکلاتشان را مرتفع نماید.  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question