بسم الله الرحمن الرحیم

شش راه­ کار عملی برای تقویت حضور قلب در نماز 

 راه­ کار سوم: مدیریت لحظات قبل از نماز

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت

لحظات قبل از نماز لحظات قبل از نماز، نقش سرنوشت­ سازی در ادای نماز دارد. سعی کنید از این لحظات بهترین استفاده را داشته باشید و با قطع تدریجی ارتباط خود با افکار و دغدغه ­های دنیوی، رابطۀ خوبی را خداوند برقرار نمایید.

الف ـ اذن دخول نماز

در روایات، ارزش و جایگاه خاصی برای وضو مطرح شده که بیشتر نمازگزاران از آن غافل هستند. در روایت است که وقتی انسان وضو بگیرد، گناهان او از گوش و چشم و دست ­ها و همچنین پاهایش بیرون می ­روند.[۱] سعی کنید هنگام وضو گرفتن به این روایت توجه کنید و توجه داشته باشید که خدای متعال با آب وضو، گناهان اندامتان را شستشو می­ دهد تا با بدنی پاک در محضرش حضور داشته باشید. همچنین بهتر است هنگام وضو گرفتن، دعای وضو یا سورۀ قدر را بخوانید تا از نورایت بیشتری برخوردار شوید.

ب ـ قدری در انتظار نماز

سعی کنید قبل از نماز، برای دقایقی پای سجاده بنشینید و با نماز نافله، تفکر در لطف و رحمت خداوند و همچنین مشغول شدن به ذکر الهی، از دنیا منقطع شوید و آمادگی بیشتری برای ورود به نماز داشته باشید.

ج ـ اذان و اقامۀ نماز

هنگام گفتن اذان و اقامه، تصور کنید که نماز شروع شده و کلمات آن را با خضوع و خشوع و توجه به مفهومش بر زبان جاری کنید.[۲] اذان، شیطان را فراری می ­دهد و ملائکۀ خداوند را به سوی نمازگزار می ­کشاند.

امام حسین(علیه ­السلام) می ­فرماید: در مسجد نشسته بودیم که مؤذن مشغول اذان شد و گفت: «الله اکبر، الله اکبر». امیرالمؤمنین(علیه ­السلام) به گریه افتاد و ما نیز به گریۀ او گریه کردیم. وقتی اذان مؤذن تمام شد، امام فرمود: «آیا می ­ دانید مؤذن چه گفت؟»

عرض کردیم: «خدا و پیامبر و وصی او بهتر می ­داند». امام فرمود: «اگر می ­دانستید که چه می ­گوید، کمتر می ­خندیدید و بسیار می ­گریستید».[۳]     [۱]. عن النبی(صلی­ الله ­علیه­ وآله): «إذَا تَوَضَّأ الرَّجُلُ المُسلِم خَرَجَت خَطَایَاهُ مِن سَمعِهِ وَ بَصَرِهِ وَ یَدَیهِ وَ رِجلَیهِ». (کنزالعمال، ح۲۶۰۳۱)

[۲]. امیرالمؤمنین(علیه ­السلام) پیوسته با اصحاب خود می ­فرمودند: «کسی که بین اذان و اقامۀ نمازش سجده کند و در حال سجده این ذکر را بگوید، خدای ­متعال می ­فرماید: «ای ملائکۀ من! قسم به عزت و جلالم محبتش را در قلوب بندگان مؤمنم قرار می­دهم، و هیبتش را در قلوب منافقین»: «رَبِّ لَکَ‏ سَجَدْتُ‏ خَاضِعاً خَاشِعاً ذَلِیلاً»؛ «پروردگارا، با خضوع و خشوع و خاکسارى براى تو سجده و کرنش نمودم». (ابن ­طاووس، فلاح ­السائل، ص۱۵۲)

[۳] . صدوق، التوحید، ص۲۳۸٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی