بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال:

اگر دختری که نیاز به اذن پدر دارد، بدون اجازۀ پدرش با مردی ازدواج کرد، تکلیف عقد آن ها چیست؟ آیا عقدشان باطل است؟

سایت هم اندیشی دینیجواب:

در این رابطه، نظر مراجع معظم تقلید متفاوت است.

۱ ـ عقد باطل است (نظر امام خمینی، آیت الله تبریزی، آیت الله سیستانی و آیت الله نوری همدانی)

۲ ـ عقد صحیح است (نظر آیت الله بهجت و آیت الله فاضل لنکرانی)

۳ ـ واجب است که احتیاط کنند؛ یعنی بنابر احتیاط واجب نگاه محرمانه به یکدیگر نیندازد و مرد هم زن را طلاق دهد. اگر هم عقد موقت است، آن مرد، مابقی مدت را به خانم ببخشد. (نظر مقام معظم رهبری، آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله وحید خراسانی)

(منبع: پرسش و پاسخ های دانشجویی

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی