بسم الله الرحمن الرحیم

امام هادی(علیه ­السلام) و درس توکل    

برگرفته از کتاب سیرۀ اهل بیت در سبمای امام هادی ـ نوشتۀ مدیر سایت  

یکی از شیعیان امام هادی(علیه­ السلام) خدمت آن حضرت رسید و عرض کرد: ای سرور من! متوکل، مرا از خود دور کرده و حقوق مرا قطع نموده است. دلیل کارش هم این است که متوجه ارادت من به شما شده است. تقاضا دارم لطفی بفرمایید و از او درخواست کنید تا در مورد من تجدید نظر کند.[۱]

امام هادی(علیه ­السلام) فرمود: «ان ­شاء الله به خواسته ­ات می ­رسی

هنگام شب که به منزل رسیدم، فرستاده ­های متوکل را دیدم که یکی پس از دیگری به خانۀ من می ­آیند، تا مرا نزد متوکل ببردند.

وقتی به همراه فرستاده ­ها به قصر متوکل رفتم، «فتح بن ­خاقان» را دیدم که منتظر ایستاده است. وقتی مرا دید، گفت: «چرا در خانه ­ات نمی ­مانی؟! امشب متوکل برای دیدن تو آن ­قدر اصرار داشت که خسته شدم.»

وقتی که وارد قصر شدم، متوکل مرا صدا زد و گفت: «ای ابوموسی! ما به خاطر مشغلۀ فراوانی که داریم از تو غافل شدیم. چرا تو یادی از ما نمی ­کنی؟! اکنون چه حقوقی از تو نزد ما باقی مانده و پرداخت نشده؟!

من هم طلب ­های خود را به متوکل گفتم و متوکل دستور داد تا دو برابر آن را به من پرداخت کنند.

هنگام خارج شدن از قصر متوکل، به فتح بن­ خاقان گفتم: «آیا امام هادی(علیه­ السلام) اینجا تشریف آورده بود؟»

گفت: «نه!»

گفتم: «نامه ­ای فرستاده است؟!»

گفت: «نه!»

فتح بن­ خاقان به دنبالم بیرون آمد و گفت: «شک ندارم که تو از امام هادی(علیه ­السلام) تقاضا کرده­ای، و آن حضرت برای تو دعا نموده است. از تو خواهش می­ کنم از آن حضرت تقاضا کنی برای من هم دعا کند.»

هنگامی که خدمت امام رسیدم، فرمود: «ای ابوموسی! چهره ­ات را گشاده و خشنود می ­بینم!»

عرض کردم: «و این به برکت شما بوده است ای سرور من! ولی به من گفتند: “شما نزد او نرفته ­اید و از او درخواست نکرده ­اید؟!”»

امام فرمود: «خداوند تبارک و تعالی می ­داند که ما هرگز در امور مهم خود جز به او پناهنده نمی ­شویم و در سختی ­ها و بلاها، جز به او اعتماد نمی ­کنیم. و ما را چنین عادت داده است که هرگاه از او درخواست کنیم، اجابت فرماید. ما می­ ترسیم که از او روی بگردانیم، و او هم از ما روی ­گردان شود

عرض کردم: «فتح بن­ خاقان به شما التماس دعا داشت!»

فرمود: «او به ظاهر ما را دوست دارد، ولی در واقع از ما دوری می­کند. دعا زمانی برای دعاکننده اثر دارد که همراه با شرایطش باشد. 

هنگامی که تو در اطاعت فرمان الهی اخلاص ورزیدی، و به پیامبری رسول خدا و حق ما اهل ­بیت اعتراف کردی، و آن گاه از خدا چیزی خواستی تو را محروم نمی ­کنیم.»

عرض کردم: «ای سرور من؛ دوست دارم از میان دعاها دعای مخصوصی به من بیاموزی.»

امام فرمود: «این دعایی است که خداوند را با آن بسیار یاد می­ کنم. از خداوند هم تقاضا کرده ­ام که هر کس بعد از من آن را کنار قبرم بخواند، ناامیدش نفرماید

و آن دعا این است:

یَا عُدَّتِی‏ عِنْدَ الْعُدَدِ، وَ یَا رَجَائِی وَ الْمُعْتَمَدُ، وَ یَا کَهْفِی وَ السِّنْدُ، وَ یَا وَاحِدُ یَا أَحَدُ، وَ یَا قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ، أَسْأَلُکَ اللَّهُمَّ بِحَقِّ مَنْ خَلَقْتَهُ مِنْ خَلْقِکَ، وَ لَمْ تَجْعَلْ فِی خَلْقِکَ مِثْلَهُمْ أَحَداً، صَلِّ عَلَى جَمَاعَتِهِمْ، وَ افْعَلْ بِی “کَیْتَ وَ کَیْتَ“.

ای سرمایه و ذخیرۀ من نزد ذخیره­ ها. و ای امید و تکیه­ گاهم. و ای پناهگاه و پشتوانۀ من. و ای یگانۀ یکتا. ای کسی که به پیامبرت فرموده­ ای: “بگو او خدای یگانه است”. خداوندا! از تو درخواست می­کنم به حق کسانی که آن­ ها را آفریدی و در میان آفریدگانت، هیچ کس مانند آن­ ها نیست که بر ایشان درود فرستی و با من چنین و چنان کنی (به جای “چنین و چنان”، حاجت خود را می­ گویی).»[۲]


[۱]. امام هادی(علیه­ السلام) به شیعیان خود اجازه می ­داد تا به درون دستگاه حاکمیت نفوذ کنند و مناسب حکومتی را در دست گیرند.

[۲]. شیخ طوسی، امالی، ص۲۸۰ ـ عدۀالداعی، ص۶۵ ـ بحارالأنوار، ج۵۰، ص۱۲۷٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی