بسم الله الرحمن الرحیم

نکته هایی کاربردی برای کنار گذاردن خودارضایی      (دانلود کتاب رهایی از خودارضایی

۱ ـ توجه به آسیب  های معنوی این گناه؛

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «سه گروه هستند که خداوند در روز قیامت با آنها سخن نخواهد گفت. به آن ها نگاه رحمانی نمی اندازد و اعمالشان را تزکیه نخواهد کرد. برای این افراد عذاب دردناکی است. یکی از آن ها کسی است که خودارضایی می کند».[۱] (مطالعۀ بیشتر)

۲ ـ یاد مرگ و معاد؛ خود ارضایی

سعی کنید در رابطه با مرگ و عوامل پس از مرگ، مطالعه داشته باشید. این مطالعه، زمینۀ فکری خوبی برای شما فراهم می کند تا از لذت های حرام دنیوی متنفر شوید و چشم به لذت های پرشکوه معنوی بدوزید. همچنین ترس از عذاب الهی و مطالعه در راستای عقوبت اعمال ناشایست، موجب می شود تا با همت والاتری اقدام به ترک این گناه کنید.

قیامت، پنجاه موقف و گردنه دارد و هر موقف آن، هزار سال به درازا می­ انجامد: «فی‏ یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ»؛ در روزى که مقدار آن هزار سال از سال­ هایى است که شما مى‏ شمرید»[۲]

امام صادق (علیه­ السلام) هم می­ فرماید: «به حساب خود برسید قبل از آن که به حساب­ تان رسیدگی شود. همانا مواقف قیامت پنجاه موقف است و هر موقفی هزار سال به طول خواهد کشید»؛ «ألَا فَحَاسِبُوا أَنْفُسَکُمْ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا فَإِنَّ أَمْکِنَةَ الْقِیَامَةِ خَمْسُونَ مَوْقِفاً کُلُّ مَوْقِفٍ مُقَامُ أَلْفِ سَنَةٍ ثُمَّ تَلَا هَذِهِ الْآیَةَ فِی یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَة»[۳] (مطالعۀ بیشتر)

۳ ـ ارتباط و خلوت با خداوند؛

نماز، بهترین بستر برای برقراری ارتباط با خدای متعال است. نماز خود را اول وقت بخوانید و تمام سعی خود را به کار گیرید تا وقت خوبی برای تعقیبات نماز و خلوت با خداوند داشته باشید. (مطالعۀ بیشتر)

۴ ـ توسل به معصومین (علیهم السلام)؛

توسل به معصومین (علیهم السلام) و گریه بر مصائب آن ها، راهی میان بر و بسیار کاربردی برای از بین رفتن تاریکی های گذشته و ورود به زندگی نورانی و سرشار از معنویت است.

پیامبر اکرم(صلی ­الله­ علیه ­وآله) می ­فرماید: «محبت ما اهل ­بیت، پوشانندۀ گناهان است و موجب زیاد شدن حسنات می ­شود.»[۴]

۵ ـ احساس شخصیت و ارزشمندی؛

انسان، موجودی ملکوتی است و می تواند قله های معنویت را طی کند و به ملکوت عالم راه یابد.

جوان عزیز! وقتی قدر و ارزش خود را دانستی، آن زمان است که حاضر نیستی سرمایۀ گرانقدر خود را به بهای ناچیزی بفروشی و با معصیت خداوند، عزت و کرامت خود را تبدیل به ذلت و حقارت کنی.

۶ ـ توجه به زیان های شخصیتی این گناه؛

«ضعف اراده»، «از دست رفتن فرصت های خوب جوانی»،« بی حوصلگی»، «پرخاشگری»، «احساس بی ارزشی و ناکارآمدی»، از جمله ضررهای شخصیتی این گناه است.

۷ ـ مدیریت عوامل ترغیب به این گناه؛

الف ـ کنترل نگاه؛

امام صادق(علیه ­السلام) هم می­ فرماید: «کسی که نگاه حرام را تنها به خاطر خدا ترک کند، خداوند به وی ایمانی عطا کند، که شیرینی آن را بچشد».[۵] (مطالعۀ بیشتر)

ب ـ دوری از افکار نادرست؛

فکر شما همانند ظرفی است که هر چیزی می تواند در آن وارد شود. شیطان، برای انحراف شما، سعی می کند افکار و خاطرات نادرست گذشته را مقابل چشم شما مجسم کند تا خاطر شما را آشفته کند.

البته کنترل نگاه، نقش مهم و سازنده ای در کنترل افکار دارد. تا انسان صحنه ای را نبیند، تصوری هم در رابطه با آن نخواهد داشت.

ج ـ دوری از معاشرت با افراد فاسد؛

هر چند که هر انسانی نیاز به دوست و رفیق دارد؛ اما بی رفیقی بهتر از رفیق بد است.

دوست فاسد، با گفتار و رفتارش، زشتی گناه را در نظر انسان کم می کند و زمینۀ ارتکاب به این گناه ها را در انسان تقویت می کند. بنابراین از چنین افرادی فاصله بگیرید. 

د ـ دوری از استرس و تشنج؛

برخی از جوان ها به خاطر ارتباط نادرستی که با پدر و مادر خود دارند، مدام در حال استرس و تشنج هستند و ممکن است به خاطر این مطلب، به دام خودارضایی هم بیفتند. بنابراین، با پدر و مادر رابطه ای خوب و صمیمی داشته باشید و به آن ها خدمت کنید. هر چند که آن ها بد اخلاق باشند و روحیات شما را درک نکنند، اما به هر حال پدر و مادرتان هستند و احترامشان هم واجب است.

با این کار، علاوه بر آن که رحمت خداوند را وارد زندگی خود می کنید، آرامش خوبی را هم به خود هدیه می دهید. (مطالعۀ بیشتر)

موضوع ارتباط با پدر و مادر، به عنوان نمونه ذکر شد. سعی کنید دیگر عوامل و زمینه های استرس را هم شناسایی کنید و آن ها را مدیریت کنید. 

۸ ـ تقویت عوامل دوری از این گناه

الف ـ پر کردن اوقات فراغت؛

تنبلی و بی برنامگی چراگاه شیطان است.

بنابراین، هیچ وقت خود را آس و پاس و بدون برنامه نگذارید. همیشه مشغولیتی برای خود داشته باشید، هر چند که آن مشغولیت، تمرین امضا و یا نقاشی باشد.  

ب ـ ارتباط با مکان های سالم و معنوی؛

به عنوان نمونه، سعی کنید با مسجد ارتباط داشته باشید و حداقل یکی از نمازهای خود را در مسجد و به جماعت بخوانید. رفتن به مسجد نورانیت زیادی برای شما خواهد داشت و نشستن در آن جا احساسات معنوی شما را تقویت خواهد کرد.  

امام صادق(علیه­ السلام) می­ فرماید: «کسی که به سوی مسجدی حرکت کند، قدم­ هایش را بر هیچ چیزی نمی ­گذارد، مگر این­که تا زمین ­های هفت ­گانه از طرف او تسبیح می­ گویند».[۶] (مطالعۀ بیشتر)

ج ـ معاشرت با افراد سالم؛

دوست خوب، نعمت الهی و رزقی معنوی است. بنابراین، با کسانی معاشرت داشت باشید که با رفتار و گفتارشان شما رابه یاد خدا می اندازند. (مطالعۀ بیشتر) 

د ـ مدیریت افکار؛

همان گونه که قبلا هم گفته شد، فکر شما همانند یک ظرف است. سعی کنید بر شیطان و خطورات ذهنی خود پیش دستی کنید و قبل از آن که خاطرات و افکار بد را در ذهن شما قرار دهند، ذهن خود را با افکار سالم و معنوی انباشته کنید.

برای این منظور مطالعۀ کتاب هایی در حوزۀ اخلاق، تشرف خدمت امام زمان (علیه السلام)، زندگی نامۀ علما، زندگی شهدا بسیاز مفید است.

البته سعی کنید بعد از مطالعه، مطالب آن را هضم کنید. یعنی به مطالعات خو فکر کنید و سعی کنید خود را با آن ها تطبیق دهید و به دنبال راه کارهایی باشید تا همانند آن الگوهای زیبا شوید.  

شرکت در مجالس موعظه و سخنرانی و یا لااقل، شندین سنخرانی های ضبط شده هم از جمله اموری است که عامل تذکر بوده و غذای معنوی خوبی برای ما خواهد بود.  

هـ ـ نشاط و فعالیت جسمی

تنبلی و رخوت، موجب تقویت و تهییج قوای شهوانی است. سعی کنید با ورزش و فعالیت های جسمی، بدن خود را از این حالت بیرون آورید. و سعی کنید حتما از برنامه های نفریحی و نشاط آور، استفاده کنید.

و ـ روزه داری:

اگر روزۀ قضا دارید، سعی کنید روزه های قضای خود را بگیرید و اگر ندارید، از روزل مستحبی کمک بگیرید. روزه، نه گفتن به خواسته های نفسانی بوده و موجب تقویت ارادۀ شما می شود. همچننی شکم خالی موجب می شود تا به راحتی بتوانید قوای جنسی خود را کنترل کنید.   


[۱] . الخصال، ج۱، ص۱۰۶٫

[۲] . سورۀ سجده، آیۀ۵٫

[۳] . مستدرک‏ الوسائل، جلد۱۲، صفحۀ۱۵۵٫

[۴]. «حُبُّنَا أَهْلَ‏ الْبَیْتِ‏ یُکَفِّرُ الذُّنُوبَ، وَ یُضَاعِفُ الْحَسَنَاتِ

صدوق، امالی، ص۱۶۴ ـ المحبۀ فی­ الکتاب والسنۀ، ص۴۱۹، ح۱۰۰۷٫

[۵] . عن أَبُو عَبْدِ اللَّهِ(علیه ­السلام):‏ «النَّظْرَةُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ مَنْ تَرَکَهَا لِلَّهِ عَزَّوَجَلَّ لالِغَیْرِهِ‏ أعْقَبَهُ‏ اللَّهُ‏ إِیمَاناً یَجِدُ طَعْمَهُ».

(ابن بابویه، من ­لا­یحضره ­الفقیه، ج۴، ص۱۸) 

[۶] . قال النبی(صلی­ الله­ علیه­ وآله): «مَنْ‏ مَشَى‏ إِلَى‏ الْمَسْجِدِ لَمْ یَضَعْ رِجْلَیْهِ عَلَى رَطْبٍ وَ لا یَابِسٍ إِلاّ یُسَبِّحُ لَهُ إِلَى الأرَضِینَ السَّابِعَةِ».

(ابن بابویه، من ­لایحضره ­الفقیه، ج۱، ص۲۳۳)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.

31 پاسخ به راه کارهای عملی برای کنار گذاردن استمناء و خودارضایی

 • امید

  تشکر

 • احسان

  و ازدواج …
  سلام …

  • سلام بر شما
   ۱ ـ ازدواج، راه کار خوبی است. اما فرض ما در مورد جایی است که فعلا امکان ازدواج نباشد. مثلا جوان ۱۷ ساله ای که مبتلا به این گناه است.
   ۲ ـ برخی از متأهلین را هم می بینیم که مبتلا به این گناه هستند.

 • دانا

  سلام اقا.بنده چهارده سالمه و نزدیک به یک ساله که این عمل زشت رو انجام میدم.دفعه اول که ترک کردم چهار روز بود و دفعه دوم شد یه هفته و ایندفعه میخوام واقعا ترکش کنم. علت هاش رو هم طی این چند هفته پیدا کردم و قصل کردم و نماز توبه هم خواندم.به نظرتون این دفعه خدا من رو میبخشه؟؟؟ واقعا پشیمونم و فعلا دارم تلاش میکنم که وقتم رو پر کنم.به نظر شما شب بیدار بودن و برنامه های ارتباطی که تویش عکسهای مستجهن زیاد هست رو میشه علت های اصلی این کار انجام داد؟ چون توی این سه دفعه همین دو مورد باعث انجام این کار میشد
  با تشکر

  • سلام بر شما
   سعی کنید عوامل و زمینه های بروز این گناه رو شناسایی کنید و از زندگی تون کنار بگذارید.
   همان طوری که گفتید، بیداری شب موجب می شه که سراغ شبکه های غیر اخلاقی بروید و در نهایت …
   بنابراینن، سعی کنید همزمان با خانواده بخوابید و شب را برای خواب بگذارید.
   به هم خوردن نظم زندگی موجب میشه که کارهای غیر طبیعی هم انجام بدید.
   سعی کنید مجموعه راه کارهای ارائه شده را با دقت انجام دهید و با توکل به خداوند و تلاش و همت مضاعف، در مسیر بندگی قدم بردارید.

 • 1111

  منم بااینکه شب بیداری وتنهایی مهمترین دلیل اینکاره موافقم.شب بیداری ها حتی باعث گناه درروزبعدهم میشوند.

 • hamid

  سلام من چند بار قصد تروشو دارم اما نمیشه ارادم ضعیفه الان پشیمونم و راهکاراشو خوندم و میخوام عمل کنم بنظرتون مهم ترین عامل تو این گناه چیه ایا اعتماد بنفس بیش از حد هم عامل میشه ؟
  شماهم برا من دعا کن خدا ببخشه

 • بنیامین

  من تو سن۱۳-۱۴سالگی خیلی این کار رو انجام میدادم ونماز نیز نمیخوندم ولی یه روز یکی از همکلاسی هام به نام علی که خیلی پسر پاک و مومنی بود به من گفت که فقط نماز بخون من ام این کار رو کردم وهمیشه نمازم رو سر وقت میخوندم حالا خدا رو شکر یه۵-۶ماهی هست که دیگه این کار رو انجام نمیدم وبه طور کل گذاشتم کنار وخیلی سرحال وشاداب هستم ونمازم رو همیشه سروقت میخونم.

 • حسین را

  سلام
  اوقات فراغت رو به اشتباه فراقت نوشته شده…
  لطفا اصلاح شود

 • حمیدرضا

  با سلام و عرض خسته نباشید
  من پانزده سالمه و حدود دو ساله که این عمل زشت رو انجام میدم،چند بار توبه کردم و دوباره توبه ام شکست الان میخوام،نمازم را اول وقت بخوانم،و به یک نوجوان پاک و مومن و فرزندی شایسته برای پدر و مادر عزیزم باشم
  تو را خدا برام دعا کنید و امیدوارم خداوند توبه ی من را بپذیرد و مرا ببخشد،

  • سلام بر شما
   ان شاءالله که می توانید از این گناه دوری کنید و بندۀ خوب و پاکی برای خداوند باشید.

 • م.

