×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

حکایت توسل به امام برای نجات از زندان  

برگرفته از کتاب سیرۀ اهل بیت در سیمای امام هادی ـ نوشتۀ مدیر سایت  

«یسع بن حمزۀ قمی» می ­گوید: «از طریق وزیر معتصم خبردار شدم که پروندۀ سنگینی برایم بسته ­اند.

به دنبال این خبر، مرا دستگیر کردند و با غل و زنجیر، به زندان بردند. بر جان خود بیمناک شدم و ترسیدم کشته شده، و با مصادرۀ اموالم، خانواده ­ام را گرفتار فقر و نداری کنند. به همین دلیل طی نامه­ ای موضوع را با امام هادی(علیه ­السلام) مطرح کردم و از آن حضرت تقاضای کمک کردم.

امام علی النقی(علیه ­السلام) در پاسخ نامه چنین مرقوم فرمود:

جای هیچ­­ گونه نگرانی نیست. دعایی را که برای تو نوشتم بخوان، و خدای متعال را با این کلمات نیایش کن تا به زودی از آن­چه مبتلا شدی تو را نجات داده و در کار تو گشایشی قرار دهد. چرا که این دعایی است که آل محمد(صلوات ­الله­ علیهم ­اجمعین) به هنگام فرود آمدن بلا و آشکار شدن دشمنان و هنگام فقر و دلتنگی می ­خوانند:

ابن حمزه می­ گوید: ابتدای روز بود که شروع به خواندن دعا کردم. سوگند به خدا هنوز چیزی از روز گذشته بود که مأموری آمد و گفت: «وزیر تو را می ­خواهد.»

برخاستم و نزد وزیر رفتم. وقتی چشمش به من افتاد لبخندی زد و دستور داد تا غل و زنجیرم را باز کنند. سپس دستور داد تا لباسی فاخر بر تنم بپوشد و مرا با احترام در کنار خود نشاند. شروع به صحبت کرد و از من عذرخواهی نمود.

او همۀ اموالی که از من گرفته بود پس داد و با بهترین وجه از من پذیرایی کرد. آن ­گاه مرا به منطقه ­ای که تحت نظرم بود فرستاد و بخش دیگری را هم به آن افزود.

دعای آل محمد هنگام بلا، فقر و دلتنگی   

اما دعای مولایم امام هادی(علیه ­السلام) چنین است:   

«يَا مَنْ‏ تُحَلُ‏ بِأسْمَائِهِ‏ عُقَدُ الْمَكَارِهِ‏ وَ يَا مَنْ يُفَلُّ بِذِكْرِهِ حَدُّ الشَّدَائِدِ وَ يَا مَنْ يُدْعَى بِأسْمَائِهِ الْعِظَامِ مِنْ ضِيقِ الْمَخْرَجِ إِلَى مَحَلِّ الْفَرَجِ ذَلَّتْ لِقُدْرَتِكَ الصِّعَابُ وَ تَسَبَّبَتْ بِلُطْفِكَ الْأسْبَابُ وَ جَرَى بِطَاعَتِكَ الْقَضَاءُ وَ مَضَتْ عَلَى ذِكْرِكَ الْأشْيَاءُ فَهِيَ بِمَشِيَّتِكَ دُونَ قَوْلِكَ مُؤْتَمِرَةٌ وَ بِإِرَادَتِكَ دُونَ وَحْيِكَ مُنْزَجِرَةٌ وَ أنْتَ الْمَرْجُوُّ لِلْمُهِمَّاتِ وَ أنْتَ الْمَفْزَعُ لِلْمُلِمَّاتِ لايَنْدَفِعُ مِنْهَا إِلاَّ مَا دَفَعْتَ وَ لايَنْكَشِفُ مِنْهَا إِلاَّ مَا كَشَفْتَ وَ قَدْ نَزَلَ بِي مِنَ الأمْرِ مَا فَدَحَنِي ثِقْلُهُ وَ حَلَّ بِي مِنْهُ مَا بَهَظَنِي حَمْلُهُ وَ بِقُدْرَتِكَ أوْرَدْتَ عَلَيَّ ذَلِكَ وَ بِسُلْطَانِكَ وَجَّهْتَهُ إِلَيَّ فَلا مُصْدِرَ لِمَا أوْرَدْتَ وَ لامُيَسِّرَ لِمَا عَسَّرْتَ وَ لاصَارِفَ لِمَا وَجَّهْتَ وَ لافَاتِحَ لِمَا أغْلَقْتَ وَ لامُغْلِقَ لِمَا فَتَحْتَ وَ لانَاصِرَ لِمَنْ خَذَلْتَ إِلاَّ أنْتَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ افْتَحْ لِي بَابَ الْفَرَجِ بِطَوْلِكَ وَ اصْرِفْ عَنِّي سُلْطَانَ الْهَمِّ بِحَوْلِكَ وَ أنِلْنِي حُسْنَ النَّظَرِ فِي مَا شَكَوْتُ وَ ارْزُقْنِي حَلاوَةَ الصُّنْعِ فِيمَا سَأَلْتُكَ وَ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ فَرَجاً وَحِيّاً وَ اجْعَلْ لِي مِنْ عِنْدِكَ مَخْرَجاً هَنِيئاً وَ لاتَشْغَلْنِي بِالاهْتِمَامِ عَنْ تُعَاهِدِ فَرَائِضِكَ وَ اسْتِعْمَالِ سُنَّتِكَ فَقَدْ ضِقْتُ بِمَا نَزَلَ بِي ذَرْعاً وَ امْتَلَأْتُ بِحَمْلِ مَا حَدَثَ عَلَيَّ جَزَعاً وَ أنْتَ الْقَادِرُ عَلَى كَشْفِ مَا بُلِيتُ بِهِ وَ دَفْعِ مَا وَقَعْتُ فِيهِ فَافْعَلْ ذَلِكَ بِي وَ إِنْ كُنْتَ غَيْرَ مُسْتَوْجِبِهِ مِنْكَ يَا ذَا الْعَرْشِ الْعَظِيمِ وَ ذَا الْمَنِّ الْكَرِيمِ فَأَنْتَ قَادِرٌ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ آمِينَ رَبَّ الْعَالَمِينَ.»[۱]

ای خدایی که گره ناگواری ­ها با نام­ های او گشایش می­ یابد، و ای آن که با یاد او سختی ­ها از بین می ­رود، ای که نام ­های بزرگش برای خروج از شدت به سوی گشایش خوانده می ­شود. سختی ­ها به نیروی تو رام و اسباب به لطف تو سبب­ ساز می ­گردند. و قضا به قدرت تو جاری گردد و چیزها به یاد تو امضا می­ گردد، پس هر چه بخواهی به مجرد خواست تو بدون فرمانت انجام پذیرد و به مجرد اراده ­ات بدون وحی تو باز ایستد.

تو امید برای مهمات جهان و پناهگاه برای پریشانی ­ها هستی، هیچ درد و رنجی از بین نمی ­رود، جز آن­که تو دفع­ کنی و هیچ مصیبتی برطرف نمی­ شود، جز آن که تو برطرف نمایی به راستی که برای من حادثه ­ای رخ داده که سنگینی آن قابل تحمل نیست، و چنان بر من پیش آمد نموده که حملش بر من سنگین آمده و این را تو به قدرت خودت بر من وارد آورده ­ای، و با سلطان تو بر من رو آورده. پس آن­چه تو وارد آورده باشی کسی نمی­ تواند آن را از میان بردارد. و آن­ چه را که تو مشکل کنی کسی نمی­ تواند آن را آسان نماید. و آ­نچه را تو گسیل داری برگرداننده ­ای نیست و آن­ چه را که تو ببندی گشاینده­ ای برای آن نیست و آن­ چه را تو باز کنی، کسی را یارای بستن آن نیست و کسی را که تو خوار نمایی یاوری جز تو نیست بر محمد و آل محمد درود فرست و از فضلت درِ گشایش را برای من بگشا و با نیروی خود تسلط اندوه را از من برگردان و برای من در آن­ چه به سوی تو شکوه نمودم خوش ­بینی مرحمت فرما، و شیرینی عمل در آن­ چه از درگاه تو خواستم برای من روزی کن و از پیشگاه خود برای من گشایشی فوری عنایت کن و از پیشگاه خود برای من چاره­ ای گوارا قرار بده و مرا با گرفتاری از انجام واجبات تو و به کارگیری مستحبات تو مشغولم مکن چرا که از آن ­چه به من رسیده ـ پروردگارم ـ در تنگنا هستم و دلم از اندوه بار سنگینی که برای من پیش آمده پر شده و تنها تو قادری آ­ن چه را که باعث گرفتاری من شده برطرف کنی. و آن­ چه مرا در خود فرو برده و از بین ببری. این کار را برای من انجام بده. گرچه سزاوار چنین امری از جانب تو نیستم. ای دارای عرش بزرگ و عطای کریم، پس تو توانایی از مهربان­ ترین مهربانان، اجابت فرما ای پروردگار جهانیان.»[۲]


[۱]. مهج ­الدعوات، ص۲۷۲ ـ  القطرۀ، ج۲، ص۷۵۰ الی ۷۵۲٫

[۲] . مهج ­الدعوات، ص۲۷۲ ـ بحارالأنوار، ج۹۲، ص۲۲۹٫ 

 1. فاطمه

  باعرض سلام التماس دعا
  میشه یه راه توبه بگید
  احساس میکنم خدا دیگه نظری به من نمیکنه هر دعایی میکنم تا از قرض و گرفتاری بدهی نجات پیدا کنم بازم گرفتار تر میشم کمکم کنید

  • احمد نباتی

   سلام علیکم
   ایا شما گناه خاصی انجام دادید، یا این که فکر می کنید علت گرفتاری شما گناه و معصیت است؟
   به هر حال اگر رفتار نادرستی دارید، بعد از کنار گذاردن آن باید:
   نمازهای خود را به موقع بخوانید.
   بعد از نماز صبح و نماز عصر، هفتاد بار استغفار کنید.
   به والدین خود احترام بگذارید و اگر همسر دارید به او محبت کنید و تکریمش کنید. (در روایت داریم که چنین کارهای موجب جلب رحمت الهی بوده و کفاره گناهان است)
   اگر هم ـ حداقل یک بار ـ بعد از نماز صبح “صد مرتبه سورۀ توحید” را بخوانید بسیار خوب است.
   موفق باشید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question