×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

اشکال: رجعت و بازگشت به دنیا، همان بازگشت از فعل به قوّه است و حال آن که در جای خود به اثبات رسیده که بازگشت از فعل به قوّه غیر ممکن و بلکه محال است. پس همان گونه که بازگشت انسان به رحم مادر محال خواهد بود، بازگشت او از آن عالم به دنيا هم محال خواهد بود.

جواب: درست است که بازگشت از فعل به قوّه محال است، اما رجعت به معنای بازگشت از فعل به قوّه نیست. در عالم آخرت هم ما با همین بدن محشور می ­شویم، منتهی بدنی که تکامل اخروی پیدا کرده و متناسب با آن عالم شده است. اگر بنا باشد بازگشت روح به بدن را به معناي بازگشت از فعل به قوه بدانيم بايد در مورد معاد جسماني هم چنين مطبلي بگوييم و حال آن كه چنين چيزي نمي گوييم. بله! بازگشت به دنیا بعد از معاد درست همانند بازگشت به رحم مادر بعد از تولّد است. و هر دو محال خواهد بود؛ اما در رجعت بدن ما هر فعلیتی که پیدا کرده در بستر همین دنیا بوده و بازگشت روح به بدنی که از این عالم خارج نشده به هیچ وجه رجوع از فعل به قوّه نخواهد بود. ما وقتی می­ میریم و بدنمان آهسته آهسته پوسيده شده و تبدیل به مشتي خاک می ­شود. بعد از رجعت ذرات این بدن یکدیگر را پیدا می­کنند و بدن حالت طبیعی خود را پیدا کرده و روح در آن وارد می ­شود. این روند همانند کسی است که بدنش در اثر مرض رو به ضعف می ­رود و بعد از مدتی این بدن توان از دست رفته ­ی خود را باز می­یابد و دوباره سرحال و با نشاط می ­شود.

كسي كه رجعت مي­ كند در دنيا و بعد از آن به فعليت هايي دست يافته است. رجعت بدان معنا نيست كه فعليت خود را از دست بدهد و به قوه باز گردد. كسي كه از دنيا رفته در مسير زندگي به فعليت هايي دست يافته و واجد كمالاتي  شده است. چنين شخصي در رجعت خود هرگز به دوران كودكي باز نخواهد گشت تا بگوييم به قوه بازگشته. از طرفي بعد از مرگ ممكن است كه روح انسان به كمال هايي دست پيدا كند و از قوه به سوي فعل حركت نمايد. در اين صورت هم بعد از بازگشت به دنيا كمالات و فعليت هاي اخروي خود را از دست نخواهد.

پس حاصل کلام آن که رجعت به معنای بازگشت از فعل با قوّه نیست. وقتی انسان ها رجعت می­ کنند با حفظ تمام فعلیت های سابق باز می ­گردند و هیچ کمالی از کمالات آن ها نادیده گرفته نمی ­شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question