×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

شش راه­ کار عملی برای تقویت حضور قلب در نماز 

راه­ کار ششم: توسل به امام خوبی ­ها 

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت

حضور قلب در نماز مرحوم آیت ­الله میرزای قمی و سید بحرالعلوم در کلاس درس آقا باقر بهبهانی شرکت می ­کردند. این دو نفر، سعی و کوشش خود را به کار    می ­بستند، تا نهایت استفادۀ علمی را از استاد ببرند. میرزای قمی، توان بهتری در فهم درس داشت؛ او به سید هم کمک می­ کرد، تا بتواند مطالب درسی را بیاموزد. میرزای قمی به ایران آمد و مدت­ ها از سید بی­ خبر بود. تا این که خبر تعجب برانگیزی به گوشش رسید. خبر رسید که سید بحرالعلوم پیشرفت فوق ­العاده ­ای در علوم مختلف پیدا کرده، تا جایی که شهرت علمی او، زبانزد خاص و عام شده است. میرزا در تعجب بود که سید چگونه به این جایگاه علمی دست یافته است. مدت ­ها گذشت تا این که میرزا به نجف رفت. در آن­جا با دوست قدیمی خود دیدار کرد. در اثنای دیدار از او پرسید که چگونه به این قلۀ علمی راه یافته است. 

سید بحرالعلوم با تواضع و مناعت طبع خاصی که داشت به رفیق دیرین خود چنین گفت:

«در یکی از شب ­ها به مسجد کوفه رفتم. در آن­جا دیدم مولایم حضرت ولی­عصر(عجل ­الله ­تعالی ­فرجه) مشغول عبادت است. ایستادم تا نمازش تمام شود. بعد از نماز سلام کردم. آقا جواب مرحمت فرموده و دستور دادند جلو بیایم. مقداری جلو رفتم و از روی ادب ایستادم. آقا فرمودند: جلوتر بیا! من هم جلو رفتم و به آن حضرت نزدیک ­تر شدم. 

حضرت، مرا در آغوش گرفت و مرا به سینۀ مبارک خود چسباند. در این هنگام بود که به خواست خدای تعالی، علوم بر سینه­ام سرازیر شد». 

دیـدار یــار غایب دانی چـــــــه ذوق دارد 

ابری که در بیابـــان بر تشنه ‌ای ببـــــارد

ای بـوی آشنــایی دانستم از کجــــــایی

پیغــام وصل جانــان پیـونــــــــد روح دارد

سودای عشق پختن عقلم نمی ‌پسندد

فرمــان عقل بردن عشقـم نمی ‌گــذارد

باشد که خـــود به رحمت یاد آورندما را

ور نه کـدام قاصـد پیغــــــــام ما گــذارد

علامه عسکری، از «سید محمد طباطبایی» چنین نقل می ­کند:  

از راه خاکی به مکه رفتیم و خانۀ خدا را زیارت کردیم. در مسیر بازگشت و نزدیکی ­های اردن، راه را گم کردیم و سرگردان بیابان شدیم. رفیقم از شدت تشنگی بی­حال شد، و دیگر توان راه رفتن نداشت. از   تپه­ای بالا رفتم و مضطر و پریشان به امام زمان(عجل ­الله­ تعالی ­فرجه) استغاثه کردم. دست خود را بلند کردم و صدا زدم: «اباصالحا! اباصالحا!»

ناگاه شخصی را دیدم که به من نزدیک می ­شود. وقتی نزدیک شد فرمود: «چه می­ خواهی؟» گفتم: «آب می ­خواهم». فرمود: «آب پایین تپه است». پایین رفتم و دیدم چشمه­ ای در آن­جا جوشیده. قمقمه را برداشتم و آن را پر از آب کردم. آب را به رفیقم رساندم و قطراتی از آن را در دهان رفیقم ریختم. رفیقم به هوش آمد و از جای خود بلند شد.  

آن آقا فرمود: «کجا می ­خواهید بروید؟»

گفتم: «جاده را می ­خواهیم».

جاده را به ما نشان داد، و دیگر او را ندیدیم.[۱]

توسل به امام زمان ـ ارواحنا له ­الفداء ـ بهترین و کوتاه ­ترین راه برای رسیدن به قلۀ خوبی ­ها، و پیوند عاشقانه با نماز و عبادت است. جاده­های نورانی کمال و معنویت، راهی است که جز با عنایت و توجه خاص حضرت بقیت ­الله(عجل ­الله­ تعالی ­فرجه) امکان­ پذیر نخواهد بود. آن حضرت، معدن علم الهی، و ذخیرۀ خدا در روی زمین است. دست او دست خدا، و وجود مبارکش تجلی ­گاه صفات الهی است. دم عیسوی ­اش زنده­ کنندۀ مردگان، و نگاه مشفقانه ­اش درمان دردهای بی ­درمان است. بوی دل­ انگیزش عاشقان را مبهوت خود می ­کند، و صورت چون ماهش، کعبۀ آمال عارفان است. خال هاشمی­ او همچون ستاره ­ای درخشان بر گونه ­اش سوسو می ­زند، و صورت چون ماهش، روشن­گر راه هدایت است.

امید که با تکیه بر لطف و عنایتش بتوانیم از دام نفس رهایی یابیم و در جاده­های معنویت گام برداریم.

باشـد که گوشــــۀ چشمی به ما کنــــــد   

آن سروری که خاک را به نظر کیمیا کنـــد


[۱] . آیت الله خرازی، روزنه ­هایی از عالم غیب، ص۴۱٫ (با مختصری تصرف) 

 1. خانم

  ميشه امام زمان رو ديد يافقط آقايان مؤمن ميتونن ببينند كسي كه گناهكار بوده توبه كرده ميتونه امام زمان روببينه بايد چه كار وچه رفتاري انجام بديم كه بتونيم امام زمان رو زيارت كنيم وچشممان به جمالش روشن بشه؟

  • احمد نباتی

   خانم ها هم می تونند امام زمان (علیه السلام) را ببینند.
   باید با امام زمان سنخیت پیدا کرد. آن حضرت بندۀ خوب خداست و ما هم باید به آن حضرت اقتدا کنیم و بنده خوبی برای خداوند شویم.
   چنین کاری موجب رضایت امام زمان است.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question