  سلام.ببخشید خواستم ببینم اگه هر بار ک این عمل زشت (خودارضایی) نماز توبه رو نخونیم یا توبه نکنیم ،،نمازی ک خونده میشه قبوله؟ یا باید غسلی انجام بدیم؟؟اگه غسل داره موقع نیت غسل کردن چی باید بگیم؟؟
  راهنمایی کنید لطفا ….ممنون

 • افسانه

  برای توبه ی کلی از گناهان و پاکسازی کامل روح چه باید کرد؟

 • سعید

  من این گناه را زیاد انجام داده و زیاد توبه کردم ولی این دفعه به نظرات شما گوش داده تا این امر ناپسند را کنار گذاشته به امید روزی که تمام جوانان و خود بنده حقیر در رکاب امام غایبمان حضرت مهدی باشیم

  با تشکر فراوان از راهنمای های شما مرجع گرانقدر

 • ناتل

  سلام دوستان عزیزم…من درباره این بدبختی(خودارضایی)خیلی خیلی تحقیق کردم..یه چیزی بهتون بگم خیالتون رو راحت کنم.اگه فکر کنید که وقتی ازدواج کنید دیگه خودارضایی نمیکنید بگم که سخت در اشتباهید!!!خودارضایی یک بیماریه که باید اورژانسی ترکش کنید!!خیلی ها متأهل هستند و ناراحتن که درگیر این بدبختی هستن.این ذهن بیمار جنسی شماست که به هرزه گردی و هرزه روی عادت کرده و حیایی که دارید با هر بار خودارضایی از روحتون محوترش میکنید.تا وقتی از خدا حیا نکنید هیچی عوض نمیشه..چه مجرد و چه متأهل

 • ناتل

  درسته اسلام عزیز فرمودن زود ازدواج کنید ولی از یک طرف دیگه به مجردها فرمودن تا وقتی شرایط ازدواجتون مهیا بشه تقوا داشته باشید..من فکر میکنم اینکه میگیم مجردیم و تو فشار جنسی… این وسوسه شیطانه!!که داره یه جوری گناه رو تو ذهنمون توجیه میکنه..خودارضایی هیییییییییییییییچ توجیهی نداره…فکر نکنید منم یه پیغمبرم و دارم نصیحتتون میکنم ها… نه…ولی از این بهونهبشید گیریها برای گناهان خیلی ضربه خوردم…تا اینکه یه متأهل تو یه جمع مجرد گفته بود .. اگه تا وقتی مجردید خودتون رو اصلاح نکنید و از این گناه پاک نشید وقتی متأهل میشید به گناهای ذهنی از همین دست و شاید بدتر و وحشتناکتر از این مبتلا بشید

 • علی

  اینو فقط ی جور میشه ترک کرد بخاطر خدا ترک کن ن بخاطر زیانش

 • علی

  سلام ممنون از سایت خوبتون منم متاسفانه مدتی مبتلا به این گناه بودم چندبار توبه کردم.اما ارادم ضعیف بود.اما خداروشکر چند وقته که توبم رو نشکستم وانشالله دیگه مرتکب این گناه نمیشم.اما سوالم اینه ایا با توبه ما و بازگشت از این گناه خدا گناهان مارو میبخشه؟وبرای جبران این گناه چه باید بکنیم.

  • سلام بر شما
   خدای متعال راه بازگشت را به سوی بندۀ خود نمی بندد. خصوصا در این ایام، که ماه رمضان است و همۀ ما مهمان او هستیم.
   بنابراین، با خلوص نیست توبه کنید و سعی کنید از فرصت های سحر بهترین بهره ها را ببرید.
   به نماز اهمیت بدهید و سعی کنید به والدین خود خدمت کنید. این کارها کفارۀ گناه است و موجب نورانیت شما هم خواهد شد.

 • احمد اقدم

  بازهم عالی مثل همیشه
  هر انسانی گناهی دارد
  بزرگ یا کوچک
  فرق نمیکنه فقط چهارده معصوم(ع) و اولیای اللهی گناهکار نیستند من از امروز دیگر ادم دیگر خواهم شد و با توجه به لطف خدا و برکت ماه مبارک رمضان انشاالله کاملا توبه خواهم کرد از گناه هایی که دارم انشاالله
  بازهم از برنامه خوبتون تشکر میکنم
  یاعلی

  • سلام بر شما
   ان شاءالله که عاقبت به خیر باشید.

 • علی

  خدا هدایت کنه کسایی که اینروزا تو شبکه تلگرام و غیره کانالهای مستهجن ایجاد میکنن و عضو گیری میکنن

 • علی

  سلام دختر احمقی که چهار سال با زندگیم بازی کرد و خواستگاری هم خواستیم بریم زد زیرش
  اره اینم دنیای پر از عدالته
  منم دیگه برام مهم نیست گناه کردن و نکردن
  به خدا بگو دیدم چطور با دل و احساس من بازی کردی اون خوش و خرم داره میخنده منم هر شب با گریه میخوابم

  • سلام علیکم
   علی اقای عزیز
   هر چیزی رو نمیشه به حساب خداوند گذاشت.
   اینجا یا اشتباه از آن دختر بوده یا از شما و یا از هر دوی شما. به هر حال اگر خود ما یا دیگران مرتکب اشتباه میشیم، نباید این بدی ها را به حساب خداوند بذاریم و از او قهر کنیم.
   یادتون باشه که در این دنیا به پیامیبران و اولیای الهی که بهترین بندگان خداوند هستند ظلم شد. در این دنیا به امیرالمؤمنین (علیه السلام) ظلم شد. خوب کی ظلم کرد؟! خداوند ظلم کرد یا دیگران؟! پاسخ واضح است.
   فعلا کاری نداریم که چرا این اتفاق برای شما رخ داد، مهم این است که باید در هر حال به خداوند پناه ببریم. ببینید که وابستگی به غیر خداوند با شما چه کرد؟! بهتر نیست که درس عبرت بگیرید و به جای دل دادن به دیگران، فقط به خدای متعال دلبسته شوید؟! او رفیق انسان های دل خسته و بیکس است. او طبیب دردمندان و حبیب کسانی تست که حبیبی ندارند.
   پس با او انس بگیرید که آمادۀ شنیدن همۀ درد دل های شماست.
   با او انس بگیرید و بندۀ خوبی برایش باشید. او می تواند دلهای مرده را بنده کند و آرامش و آسایش خوبی را به شما هدیه کند.
   موفق باشید.

 • علی

  آقای نباتی ممنون
  من روز و شب دارم نفرینش می کنم و امیدوارم تمام اعضای خانوادش به مرگ زودرس مبتلا بشن. خنده زندگی من دو ساله رفته. دلم غصه دار و ناامیده. منزوی و افسردم. تمام روزه ها رو گرفتم. ولی با کمترین عکس العملی با همه سر جنگ دارم. بی اعصابم. مادرم غصه داره. اینا حق ناس نیست؟ من نفرین کردم بچش علیل بشه شوهرش جوانمرگ بشه.
  من طاقت این همه غصه رو نداشتم. دلم خونه. اروم نمیشم. دلتنگم. میخوام از طلسم جادو استفاده کنم. وقتی خدا کمکم نکرد میخوام برم سراغ بنده خدا. چرا باید زندگی من اینجوری بشه؟

  • سلام بر شما
   با بنده تماس بگیرید تا مطالبی رو خدمتتون عرض کنم

 • مصطفی

  با سلام به نظر بنده صرف نظر از نکات خوبی که نوشته شده بهترین راه درمان تقسیم بندی کردن روز به عبادت و تفریح حلال و کار و تعاملات اجتماعی با دوستان و اهل علم می باشد و همیشه فضا رو برای خودتون شاداب و دلنشین کنید و از استرسها و نا امیدی ها دوری کنید با تشکر

  • سلام بر شما
   از پیشنهادات خوبتون ممنونم.
   ان شاءالله بازدیدکنندگان عزیز هم استفاده می کنند.

 • علیرضا

  سلام در نماز توبه هنگام تمام شدن هر نماز هفتاد بار استغار کرد یا یا بعد از دو نماز خوانده شده

  • سلام بر شما
   بعد از تمام شدن همه نمازها استغفار کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما