بسم الله الرحمن الرحیم

شش راه­ کار عملی برای تقویت حضور قلب در نماز 

 راه­ کار پنجم: توجه به تعقیبات نماز

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت

لحظات قبل از نماز در روایات اهل­ بیت (علیهم ­السلام) از نماز به عنوان معراج مؤمن یاد شده است. نمازگزار، هنگام عبادت، در هاله ­ای از نور قرار می ­گیرد و بعد از نماز، سفره ­ای از نعمت خداوند برای او گسترده می ­شود. شیطان هم که کاری جز فریب مؤمنین ندارد، در تلاش است تا مانع استفادۀ شما از این سفرۀ معنوی شود. به همین دلیل می ­بینیم که بعد از خواندن نماز، می­ کوشد تا به سرعت نمازگزار را از پای سجاده دور کند و او را از این فرصت ملکوتی بی­ بهره نماید. بنابراین، بعد از نماز، لحظاتی را به خواندن تعقیبات مربوط به آن نماز و تفکر اختصاص دهید. تداوم این کار موجب می ­شود تا بعد از مدتی، انس خاصی به لحظات بعد از نماز پیدا کنید. همین انس موجب می ­شود تا به خود نماز هم محبت و علاقۀ ویژه ­ای پیدا کنید، و بتوانید حضور قلب بیشتری داشته باشید.

فایدۀ دیگر تعقیبات آن است که نشان دهندۀ میزان توجه شما به نماز، و گفتگو با خدای یکتا است. کسی که بعد از نماز واجب، بلافاصله از جا بلند می­ شود و دنبال کار دنیوی خود می ­رود، همانند دانش ­آموزی است که به محض شنیدن صدای زنگ، جلوتر از معلم از کلاس بیرون می­دود، تا هر چه زودتر از مدرسه خارج شود!

نمازگزاری که بدون علت و بلافاصله بعد از نماز از جا بلند می­ شود، رفتارش بیانگر این واقعیت است که نماز را نه با عشق و علاقه، بلکه از روی اجبار و ترس از جهنم به جای آورده است! اما نمازگزاری که بعد از اتمام نماز، باز هم با طمأنینه و آرامش در جای خود می ­نشیند و مشغول دعا و نیایش با خدای خود می ­شود، رفتارش بیانگر ادب و احترامی است که در مقابل خداوند دارد. پر واضح است که چنین شخصی، اجر فراوانی نزد خدای یکتا دارد. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی