بسم الله الرحمن الرحیم

امیرالمؤمنین (علیه السلام) در ضمن خطبه ­ای طولانی می ­فرمایند:

«… و لو قد قام قائمنا» وقتی که قائم ما قیام کند.  

«لأنزلت السَّماءُ قطرها» آسمان باران های رحمت خود را بر زمین فرو می­ ریزد.

«و لأخرجت الأرضُ نباتها» زمین همه ­ی گیاهان خود را خارج می­ کند. در آن زمان سرتاسر کره­ ی زمین سرسبز می­شود و مردم از نعمت آب و هوای مطلوب بهره مند می­ شوند.

«و لَذهبت الشهناء من قلوب العباد» کینه ­ها از قلوب بندگاه خداوند پاک می­ شود. با از بین رفتن کینه صلح و آرامش در میان مردم حکم فرما می ­شود و مردم دنیا با آرامش در کنار یکدیگر زندگی می­ کنند.

«و اصطلحت السباع و البهائم حتی تمشی المرأه بین العراق إلی الشام لاتضع قدمیها إلاّ علی النبات و علی رأسها زبّیلها لایهیجها سبع و لاتخافه».[۱] حیوانات وحشی و چهار پایان رام می­ شوند تا جایی که خانمی فاصله ­ی بین عراق تا سوریه را پیاده طی می ­کند و در این فاصله قدم های خود را جز بر روی گیاه بر چیز دیگری نمی ­نهد و این خانم در حالی که زنبیلش را بر سر دارد (کنایه از آرامش در راه رفتن) حیوانی او را به هیجان در نمی ­آورد و او را نمی ­ترساند.

­نکته ­ی قابل توجه در این فقره از روایت، وسعت و شدت عدالت گستری آن حضرت است. امام زمان (عجل ­الله­ تعالی­ فرجه)  آن چنان عدالتی را در جهان حاکم می ­کنند که در محدوده­ ی حکومت ایشان حتی حیوانات وحشی هم نباید به حیوانان دیگر ظلم کنند، لذا این حیوانات علف خوار می­ شوند. حضرت چنان عدالتی را در دنیا برقرار می ­کنند که یک خانم یا خیال راحت تک و تنها به مسافرت می ­رود و حتی حیوانات هم او را به هراس نمی ­اندازند.[۱]


[۱] . بحار الأنوار ۵۲/۳۱۶/۱۱

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی