سؤال:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
یکی از بستگان ما پسری ۱۵ساله است که تازه به سن تکلیف رسیده و در همین ابتدای راه در امور نجاست و طهارت دچار وسواس شدیدی شده..از طرفی به دلیل شرایط خانوادگی و اخلاق خاص پدرشان که قدری مراعات غرور و سن بلوغ این فرزند را ندارند دچار حس ناامیدی و بدبینی شدیدی هم هست..این مشکلات و بخصوص وسواس او تا جایی پیش رفته که اخیرا دچار تیک هم شده و خانواده اش را نگران کرده است..درخواست دارم راه کارهای لازم را ارئه بفرمایید تا روند بهبودی ایشان تسریع یابد..متشکرم

جواب:

سلام بر  شما 

به احتمال بسیار زیاد، ریشه ی وسواس ایشان در مسائل عصبی و روانی است. 

این جوان آرامش ندارد و در ناحیه ی افکارش با خود درگیری دارد. 

به علت همین به هم ریختگی درونی است که مبتلا به وسواس شده است

یابد فضای اطراف ایشان، فضایی آرام و بدون تنش شود. لذا باید با پدر ایشان صحبت شود تا مراقب رفتار خود باشد و با فرزندش همانند یک رفیق رفتار کند. برای این  منظور باید به ایشان بگویی  که تداوم مشکل فرزندش ممکن است کار را به جای باریکی بکشاند و گرفتاری های زیادی برای خانواده و این  نوجوان فراهم کند.

اگر پدر حاضر نشد از رفتار خود دست بردارد، دیگران می توانند با امید دادن به این نوجوان، و نیز تکریم شخصیتی وی، نشاط را به او برگردانند.

البته ممکن است این جوان هم در نوع رابطه با پدرش دچار مشکل باشد و خودش هم در ارتباط  با پدر سهمی از تقصیر را داشته باشد. به همین دلیل باید با او در رابطه با احترام به والدین گفتگو کرد، تا گرفتار لجاجت با پدر و نیز یکی به دو کردن با اونگردد.

باید به او بگویید که پدر دشمن تو نیست واگرهم اشتباهی در رفتارش هست، به خاطر شرایط روحی و شاید شغلی او است.  

تفریح و نشاط سالم برای ایشان بسیار مفید است. رفتن به استخر و فضای سبز دو نمونه از تفریح های خوب و اثر بخش است.

در کنار این مسائل می توانید به این جوان  بفرمایید با یک کارشناس دینی در تماس باشد و از او مشاوره بگیرد. 

برای این منظور توصیه می کنم که ایشان با شماره تلفن ۰۹۶۴۰ تماس بگیرد وبا کارشناسان مرکزملی پاسخگویی گفتگو کند. 

التماس دعا 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به درمان وسواس یک نوجوان پانزده ساله

 • محمد

  سلام حاج آقا من ساعتم گمشده قیمتش هم کم نیست که بخاطرش قصه نخورم و برای پیدا شدنش هرکاری باشه انجام میدم لظفا اگه نذری یا اعمالی یاذکری هست بگید من انجام بدم تورو امام رضا کمکم کنین

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ شهریور ۱م, ۱۳۹۳ ۱۹:۱۰:

  سلام . همین ذکرهایی که نوشته شده بگید . ان شاء الله که پیدا میشه.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت