بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

امیرالمؤمنین (علیه السلام) در ضمن خطبه ­ای طولانی می ­فرمایند:

«… و لو قد قام قائمنا» وقتی که قائم ما قیام کند.  

«لأنزلت السَّماءُ قطرها» آسمان باران های رحمت خود را بر زمین فرو می­ ریزد.

«و لأخرجت الأرضُ نباتها» زمین همه ­ی گیاهان خود را خارج می­ کند. در آن زمان سرتاسر کره­ ی زمین سرسبز می­شود و مردم از نعمت آب و هوای مطلوب بهره مند می­ شوند.

«و لَذهبت الشهناء من قلوب العباد» کینه ­ها از قلوب بندگاه خداوند پاک می­ شود. با از بین رفتن کینه صلح و آرامش در میان مردم حکم فرما می ­شود و مردم دنیا با آرامش در کنار یکدیگر زندگی می­ کنند.

«و اصطلحت السباع و البهائم حتی تمشی المرأه بین العراق إلی الشام لاتضع قدمیها إلاّ علی النبات و علی رأسها زبّیلها لایهیجها سبع و لاتخافه».[۱] حیوانات وحشی و چهار پایان رام می­ شوند تا جایی که خانمی فاصله ­ی بین عراق تا سوریه را پیاده طی می ­کند و در این فاصله قدم های خود را جز بر روی گیاه بر چیز دیگری نمی ­نهد و این خانم در حالی که زنبیلش را بر سر دارد (کنایه از آرامش در راه رفتن) حیوانی او را به هیجان در نمی ­آورد و او را نمی ­ترساند.

­نکته ­ی قابل توجه در این فقره از روایت، وسعت و شدت عدالت گستری آن حضرت است. امام زمان (عجل ­الله­ تعالی­ فرجه)  آن چنان عدالتی را در جهان حاکم می ­کنند که در محدوده­ ی حکومت ایشان حتی حیوانات وحشی هم نباید به حیوانان دیگر ظلم کنند، لذا این حیوانات علف خوار می­ شوند. حضرت چنان عدالتی را در دنیا برقرار می ­کنند که یک خانم یا خیال راحت تک و تنها به مسافرت می ­رود و حتی حیوانات هم او را به هراس نمی ­اندازند.[۱]


[۱] . بحار الأنوار ۵۲/۳۱۶/۱۱

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 2957
  • بازدید دیروز: 3751
  • بازدید سال: 1613686
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی