سؤال:
سلام می خواستم بدونم من باید چیکار کنم تا زندگیم رنگ و بوی دینی بگیره و به خدا نزدیک بشم. با تشکر

جواب:

سلام بر شما

برای اینکه به لطف خداوند لذت بندگی را بچشید، توصیه هایی خدمتتوض عرض می کنم

 1. هر کدام از ما بسیاری از اشکالاتی را که در رفتارمان وجود دارد به خوبی می دانید و می دانیم که گره زندگی ما در کجاست. روی همین اساس اولین گام باید این باشد که صادقانه اشکالات خود را کنار بگذاریم و هیچ توجیهی برای ادامه دادن آنها نتراشیم.
 2. توجه ویژه به نماز و آن هم نماز اوّل وقت، اهمیت بسیار بالایی در مسیر خودسازی دارد. مراقب باشید که همیشه نمازهای خود را در اوّل وقت بخوانید و همچنین سعی کنید بعد از هر نماز برای ده دقیقه هم که شده مشغول تعقیبات نماز شوید. همچنین سعی کنید در صورت امکان حداقل یک وعده از نماز خود را در مسجد و به جماعت بخوانید.
 3. توسل به امام زمان (علیه السلام) و همچنین گریه بر امام حسین (علیه السلام) راه گشای بسیار خوبی برای سیر قله های معنوی و رهایی از باتلاق های مهلک دنیا می باشد.
 4. سعی کنید به وظایفی که در قبال دیگران دارید به خوبی عمل کنید. به عنوان مثال به وظایفی که در شوهرتان دارید به خوبی عمل کنید و رفتار پر از مهر و محبتی با وی داشته باشید. توجه کنید که محبت وافر به همسر و خدمت به او کفاره ی گناهان بوده و عالم تقرب شما به درگاه الهی است (روایت). همچنین محبت به فرزند و نوازش او هم از جمله وظایف شما می باشد که اجر فراوانی برای ان در نظر گرفته شده است. احترام و خدمت به پدر و مادر هم از کارهایی است که دست رحمت خداوند را در زندگی شما قرار می دهد و موجب می شود تا نگاه رحمانی او در زندگی شما بیشتر شود.
 5. سعی کنید با انسان های پاک و مؤمن معاشرت داشته باشید . یکی از فواید حضور در مسجد آشنا شدن با بهترین های اهل محل می باشد. بنده نمی گویم هر کسی که در مسجد حضور پیدا کرد، انسان خوبی است، اما به جرأت می گویم که بهترین های محله در مسجد حضور پیدا می کنند. وقتی به صورت منظر در مسجد حضور داشته باشید، بالاخره با چنین انسان هایی آشنا می شود و می توانید با آن ها طرح دوستی بریزید. وقتی با خوبان طرح رفاقت ریختیم، روز به روز عطش خوب بودن در ما بیشتر می شود و میل به خودسازی در درونمان شکوفاتر می گردد.
 6. سعی کنید خود را از شندیدن موعظه محروم نسازید.شرکت در مجالس مذهبی، گوش دادن به سخنرانی های اخلاقی، مطالعه ی کتاب هایی در حوزه های امام زمان (علیه السلام) ، زندگی نامه ی علما و کتاب های اخلاق، روح و دل شما را شیفته ی رسیدن به کمال و معنویت می سازد. همچنین سعی کنید مطالبی را که می شنوید به خوبی هضم کنید . به این معنی که در رابطه با این مطالب به خوبی بیندیشید و با تفکر پیرامون مطالب اخلاقی آنها را در درون خود نهادینه و ماندگار کنید.

التماس دعا

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

6 پاسخ به راه نزدیکی بیشتر به خداوند چیست

 • سپیده

  با سلام …خیلی دوست دارم شوهرم نماز خون بشه وبه معنویات گرایش پیدا کنه..ب نظر شما چطور میتونم کمکش بدم..خودم نماز میخونم ولی اون ب اصرارمن چند وقت میخونه و رها میکنه .آیا میتونم در این راه پافشاری کنم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ شهریور ۹م, ۱۳۹۳ ۱۶:۰۴:

  سلام بر شما
  به موارد ذیل توجه فرمایید:
  ۱) به ایشان محبت کنید. (فایده: با محبت به آرامش می رسد و هممین آرامش می تواند ایشان را تشویق به رفتارهای نیکگو کند. همچنین به شما و به تبع آن به رفتارهای شما علاقمند می شود)
  ۲) ایشان را به صضورت غیر مستقیم نصیحت کنید. مثلا داستان هایی که در مورد خداوند، امام زمان و امثال آن می دانید در خانه مطرح کنید.
  ۳) تذکرهای مستقیم را وقت مناسب و با عبارت های مناسب بیان کنید. همچنین سعی کنید قبل از نصیحت ابتدا خوبی های او را مطرح کنید.
  ۴) سعی کنید با خانواده هایی که اهل نماز و عبادت هستند بیشتر رفت و آمد داشته باشید.
  ۵) هر وقت که توفیق دعا داشتید، ایشان را دعا کنید.
  ۶) در رابطه با نماز کتابی تهیه کنید و آن را در خانه بگذارید.

  [پاسخ]

 • ناشناس

  سلام ازتاریخ٩٣/١٠/٢٧توبه حقیقی کردم وتصمیم گرفتم به سوی خداحرکت کنم ودرزندگی جز خدابه کسی دیگه فکرنکنم نمازم روسروقت خوندم حتی نمازشب رو
  ولی متاسفانه الان۶روزه که نمازشبم قضامیشه هرشب خواب میمونم وبعضی وقتها عمدا نمیخونم میگم اشکال نداره قضا میخونم نمیدونم چرا اینقدربی توجه شدم دلم نمیخواد نمازشبم رو ترک کنم دوست دارم همیشه بخونم لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اسفند ۱۴م, ۱۳۹۳ ۱۳:۵۵:

  سلام بر شما
  از این که توفیق پیدا کردید در جرگۀ خوبان وارد شوید، خدا را شاکر باشید.
  اگر نماز شبتون قضا شد، می تونید قضای آن را بخوانید.
  البته در رفتنارتان هم واکاری کنید تا علت آن را کشف کنید. کسی که صادقانه در صلاح رفتارهای خود بکوشد، خدای متعال هم اشکالات رفتاری رو را به ذهنش می اندازد.
  سعی کنید احترام ویژه ای برای پدر و مادر قائل شوید و به آن ها کمک کنید. همچنین در هر حالی که هستید، مراقب باشید که رفتارهای خود را لطف الهی ببینید و انها را از خود نبینید. با این کار در معرض غرور و اسیب های ناشی از آن قرار نمی گیرید.

  [پاسخ]

 • ناشناس

  سلام ممنون خداروشکر که هستید
  من قبلا آدم گناهکاری بودم شایدهنوزم هستم گناهان بسیار وکبیره مرتکب شدم الان که توبه کردم تغییرکردم باحجاب شدم وهرشخصی از آشنایان ودوستان که منو میبینن اگرسوال نکنندازطرز نگاهشون میفهمم وعده ای ته دل به من میخندن آخه من زیاد توبه کردم وشکستم اما ایندفعه واقعافرق میکنه من توبه واقعی کردم وتاحالاهیچوقت اینطورنبوده الان نزدیک دو ماهه که نماز میخونم ودیگه دروغگو بداخلاق بدگو …نیستم وخوشحالم ازاینکه خداوندبه من فرصت داد تاتوبه کنم ،حاج آقابارفتاراطرافیان چکارکنم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اسفند ۱۵م, ۱۳۹۳ ۲۲:۳۸:

  سلام بر شما
  به هر حال بیشتر کسانی که قدم در جاده های معنوی می گذارند ممکن است در ابتدای کار با نگاه های خاص و معنادار دیگران مواجه شوند. این نگاه ها مهم نیست. مهم این است که در برابر نگاه امام زمان (علیه السلام) الوده به گناه نشویم و با عبادت و بندگی خداوند، ان حضرت را خشنود شاخته و لب های مبارکش را خندان کنیم.
  وقتی قلب امام زمان از دست شما خشنود شد، به یقین، چنان آرامشی سراسر وجود شما را فرا خواهد گرفت که با همۀ وجود احساس دلگرمی و ارزشمندی می کنید و میوۀ شیرین دینداری خود را خواهد چشید.
  امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرماید: کسی که رابطۀ خود با خداوند را اصلاح کند، خداوند هم رابطۀ او با مردم را اصلاح خواهد کرد.
  وقتی در مسیر دینداری، صادقانه قدم نهادید، قطعا خدای متعال محبت شما را در دل دیگران قرار خواهد داد و مشکل شما با آن ها حل خواهد شد. البته شما در حال حاضر هم سعی کنید با آند ها با محبت رفتار کنید و در برابر رفتارهای آن ها صبوری داشته و خویشتنداری کنید.
  همانا خداوند با صابران است؛ ان الله مع الصابرین.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت