امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

شش راه­ کار عملی برای تقویت حضور قلب در نماز 

 راه­ کار سوم: مدیریت لحظات قبل از نماز

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت

لحظات قبل از نماز لحظات قبل از نماز، نقش سرنوشت­ سازی در ادای نماز دارد. سعی کنید از این لحظات بهترین استفاده را داشته باشید و با قطع تدریجی ارتباط خود با افکار و دغدغه ­های دنیوی، رابطۀ خوبی را خداوند برقرار نمایید.

الف ـ اذن دخول نماز

در روایات، ارزش و جایگاه خاصی برای وضو مطرح شده که بیشتر نمازگزاران از آن غافل هستند. در روایت است که وقتی انسان وضو بگیرد، گناهان او از گوش و چشم و دست ­ها و همچنین پاهایش بیرون می ­روند.[۱] سعی کنید هنگام وضو گرفتن به این روایت توجه کنید و توجه داشته باشید که خدای متعال با آب وضو، گناهان اندامتان را شستشو می­ دهد تا با بدنی پاک در محضرش حضور داشته باشید. همچنین بهتر است هنگام وضو گرفتن، دعای وضو یا سورۀ قدر را بخوانید تا از نورایت بیشتری برخوردار شوید.

ب ـ قدری در انتظار نماز

سعی کنید قبل از نماز، برای دقایقی پای سجاده بنشینید و با نماز نافله، تفکر در لطف و رحمت خداوند و همچنین مشغول شدن به ذکر الهی، از دنیا منقطع شوید و آمادگی بیشتری برای ورود به نماز داشته باشید.

ج ـ اذان و اقامۀ نماز

هنگام گفتن اذان و اقامه، تصور کنید که نماز شروع شده و کلمات آن را با خضوع و خشوع و توجه به مفهومش بر زبان جاری کنید.[۲] اذان، شیطان را فراری می ­دهد و ملائکۀ خداوند را به سوی نمازگزار می ­کشاند.

امام حسین(علیه ­السلام) می ­فرماید: در مسجد نشسته بودیم که مؤذن مشغول اذان شد و گفت: «الله اکبر، الله اکبر». امیرالمؤمنین(علیه ­السلام) به گریه افتاد و ما نیز به گریۀ او گریه کردیم. وقتی اذان مؤذن تمام شد، امام فرمود: «آیا می ­ دانید مؤذن چه گفت؟»

عرض کردیم: «خدا و پیامبر و وصی او بهتر می ­داند». امام فرمود: «اگر می ­دانستید که چه می ­گوید، کمتر می ­خندیدید و بسیار می ­گریستید».[۳]     [۱]. عن النبی(صلی­ الله ­علیه­ وآله): «إذَا تَوَضَّأ الرَّجُلُ المُسلِم خَرَجَت خَطَایَاهُ مِن سَمعِهِ وَ بَصَرِهِ وَ یَدَیهِ وَ رِجلَیهِ». (کنزالعمال، ح۲۶۰۳۱)

[۲]. امیرالمؤمنین(علیه ­السلام) پیوسته با اصحاب خود می ­فرمودند: «کسی که بین اذان و اقامۀ نمازش سجده کند و در حال سجده این ذکر را بگوید، خدای ­متعال می ­فرماید: «ای ملائکۀ من! قسم به عزت و جلالم محبتش را در قلوب بندگان مؤمنم قرار می­دهم، و هیبتش را در قلوب منافقین»: «رَبِّ لَکَ‏ سَجَدْتُ‏ خَاضِعاً خَاشِعاً ذَلِیلاً»؛ «پروردگارا، با خضوع و خشوع و خاکسارى براى تو سجده و کرنش نمودم». (ابن ­طاووس، فلاح ­السائل، ص۱۵۲)

[۳] . صدوق، التوحید، ص۲۳۸٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 3
  • بازدید امروز: 2098
  • بازدید هفته: 31181
  • بازدید ماه: 140082
  • بازدید سال: 1663946
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: خرداد ۹, ۱۳۹۶
عکس های متنوع تصادفی